جایگزینی دندانهای از دست رفته با انواع و اقسام پروتزها، تاریخی چند صد ساله داشته است و طی سالهای اخیر با پیشرفت های شگرفی که در زمینه بیولوژی استخوان صورت گرفته ساخت Implant های دندانی که قادر به جایگزینی دندانهای از دست رفته با یک ساختار ثابت بدون آسیب به دندانهای باقیمانده را فراهم ساخته به یکی از نیازها و خواسته همیشگی انسان پاسخ مناسب داده شده است.
آموزش جهت جایگزینی دندانها با ایمپلنت های دندانی از سالهای ۱۹۷۰-۱۹۶۰ میلادی در اروپا شروع شد و امروزه به یک امر رایج و یکی از درمانهای مطمئن و قابل پیش بینی در زمینه دندانپزشکی تبدیل شده است. کشور ایران نیز بدلیل ارتباطات مستمر و وجود زمینه های مناسب درمان های ایمپلنت از حدود دهه ۷۰ شمسی، ابتدا در مراکز دانشگاهی و توسط اساتید برجسته شروع شده و در حال حاضر به یک امر رایج در مطب های و کلینیک های دندانپزشکی تبدیل شده است بنحوی که در حال حاضر بسیار از دندانپزشکان عمومی و متخصصین در قالب گروههای درمانی و یا بصورت انفرادی درمانهای ایمپلنت را در مطب های و کلینیک ها شخصی خویش ارائه می دهند.

نکته قابل توجه اینکه امروزه در صورت مناسب بودن شرایط بیمار از نظر بهداشت دهان و دندان عدم وجود بیماری های سیستمیک خاص و بالاخص وجود استخوان مناسب درمانهای ایمپلنت شانس موفقیت ۹۸-۹۷ % داشته و از این جهت جزو مطمئن ترین روشهای درمانی در دندانپزشکی می باشند.

 

تجربه ۱۵-۱۰ ساله اینجانب در زمینه های جراحی دهان و ایمپلنت نشانگر این بوده که متأسفانه در همة موارد شرایط مناسبی جهت  جراحی ایمپلنت وجود ندارد. و در بسیاری از بیماران آماده سازی بستر مناسب جهت جراحی ایمپلنت با استفاده از روشهای مختلف جراحی پیوند استخوان،کنار زدن عصب، بالا بردن کف سینوس بعنوان یک پیش زمینه برای قرار دادن ایمپلنت ها در محل مناسب ضرورت دارد و بعلاوه امروزه توقع و انتظار بیماران از اینگونه درمانها با توجه به هزینه نسبتاً بالای آنها به شکلی است که نمی توان با قرار دادن ایمپلنت ها و دادن یک پروتز ثابت آنها را راضی نمود. بعبارت دیگر بیماران توقع دارند که دندانهای ساخته شده تا حد امکان طبیعی و زیبا بوده و حتی نقایص موجود در دندانهای طبیعی شان را نداشته باشد. صرف نظر از اینکه در برخی موارد اینگونه انتظارات با واقعیات و امکان موجود منطبق نمی باشد به هر شکل بیانگر این واقعیت است که امروزه بیماران دیگر هر گونه پروتز و درمانی را نمی پذیرند و سطح توقعات آنها بسیار فراتر از سالهای گذشته شده است.

 

 با توجه به آنچه ذکر شد درمان ایمپلنت در این مرکز بصورت تخصصی و با همکاری سایر همکاران متخصص دندانپزشکی صورت می گیرد، بنحویکه قبل از شروع درمان یک ویزیت اولیه صورت گرفته و قالب گیری و ساخت مدل های گچی و تهیه تصاویر رادیوگرافی و یا CT در صورت لزوم انجام می شود و سپس مراحل درمانی و جراحی با توجه به شرایط موجود برنامه ریزی و انجام می شود.

در صورتیکه جهت نیل به نتایج بهتر نیاز به پیوند استخوان، بالا بردن کف سینوس می باشد اغلب این روش درمانی  در کلینیک و تحت بیحسی موضعی و آرامبخش صورت می گیرد در برخی موارد و جراحیهای وسیع امکان درمان تحت بیهوشی عمومی و در بیمارستان یا کلینیک های جراحی وجود دارد.

هزینه های درمان ایمپلنت با توجه به نوع ایمپلنت و تعداد آنها استاندارد می باشد در صورت نیاز به اعمال جراحی اضافی نظیر پیوند استخوان، کنار زدن عصب و هزینه های اضافی با توجه به نوع عمل و مواد مصرفی اضافه خواهد شد.

پس از تکمیل درمان و تحویل پروتز بیماران در فواصل زمانی مشخص شده جهت ویزیت دوره ای و معاینات لازم بیماران باید به کلینیک مراجعه نمایند و در طی این دوره و برای اینگونه معاینات هیچگونه وجهی از بیماران دریافت نخواهد شد.

 درمان های صورت گرفته و ایمپلنت های قرار داده شده در این کلینیک تا ۵ سال مورد ضمانت کامل می باشند (اگر چه هیچ درمان پزشکی گارانتی ندارد) که البته این مسئله منوط به حفظ بهداشت در سطح عالی و رعایت نکات و حضور به موقع در معاینات ادواری می باشد.

پس از ۵ سال، بسته به شرایط، در جهت نیاز به درمانهای اضافی نظیر پیوند استخوان و جراحی لثه هزینه های درمانی از بیماران دریافت نخواهد شد و در صورت fail شدن ایمپلنت با ۵۰% هزینه درمان جایگزینی برای بیمار انجام خواهد شد.

آمار بازدید

امروز37
دیروز80
ماه1311
بازدید کل5065

افراد آنلاین

2
Online

اطلاعات تماس

  • آدرس: رشت- گلسار-میدان باستانی شعار(صابرین)-برج ایرانیان- طبقه نهم
  • تلفن مطب: 33124400-33123300-33122200
  • ایمیل:این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…