پیش از معرفی  بهترین جراح دندان عقل گیلان بهتر است شما را با جزئیات جراحی دندان عقل  آشنا کنیم پس با ما همراه باشید. به آخرین دندان  در هر قوس فک که به وجود آید دندان عقل می گویند،  که این دندان تقریبا بین سن 18 الی 25 سالگی می روید. البته در برخی افراد ممکن است زود تر از این سنی که گفتیم رشد کند، که دندان پزشکان در اصطلاح به آن  آسیاب سوم  می گویند.

علائم رویش دندان عقل چیست؟

خوب است بدانید یکی از علائم نشان دهنده رویش دندان عقل درد شدیدی در سمت گوش، چشم یا سراست که  بروز می دهد. همچنین  به وجود آمدن سوزش و یا فشار در لثه های پشت دهان و لثه هایی که متورم شده و یا برش هایی که در سطح لثه به وجود آمده باشد.همه این علائم نشان  دهنده رویش دندان است. اگر پس از رویش دندان همچنان درد داشتید می توانید به بهترین جراح دندان عقل گیلان دکتر متوسلی مراجعه کنید تاشما را درمان کند.

شایان ذکر است که گوش درد یا سر درد مداوم و طولانی هنگامی رخ می دهد که دندان عقل شما در جستجوی راهی به سمت بیرون آمدن از لثه  است اما با توجه به آن که فضای  مناسبی  در دهان ندارد  به بافت و دندان های اطراف خود فشار وارد می کند، در نهایت سبب بروز درد های شدید در دهان می شود.

روش های سنتی تسکین درد دندان عقل در مواقعی که به پزشک دسترسی نداریم؟

چند روش سنتی  برای کاهش درد دندان عقل وجود دارد که در این مقاله دو روش را به شما می گوییم:

 • شتسشو با آب نمک  این روش یکی از رایج ترین روش هایی است که اکثر افراد در منزل برای کم کردن درد دندان خود استفاده می کنند. طبق مطالعاتی که محققان انجام داده اند شستشوی مداوم دهان با آب نمک  سبب  از بین رفتن باکتری های مضر موجود در بین شیار های لثه و یا روی دندان می شود.
 • گیاه آلوئه ورا را می توانید به عنوان کاهش دهنده  التهاب موجود در اطراف دندان عقلی که در حال رویش است استفاده کنید.همچنین می توانید از ژل آلوئه ورا که در بازار موجود است استفاده کنید و در مواضعی که درد دارد بمالید این کار سبب کم شدن درد آن قسمت می شود.

آیا کشیدن دندان عقل ضروری است 

با توجه به آنکه این دندان ها آخرین دندان در فک هستند که می رویند، به همین دلیل ممکن است فضای کافی را مانند سایر دندان ها برای رویش نداشته باشند. که موجب بروز درد و ناراحتی می شوند که در نهایت چاره جز کشیدن و یا جراحی دندان عقل برای شما نمیگذارد که می توانید به بهترین جراح دندان عقل گیلان یعنی دکتر متوسلی  مراجعه کنید. اما اگر دندان عقل بر روی عصب باشد  جراحی آن ممکن است مشکلاتی را برای شما به وجود آورد.

جراحی دندان عقل روی عصب 

به این نکته توجه داشته باشید، در صورتی که  ریشه دندان عقل شما دور رگ های عصبی پیچیده شده باشد، کشیدن کامل و یا جراحی دندان عقل ممکن است عوارض جبران ناپذیری همچون بی حس شدن لب ها، چانه و یا گردن  شما را به همراه داشته باشد، البته این عوارض ممکن است موقتی یا دائم باشند.

اما بهترین جراح دندان عقل گیلان برای اینگونه شرایط راهکاری را  در نظر گرفته است.  که به آن روش کرونکتومی  یا حذف جزئی دندان می گویند. در این روش آسیب هایی که ممکن است به عصب وارد شود کم می شود. به این صورت که تنها یک تکه از دندان جدا می شود و ریشه دندان سالم باقی می ماند.

به طور کلی 4 دندان عقل داریم اما این 4 دندان در همه افراد به طور کامل رشد نخواهد کرد، حتی در برخی افراد این دندان ها هرگز رشد نمی کنند و دلیل آن گیر افتادن در پشت دندان های دیگر است.

جراحی دندان عقل نهفته 

دندان عقل نهفته به دندان هایی گفته می شود که درون لثه وجود دارد و درون لثه رشد می کنند و به بیرون از لثه نمی آیند اما گاهی نیز مقدار کمی از دندان به بیرون از لثه می آید که حفظ بهداشت و تمیز نگه داشتن آن مشکل است و همین سختی در تمیز نگه داشتن آن سبب بروز عفونت یا پوسیدگی و حفره دار شدن آن می شود.

با اینکه کشیدن دندان یک امر عادی به نظر می آید اما کشیدن  دندان عقل اینگونه نیست و گاهی اوقات  منجر به جراحی می شود،  که جراحی این دندان ممکن است سبب خون ریزی شدید و عفونت  و یا آسیب به سایر دندان ها  شود توصیه می کنیم برای جراحی آن به بهترین جراح عقل گیلان دکتر متوسلی مراجه کنید،  جراحی این نوع دندان ها معمولا با بیهوشی کامل و یا بی حسی موضعی صورت می گیرد، که انتخاب  نوع عمل به تشخیص جراح انجام می شود.

بد نیست بدانید که خطر آسیب هایی که ممکن است بر روی عصب به  وجود بیاید بعداز کشیدن دندان عقل نهفته است به خصوص این مشکل در دندان های فک پایین بیشتر پدید می آید زیرا  فک پایین به یکی از عصب های جمجمه نزدیک است که آرواره، لب و زبان را در این سمت تحت کنترل دارد.

مشکلات  دندان عقل نهفته 

 • همانطور که گفتیم این نوع از دندان ها در زیر استخوان فک یا بافت نرفم لثه رشد می کنند دندان عقل نهفته باعث بروز التهاب در لثه و پوسیدگی دندان  های مجاور شود به همین دلیل بلا فاصله بعد از رویش باید آن را به طور کامل بکشید زیرا اگر فقط یک قسمتی از آن را خارج کنید  قسمت باقی مانده ممکن است جای رشد باکتری شود و باعث عفونت ، درد و همچنین تورم  در فک و لثه ها شود که باعث ایجاد بوی بد در دهان می شود.
 • یکی دیگر از مشکلات آن از بین رفتن ریشه های دندان آسیاب دوم است که سبب به وجود آمدن کیست های عفونت در اطراف دندان عقل شده و استخوان فک را نیز ضعیف می کند که این امر باعث بهم ریختن دندان های دیگر نیز می شود.
 • از مشکلات دیگر این دندان  عفونت پری کورونیت  می باشد در صورتی که درمان نشود این عفونت به داخل گردن و گلو پخش می شود.
آیا می دانید چه کسی بهترین جراح دندان عقل گیلان است

چرا بعد از  جراحی دندان عقل ممکن است با مشکل باز نشدن دهان  روبرو شوید

اتفاقات زیادی می تواند منجر به این مشکل شود. ممکن است  لیگامنت  در محل اتصال فک ها با یکدیگر  ضعیف شده باشند،برای با خبر شدن از اینکه آیا لیگامنت فک شما ضعیف شده یا نه  می توانید به بهترین جراح دندان عقل گیلان  دکتر متوسلی مراجعه کنید. علاوه بر آن سایش و پوسیدگی دندان نیز می تواند باعث بروز این مشکل شود. همچنین در فک ما دیسکی به نام کاندیل وجود دارد که گر ضعیف شود  می تواند باعث باز نشدن دهان هنگامی که جراحی دندان عقل را انجام می دهید  برای مدتی مشخص شود.

روش کرونکتومی برای جراحی دندان هایی که به عصب نزدیک هستند چگونه است 

این روش را می توانید نزد بهترین جراح دندان عقل گیلان  دکتر متوسلی انجام دهید، در این روش تاج دندان شما را از دهان خارج می کنند اما ریشه آن در فک باقی می ماند  شاید بگویید ریشه هم که دارای قابلیت رشد است چرا آن را خارج نمی کنند. درست است اما  با توجه به آن که پالپوتومی لازم نیست و ریشه ها بهبود پیدا می کنند، پس از مدتی از روی عصب کنار می روند.

با توجه به نتایجی که بر اثر  یک پژوهش  صورت گرفته است  به آن پی برده اند که وقتی ریشه ها نزدیکه به عصب تحتانی  آلوئولار باشند، کرونکتومی  نسبت به کشیدن دندان  در اولویت بالایی قرار دارد  زیرا باعث جلوگیری از آسیب های احتمالی عصبی می شود.

مطالعه ی دیگر در این زمینه نشان داده است که افراد بسیار کمی  نیاز  دارند که ریشه های دندان خود را بعدا خارج کنند زیرا ریشه ها رشد کرده اند اما نگران نباشید در این شرایط ریشه ها به قدر کافی از عصب تحتانی آلوئولار دور  هستند که باعث به وجود آمدن آسیب های عصبی نشوند.

دندان پزشک یا جراحی که دارید بهترین گزینه برای این است که به شما بگوید آیا نیاز به کرونکتومی  دارید یا نه. اما توجه داشته باشید که در هر حال این روش تنها برای  دندان هایی  استفاده می شود که به عصب فک تحتانی نزدیک باشند.

در چه شرایطی از روش کرونکتومی  استفاده نمی شود

 • دندان و یا ریشه عفونت کرده باشد.
 • دندان  لق باشد  و یا هنگامی که جراح شما مشغول جراحی دندان باشد متوجه لق بودن آن  و جابجا شدن ریشه شود .
 • دندان  عقل شما به صورت نهفته و افقی  در انتهای عصب تحتانی آلوئولار است و برش دادن دندان  سبب آسیب رساندن جدی به عصب شما شود

چه مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل نیاز داریم 

ممکن است بعد از عمل جراحی مقداری  توروم داشته باشید، اما  یکی از مزایای این روش  عدم بروز حفره خشک و عفونت بعد از عمل است،  توصیه می کنیم این روش را توسط بهترین جراح دندان عقل گیلان  دکتر متوسلی انجام دهید. این جراح پس قبل و بعد از عمل  برای شما آنتی بیوتیک تجویز می کند و دستور العمل هایی را نیز برای مراقبت های بعد از عمل به شما خواهد داد.

با اینکه دهان شما حساس شده  اما نیاز به مسواک دارد،  در روز  باید دو مرتبه  مسواک بزنید  انجام این عمل با مسواک نرم بهتر است  که باعث بهبود یافتن زخم جراحی می شود. مسواک  دارای انحنا و مو های نرمی است که خط لثه و دندان ها را تمیز می کند.

توجه داشته باشید که حتما بعد از عمل جراحی  چکاب هایی که لازم است انجام دهید، اگر هر گونه ناراحتی غیر معمولی را حس کردید باید با  دندان پزشک خود در میان بگذارید. 

هزینه جراحی توسط بهترین جراح دندان در ایران

هزینه عمل جراحی توسط بهترین جراح دندان عقل گیلان دکتر متوسلی با توجه به  ناحیه ای که می خواهیدعمل کنید نسبت به میزان ایرادی که دارد و همچنین دست  مزد دکتر و کلینیک در افراد مختلف متفاوت است.

چگونه یک جراح را پیدا کنید 

آکادمی هایی در شهر گیلان هستند و می توانند بهترین جراح دندان عقل گیلان  که تخصص آن ها در جراحی دندان تایید شده است را به شما معرفی کنند. شما باید بسیارمحتاط باشید تا به وسیله دکتر هایی که فقط تجهیزات مدرن دارند وسوسه نشوید،  ما به شما توصیه می کنیم حداقل یک جلسه به مطب دکتر متوسلی مراجعه کنید تا از مهارت این دکتر مطمن شوید.

طول درمان  دندان عقل پس از جراحی وکشیدن آن چقدر است؟

یکی از رایج ترین روش های جراحی است که  توسط بهترین جراح دندان عقل گیلان دکتر توسلی انجام می شود،  به طور تقریبی دو هفته طول خواهد می کشد  که کاملا خوب شود، با مراقبت های خود از زخم جراحی  به لثه خود کمک کنید تا روند بهبودی را سریع تر کند.

همچنین طول درمان بستگی  به عواملی همچون سختی  جراحی نیز دارد، بعضی از افراد پس از جراحی دندان عقل نیاز به  بخیه کردن محل جراحی را دارند.معمولا یک جراح دهان بخیه ها را پس از گذشت یک هفته  بعد از جراحی می کشد.

ریکاوری که بعد از جراحی دندان عقل انجام می شود یک پروسه  دو هفته ای و آرام دارد، اما باید توجه کرد که روزانه  روند خوب شدن آن در چه  حدی است.

دندان عقل

پروسه ریکاوری به چند مرحله تقسیم می شود.

 • 24 ساعت اولیه که سبب شکل گیری لخته های خون می شود.
 • 2 الی 3 روز  اول  شاهد کاهش تورم در دهان و گونه های هستیم.
 • 7 روز پس از جراحی  دندان پزشک شما می بایست هر گونه بخیه که مانده است را بکشد.
 • 10 روز پس از جراجی  درد و ناراحتی که درون فک حس می کردید از بین می رود.

در نهایت پس از گذشت دو هفته   اگر همچنان بهبود نیافته بود  و لخته های خون تخریب نشده باشند، یا زخم شما عفونت کرده باشد سبب  طولانی تر شدن زمان بهبودی می شود، این  پروسه  بهبودی در افراد مختلف  متفاوت است.

امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات کافی از بهترین جراح دندان عقل گیلان و جراحی دندان عقل دریافت کرده باشید.همچنین  شما می توانید برای دریافت وقت و نوبت به سایت  www.drmotevaseli.comمراجعه کنید و سوالات خود را حضوری بپرسید.