همه ما یک بار در زندگی درد دندان را تجربه کرده‌ایم. دردی که واقعا انسان را کلافه می‌کند. دندان عقل یکی از آن دندان هایی است که انسان همیشه با آن درگیر بوده است. از این‌رو جراحی دندان عقل در رشت برای کسانی که این دندان اذیتشان می‌کند،  گزینه مناسبی است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این جراحی با ما در این مقاله همراه باشید.

دندان عقل کدام دندان است؟

سومین دندان آسیا دندان عقل نام دارد. این دندان معمولا بین سن 17 تا 21 سالگی رشد می‌کند اما ممکن است در بعضی افراد این دندان زودتر یا حتی دیرتر نیز رشد کند. دهان انسان قادر است تنها 28 دندان از 32 دندان را بدون مشکل در خود جای دهد. دندان عقل معمولا آخرین دندانی است که در انسان رشد می‌کند و همیشه فضای کمی برای رشد دارد. دندان عقل به خودی خود مشکل خاصی برای انسان فراهم نمی‌کند اما معمولا رشد آن برای عده‌ای از افراد دردسر زا است. درد، پوسیدگی، فشار بر روی دندان‌های دیگر و خرابی تنها بخشی از این دردسرها است. بنابراین گاهی تنها راه چاره ، کشیدن دندان عقل است.

چرا کشیدن دندان عقل دردناک است؟

جراحی دندان عقل چیستهمانطور که گفتیم دندان عقل آخرین دندان انسان است که رشد می‌کند. بنابراین معمولا فضای کافی برای رشد و تکمیل این دندان وجود ندارد. به این ترتیب دندان عقل معمولا کج رشد کرده و یا راهی برای راه یافتن به بیرون از لثه پیدا نمی‌کند. این مسئله نه تنها دردناک است بلکه مشکلاتی را نیز برای دندان‌های کناری، استخوان فک و اعصاب در برخواهد داشت. اگر قصد جراجی دندان عقل در رشت را دارید، دکتر متوسلی با سال‌ها تلاش و تجربه، می‌توانند دندان عقل شما را به بهترین نحو ممکن جراحی کنند.

دندان عقل نهفته

اگر دندان عقل شما به درستی رشد نکند، مشکلاتی برای لثه و دندان پدید خواهد آورد. در مواقعی که دندان عقل راهی برای بیرون آمدن از لثه پیدا نکند به آن دندان عقل نهفته گفته می‌شود. این دندان هربار که قصد بیرون آمدن از لثه را داشته باشد موفق نمی‌شود. برخی از علائمی که در این موقعیت بروز می‌کنند عبارتنداز:

  • پوسیدگی دندان
  • ورم و درد لثه
  • به هم فشردگی دندان‌ها

دلایل جراحی دندان عقل

اگر دندان عقل به شکلی غیر طبیعی مثلا مایل یا کچ از لثه بیرون بیاید، یا دچار تغییر شکل، عفونت و درد در فک شود، بهترین گزینه کشیدن دندان عقل است که در رشت به راحتی توسط دکتر متوسلی انجام می‌شود. اما در صورتی که دندان عقل نهفته باشد، برای بیرون آوردن آن و جلوگیری از تشکیل کیست و عفونت به جراحی دندان عقل نیاز است.

مشاوره در مورد جراحی دندان عقل

برای جراحی دندان عقل یک دکتر متخصص و با تجربه مورد نیاز است تا با آگاهی به علم روز دنیا و تجربه کافی بتواند بهترین نتیجه را برای دهان و دندان شما رقم بزند. دندانپزشک از دندان عکس گرفته و اگر تشخیص به کشیدن بدهد، نوع آن را تعیین خواهد کرد. در صورت لزوم نیز ممکن است دندان پزشک جراحی را پیشنهاد کند. دکتر متوسلی با سال‌ها تجربه در رشت آماده ارائه خدمات گوناگون مربوط به دندان پزشکی است.

نحوه جراحی

قبل از عمل جراحی روی دندان عقل، بر روی لثه و دهان شما را بی‌حسی موضعی می‌زنند. ازاین رو در طول عمل هیچ دردی را حس نخواهید کرد و ممکن است تنها کمی فشار و لرزش حس کنید. دکتر ابتدا بافت و استخوان روی دندان را برداشته و با شل کردن و لق کردن دندان آن را از بافت پیوندی حفره دهانی جدا می‌کند. سپس آن را با انبر مخصوص یا فورسپس جدا کرده و بیرون می‌آورد. برای بیرون آوردن دندان شکستن آن ضروری است پس از شنیدن صدای آن وحشت نکنید. در پایان با زدن بخیه بر روی بافت عمل جوش خوردن صورت می‌گیرد.

فواید جراحی دندان عقلنتیجه گیری

از جراحی دندان عقل در زمانی استفاده می‌شود که دندان عقل شما در زیر لثه رشد کند و راهی به بیرون نیابد. همیشه مجبور به جراحی نیستید و گاهی کشیدن دندان عقل کافی است. دندان عقل به تنهایی مشکل آفرین نیست و اگر موجب آزار نباشد می‌تواند در دهان شما باقی بماند. جراحی دندان عقل باید نزد دکتر متخصص و مجرب انجام گیرد تا از بروز عفونت و خونریزی زیاد بعد از عمل جلوگیری شود. قبل از انجام عمل با پزشک مشورت کرده و راه‌های درمانی را از او جویا شوید.