جراحی‌های صورت ممکن است علاوه بر جنبه‌های درمانی، جنبه‌های زیبایی نیز داشته باشند. عمل فک نیز چند سالی است جای خود را در میان عمل‌های صورت و زیبایی پیدا کرده است. اگر علاقه دارید که در مورد جراحی فک و بهترین کلینیک جراحی فک در رشت اطلاعات بیشتری کسب کنید در این مقاله با ما همراه باشید.

چه زمانی به عمل جراحی فک نیاز دارید؟

ممکن است افراد زیادی با شکل فک خود مشکل داشته باشند. اما سوال اصلی اینجا است که چه چیزی ما را تبدیل به بهترین کاندید برای این عمل جراحی می‌کند؟ نام دیگر این عمل، جراحی ارتوکانتیک است. در این عمل جراحی بی‌نظمی‌ها و عدم تقارن استخوان‌های فک درمان خواهند شد. این درمان عمدتا برای بهبود شکل دندان‌ها، عملکرد آنان و همچنین بایت انجام می‌شود. معمولا مشکلات فک با ارتودنسی قابل درمان‌اند اما مشکلات فکی که با ارتودنسی درمان نشوند، معمولا با جراحی فک بهبود می‌یابند.

پس از انجام این عمل می‌توان انتظار داشت که تا زمان بهبودی بریس‌های ارتودنسی روی دندان بیمار باقی بمانند. شما ممکن است از سوی متخصص ارتودنسی و یا دندانپزشک خود به بهترین جراح فک در رشت معرفی شوید. این جراحی عموما در سنین بعد از 14 تا 16 سالگی برای خانم‌ها و 17 تا 21 سالگی برای آقایان تجویز می‌شود. این ممنوعیت سنی برای آن است که فک در سنین پایین هنوز در حال رشد بوده و ممکن است دوباره به شکل اولیه خود بازگردد.

مشکلاتی که منجر به عمل جراحی فک خواهد شد

ممکن است دندانپزشک شما برای بهبود مشکلات مربوط به بایت، ارتودنسی ثابت و یا ریتینز که همان ارتودنسی متحرک است را پیشنهاد دهد. اما اگر مشکلات بایت شدید باشد یا به طور کلی ساختار فک دچار مشکل باشد، جراحی فک بهترین گزینه است. دکتر صفا متوسلی بهترین کاندید برای این جراحی در رشت است، که با تجربه و دانش کافی در این کار به شما کمک می‌کند. این جراحی می‌تواند برای اصلاح مشکلات زیر چاره ساز باشد:

  • اوربایت
  • آندربایت
  • کراس بایت
  • اُپن بایت

انحراف فک به جلو یا عقب

جراحی فک

وقتی فک بالا و پایین باهم تقارن نداشته باشند و یا به درستی روی هم قرار نگیرند، انحراف فک رخ داده‌است. در این مشکل یکی از دو فک بیشتر از دیگری رشد کرده‌است. اگر فک پایین جلوتر باشد ممکن است بیمار به مشکل رشد بیش از حد استخوان فک پایین و عدم رشد کافی استخوان فک بالا مبتلا باشد. اگر فک پایینی در وضعیت عقب‌تری قرار بگیرد، ممکن است رشد بیش از حد استخوان فک بالا یا عدم رشد کافی استخوان فک پایین را نشان دهد. انحراف در فک ممکن است نتیجه عدم رشد کافی ناشی از سندروم در کودکان باشد. این انحراف ممکن است موجب ایجاد درد در فک نیز شود.

در صورت بروز مشکلات انحراف فک با عمل و تراشیدن فک می‌توان آن را به حالت طبیعی درآورد. اگرچه شرایط انحراف فک ممکن است از سنین پایین در کودکان بروز کند ولی برای عمل و ترمیم باید تا سنین بزرگسالی کودکان صبر کرد. تا رسیدن به سن مناسب بنا به توصیه متخصص ارتودنسی می‌توان از ریتینز، هدگیر و یا بریس‌‎های ثابت برای رفع مشکلات مربوط به فک اقدام کرد.

ضربه و آسیب فیزیکی به صورت

ممکن است بنا به دلایل متفاوت فکی که سالم بوده دچار شکستگی و مشکلات ساختاری شود. حوادثی مانند حادثه ورزشی، تصادف و … ممکن است به دندان‌ها، فک و لثه ضربه وارد کنند. در این مواقع بهترین گزینه برای برگرداندن شکل صورت جراحی فک توسط یک پزشک با سابقه است.

تومورها و کیست‌های فک

فک و دندان شامل بافت‌های متفاوتی مانند عضله، استخوان، غدد و مخاط است. فک و دندان انسان بیش از هر بخش دیگری در معرض خطر تشکیل تومور و کیست است. اگر این تومورها در درون یا اطراف استخوان فک شکل بگیرند تنها راه درمان آن عمل فک است. کیست‌های سرطانی نیز در صورت قرار گرفتن در مرحله پیشرفته باید به وسیله شیمی‌درمانی و پرتودرمانی درمان شوند. لازم به ذکر است گاهی در برخی موارد رشد دندان عقل نیز نیازمند این جراحی می‌باشد.

قبل از عمل جراحی فک به چه نکاتی باید توجه کنیم

فواید جراحی فک

عمل فک پروسه پیچیده و زمانبری است. قبل از آمادگی برای این عمل جراحی باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و مراحه اولیه قبل از جراحی مانند ارتودنسی را به مدت 12 تا 18 ماه تجربه کنید. بسیار مهم است که در زمان عمل دندان‌ها صاف و در شرایط ایده‌آلی باشند. قبل از انجام عمل ارتودنسی نیاز به تهیه عکس‌های ایکس ری و مدل‌های پزشکی از دهان و دندان است. پیچیدگی‌های زیاد، این عمل را نیازمند پزشکی باتجربه و متخصص می‌کند. دکتر صفا متوسلی متخصص جراحی فک در رشت بهترین گزینه برای انجام این عمل جراحی است.