اگر دندان شما از بین رفته است، ایمپلنت دندان می تواند بهترین گزینه برای جایگزین کردن دندان از دست رفته باشد. در طی چندین سال گذشته، تکنیک‌ها و روش‌های بسیار زیادی برای ایمپلنت معرفی شده که پیوند استخوان در ایمپلنت از جمله شاخص‌ترین آنهاست.

پیوند استخوان در ایمپلنت درواقع ارتباط مستقیمی با استحکام و البته تراکم کافی استخوان فک دارد. بنابراین زمانی که استخوان فک فرد:

1- تحلیل رفته باشد.

2- از تراکم کافی برخوردار نباشد.

3- ارتفاع مناسبی نداشته باشد.

از پودر استخوان برای پیوند استخوان فک استفاده می‌کنند.

با توجه به پیشرفت هایی که در علم و تکنولوژی رخ داده، این پودر خود انواع مختلفی دارد. با توجه به انواع گسترده بیمار و پیچیدگی استخوان فک هر شخص، پودر استخوان متفاوت است.

اگر خواهان بهره‌گیری از این روش برای داشتن لبخندی زیبا و دندان‌هایی سالم هستید، توصیه می‌کنیم در ادامه این محتوا باما همراه باشید. زیرا درنظر داریم توضیحاتی در این زمینه خدمت شما ارائه دهیم.

چرا پیوند استخوان در ایمپلنت اهمیت دارد؟

زمانی که استخوان فک شما دچار تحلیل می‌شود، عملا نگهداری و پشتیبانی از دندان برای فک عملی نیست. و از طرفی دیگر جایگزین کردن دندان از دست رفته نیاز به تراکم مناسب استخوان برای نگهداری دندان جایگزین دارد. در واقع در ایمپلنت دندان، باید پایه ایمپلنت توسط بافت‌های استخوانی اطراف حفظ و نگهداری شود. به نوعی باید ادغام صورت گیرد. این مرحله در ایمپلنت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زمانی که ایمپلنت در لثه قرار میگیرد، تحریکات لازم برای بازسازی مجدد استخوان راحت‌تر خواهد بود.

دکتر صفا متوسلی در رشت پیوند استخوان در ایملپنت چگونه انجام می دهد؟
استفاده از پودر استخوان در ایمپلنت

امروزه با توجه به پیشرفت هایی که در علم و تکنولوژی رخ داده، از دو روش برای پیوند استخوان در ایمپلنت استفاده می‌کنند. بیایید این دو روش را بشناسیم:

روش های انجام پیوند استخوان در ایمپلنت را بشناسید

امروزه با توجه به پیشرفت هایی که در علم و تکنولوژی رخ داده، از دو روش برای پیوند استخوان در ایمپلنت استفاده می‌کنند. بیایید این دو روش را بشناسیم:

1. لیفت سینوس راهی برای انجام پیوند استخوان در ایمپلنت

لیفت سینوس در پیوند استخوان

حفره‌ای که در قسمت فک بالا و در اتصال به مجرای تنفسی بینی متصل است را سینوس می‌گویند. زمانی که دندانپزشکان به سراغ جراحی لیفت سینوس می‌روند در واقع در نظر دارند تا مشکل تحلیل رفتن استخوان عمومی دندان‌های آسیایی آن هم در قسمت فک بالا را برطرف نمایند. پس از انجام این جراحی، استخوان اضافه‌ای را در قسمت فک بالا مشاهده خواهید کرد. این عمل تنها در راستای تقویت سینوس ها صورت می‌گیرد.

از اصلی‌ترین دلایل تحلیل رفتن استخوان فک می‌توان به؛ پوسیدگی و از بین رفتن دندان‌های آسیایی و حتی وجود عفونت در استخوان فک اشاره نمود. زمانی که در حین کاشت دندان با فقدان استخوان روبرو شوید؛ به پیوند استخوان نیاز خواهید داشت. تا درمان ایمپلنت انجام شود.

2. افزایش ریج راهی برای انجام پیوند استخوان در ایمپلنت

افزایش ریج فک

اگر ارتفاع یا پهنای استخوان فک کوتاه و کوچک باشد، بهره‌گیری از روش افزایش ریج بهترین گزینه برای درمان است.  با تحلیل استخوان فک، ارتفاع و عرض آن نیز تحلیل می‌رود و توان کافی آن هم برای نگهداری از ایمپلنت وجود نخواهد داشت.

مراحل انجام پیوند استخوان کدام است؟

مطمئنا اطلاعات بیمار از مراحل انجام پیوند استخوان در ایمپلنت نمیتواند به اندازه دندانپزشک باشد. اما آگاهی از مراحل انجام پیوند کمک می‌کند تا با آگاهی بیشتری پای به مطب بگذارید. مراحل انجام پیوند استخوان عبارتند از:

  • در مرحله اول وضعیت لثه و دندان بیمار مورد بررسی قرار می‌گیرد.
  • ناحیه آسیب دیده مشخص شده و آزمایش‌هایی انجام می شود.
  • دندانپزشک مربوطه مشخص می‌کند ناحیه مربوطه چه مقدار آسیب دیده و کدام نوع از استخوان برای انجام ایمپلنت نیاز است. سپس از طریق عکس‌های رادیولوژی، ارزیابی‌های استخوانی انجام می‌شود.
  • روش‌های استخراج پیوند استخوانی مشخص خواهد شد.
  • از بی‌حسی موضعی برای انجام عملیات استفاده می‌شود.
  • استخوان مربوطه به اندازه محل دریافت استخوان، تراش داده می‌شود.
  • از پین و پلاک های فلزی برای نگهداری پیوند در محل استفاده می‌شود.
  • در مرحله آخر از بخیه یا پانسمان در محل عمل پیوند استخوان استفاده می‌کنند.
مرحله استفاده از پیج اسکرو در ایمپلنت دندان

هزینه پیوند استخوان در ایمیپلنت دندان چقدر است؟

دندانپزشکان تنها در دو صورت به سراغ پیوند استخوان در ایمیپلنت می‌روند.

دلیل اول؛ استخوان اطراف دندان طبیعی شما به اندازه‌ای تحلیل رفته باشد که توانایی نگهداری از دندان را نداشته باشد. در آن صورت دندانپزشک مجبور است تا از روش‌هایی که در بالا ذکر کردیم برای پیوند دندان استفاده نماید.

دلیل دوم؛ ایجاد شرایطی مناسب برای انجام عمل کاشت ایمپلنت است. در واقع برای اینکه ایمپلنت دندان به خوبی جوش بخورد، باید فک شما به اندازه کافی استخوان داشته باشد.

در این میان، یکی از رایج‌ترین سوالاتی که توسط بیماران در رابطه با پیوند استخوان مطرح می‌شود، هزینه آن است. باید بگوییم با توجه به روشی که برای انجام این عمل انتخاب می‌شود، هزینه پیوند نیز متفاوت است.

کلام آخر

در این محتوا به شرح کاملی از چگونگی پیوند استخوان در ایمپلنت پرداختیم. حال می‌دانید وقتی دندانپزشکان برای انجام ایمپلنت دندان از پیوند استخوان سخن می گویند، علت آن چیست؟

شما می‌توانید از طریق سایت نوبت دهی آنلاین و یا کلینیک ایرانیان دکتر صفا متوسلی متخصص جراحی فک و صورت در رشت برای شروع درمان ایمپلنت دندان وقت بگیرید.