مشکلات مربوط به شکاف کام و لب هنگام تولد قابل مشاهده است و برای تشخیص نیاز به آزمایش خاصی ندارد. این مشکل، در سونوگرافی قبل از تولد نوزاد نیز دیده می‌شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی درمان شکاف کام و لب امری نشدنی نیست. نوزادانی که با این مشکلات به دنیا می‌آیند، می‌توانند با درمان‌های مدرن شکل لب خود را به حالت طبیعی برگردانند.

سونوگرافی قبل از تولد

سونوگرافی پیش از تولد، آزمایشی است که در آن از امواج صوتی استفاده می‌شود تا تصاویری از جنین در حال رشد ایجاد گردد. هنگام تجزیه و تحلیل تصاویر، پزشک ممکن است تفاوت در ساختارهای صورت را تشخیص دهد. شکاف لب ممکن است با اولتراسوند در حدود هفته سیزدهم بارداری تشخیص داده شود اما با ادامه رشد جنین، تشخیص دقیق شکاف کام و لب آسان‌تر می‌شود. شکاف کامی که به تنهایی رخ  دهد، سخت‌تر در سونوگرافی قابل شناسایی است.

اگر سونوگرافی قبل از تولد شکاف در لب و کام را نشان دهد، پزشک ممکن است روشی را برای گرفتن نمونه‌ای از مایع آمنیوتیک رحم  (آمنیوسنتز) ارائه دهد. این آزمایش نشان می‌دهد که آیا جنین سندرم ژنتیکی را به ارث برده است یا خیر زیرا به ارث بردن این سندرم ممکن است باعث ایجاد نقایصی هنگام تولد نوزاد شود. با این وجود، بیشتر اوقات علت شکاف لب و کام مشخص نیست و پس از تولد نوزاد باید برای درمان شکاف کام و لب اقدام کرد.

درمان شکاف کام و لب

اهداف درمانی شکاف لب و کام بهبود توانایی کودک در غذا خوردن، صحبت کردن و دستیابی به ظاهر طبیعی صورت است. تیم درمانی کودکانی که دارای مشکلات شکاف کام و لب هستند از پزشکان و متخصصان باتجربه در این زمینه تشکیل می‌شود.

درمان شامل جراحی برای ترمیم نقص و روش‌های درمانی برای بهبود هرگونه شرایط مرتبط است. دکتر صفا متوسلی با سال‌ها تجربه و تخصص در رشت می‌تواند مشاوره کاملی در مورد درمان شکاف لب و کام به شما ارائه بدهد. در مطب ایشان علاوه بر درمان شکاف کام و لب ،سایر خدمات دیگر مانند جراحی فک، جراحی دندان عقل و… ارائه می‌شود.

عمل جراحی شکاف کام و لب

راه‌های درمان شکاف کام و لب

جراحی برای درمان شکاف کام و لب به وضعیت فرزند شما بستگی دارد. به دنبال ترمیم اولیه شکاف، پزشک ممکن است برای بهبود گفتار یا بهبود ظاهر لب و بینی جراحی‌های بعدی را نیز توصیه کند.

روش انجام این درمان به طور معمول به ترتیب زیر است:

  • ترمیم لب – در 3 تا 6 ماه اول
  • ترمیم کف کام – تا سن 12 ماهگی یا در صورت امکان زودتر
  • جراحی‌های پیشگیری – بین سن 2 سالگی و اواخر نوجوانی

درمان شکاف کام و لب در بیمارستان انجام می‎گیرد. کودک بیهوشی عمومی دریافت می‌کند، بنابراین در طی عمل جراحی احساس درد نخواهد کرد یا از خواب بیدار نخواهد شد. چندین روش جراحی مختلف برای ترمیم شکاف لب و کام، بازسازی مناطق آسیب دیده و پیشگیری یا درمان عوارض مرتبط وجود دارد.

به طور کلی ، مراحل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ترمیم لب

برای جداسازی لب، جراح برش‌هایی در هر دو طرف شکاف ایجاد می‌کند و باعث ایجاد تکه‌هایی در بافت می‌شود سپس عضلات لب به هم بخیه خورده می‌شوند. ترمیم باید ظاهر طبیعی لب، ساختار و عملکرد بیشتری ایجاد کند. ترمیم اولیه بینی در صورت نیاز معمولاً همزمان با این عمل انجام می‌شود.

ترمیم کف کام

بسته به وضعیت فرزند شما ممکن است روش‎های مختلفی برای جداسازی و بازسازی سقف دهان (کام) استفاده شود. جراح برش‌هایی را در هر دو طرف شکاف ایجاد کرده و بافت عضلات را مجدداً جابه‌جا می‌کند سپس محل جراحی بسته می‌شود.

جراحی برای بازسازی ظاهر

درمان شکاف کام و لب چگونه است

برای بهبود ظاهر دهان، لب و بینی ممکن است نیاز به جراحی‌های اضافی نیز باشد. جراحی می‌تواند ظاهر کودک، کیفیت زندگی و توانایی غذا خوردن، نفس کشیدن و صحبت کردن را به میزان قابل توجهی بهبود ببخشد. خطرات احتمالی جراحی شامل خونریزی، عفونت، بهبودی ضعیف، گسترده شدن یا بالا رفتن جای زخم ها، آسیب موقت یا دائمی اعصاب، رگ‌های خونی و یا سایر ساختارها است.

جمع بندی

شکاف کام و لب امری ژنتیکی و مادرزادی است. درمان این بیماری از همان روزهای اول زندگی کودک قابل اجرا است. انجام این جراحی بسیار  حساس است از این رو باید توسط یک پزشک متخصص انجام گیرد. دکتر صفا متوسلی متخصص جراحی‌های زیبایی فک و صورت است که می‌تواند در این زمینه بهترین خدمات را به شما ارائه بدهد.