دندان به عنوان یکی از اجزای اصلی صورت نقش بسیار مهمی در زیبایی دارد اما پوسیدگی دندان و در پی آن کشیدن دندان‌ها یک امر کاملا طبیعی است و برای جبران این کمبود دندان‌های مصنوعی و انواع ایمپلنت‌ها وارد بازار شده‌اند. اما انتخاب بین روشی که سال‌ها استفاده شده و جایگزین خوبی بوده با روشی که تقریبا جدید محسوب می‌شود، همیشه سخت است. بنابراین شناخت تفاوت‌های بین مقایسه‌ی دندان مصنوعی و ایمپلنت به ما در انتخاب روش مناسب بسیار کمک می‌کند.

ضرورت استفاده از ایمپلنت یا دندان مصنوعی چیست؟

دندان بر زیبایی صورت بسیار تاثیرگذار است و نبود آن علاوه بر مشکلات زیبایی باعث مشکلاتی در جویدن غذا و هضم آن نیز می‌گردد. همچنین پس از کشیدن دندان و خالی شدن جای آن استخوان فک مستعد ساییدگی می‌شود و بعد از گذشت مدتی از حالت اولیه‌ی خود خارج شده و حتی ممکن است دیگر برای قرار دادن دندان مصنوعی و ایمپلنت مناسب نباشد و با گذشت زمان تاثیرات مخربی بر روی دندان‌های کناری هم بگذارد.

دندان‌ها در تمام طول زندگی قابلیت جابجایی دارند یعنی وقتی یکی از دندان‌ها کشیده می‌شود جای خالی که روی لثه ایجاد می‌شود این امکان را به دندان‌های دیگر می‌دهد که در جای خود جابجا شوند و فرم کلی دندان‌ها را به هم بزند.

دندان مصنوعی چگونه است؟

دندان مصنوعی جایگزینی سنتی برای دندان‌های از دست رفته است . این دندان‌ها به صورت متحرک ساخته می‌شوند و هم به صورت یک دست کامل، تکی و چندتایی ارائه می‌شوند. ولی به طور معمول برای کسانی که همه‌ی دندان‌های خود را از دست داده‌اند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دندان‌های امروزی را از جنس فلز با روکش پلاستیکی و چینی می‌سازند و به صورت کاملا متناسب با لثه‌ها طراحی می‌شود. در ابتدا پزشک از دهان و لثه‌ها قالب می‌گیرد تا دندان‌هایی متناسب با هر شخص را درست کند همچنین دندان‌ها نباید در دهان تکان بخورند و باید کاملا هم اندازه و متناسب باشند. در طول زمان که تغییراتی بر روی فک و لثه ایجاد می‌شود باید دندان‌های مصنوعی امکان اصلاح مطابق با تغییرات پیش آمده را داشته باشند.

مقایسه‌ی دندان مصنوعی و ایمپلنت - مطب دکتر متوسلی در رشت

دندان‌های مصنوعی همیشه حسی ناخوشایند و همراه با خجالت را در شخص استفاده کننده ایجاد می‌کنند چون کاملا ثابت نیستند و در حین غذا خوردن و حتی حرف زدن احتمال حرکت آن‌ها وجود دارد همچنین به دلیل اینکه در معرض پوسیدگی قرار دارند نیازمند رسیدگی و نگهداری بسیار دقیق هستند.

دندان مصنوعی ثابت چیست؟

دندان مصنوعی ثابت نوعی از دندان مصنوعی است که پایه‌ی آن به وسیله‌ی ایمپلنت به فک جوش می‌خورد و همچون دندان مصنوعی معمولی نیست که به صورت مستقیم با لثه در ارتباط باشد. استفاده از این نوع دندان برای فک پایین رایج‌تر است زیرا فک پایین حرکات بسیار بیشتری دارد و برای دندان متحرک مناسب نیست. دندان‌های مصنوعی ثابت نیز همچون دندان معمولی بصورت روزانه نیازمند تمیز کردن و نگهداری است و حتی لازم است شب‌ها از دهان خارج شود.

ایمپلنت فلزی چیست؟

روش دیگر برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته، ایمپلنت‌ها هستند. ایمپلنت‌ها از جنس تیتانیوم و دیگر فلزها ساخته می‌شوند و سازگاری بالایی با بدن دارند زیرا ایمپلنت‌ها به فک جوش می‌خورند و هیچ تحرکی ندارند بنابراین مشکلاتی که دندان‌های مصنوعی ایجاد می‌کنند را ندارند.

معمولا بعد از 5 تا 8 ماه ایمپلنت‌ها کاملا بهبود می‌یابد و با استخوان جوش می‌خورد. با قرار دادن ایمپلنت دندان‌های مجاور قربانی از دست رفتن یک دندان نمی‌شوند و در معرض پوسیدگی قرار نمی‌گیرند.

همچنین شما می‌توانید برای جراحی دندان‌های نهفته و مشاوره جهت زاویه دار کردن فک به مطب دکتر متوسلی در شهر رشت مراجعه کنید.

مقایسه‌ی دندان مصنوعی و ایمپلنت

در ادامه به مقایسه‌ی دندان مصنوعی و ایمپلنت می‌پردازیم.

1- بهداشت دهان و دندان

دندان مصنوعی به دلیل متصل بودن امکان رعایت بهداشت کامل آن بدون خروج از دهان وجود ندارد و برای تمیز کردن آن نیازمند شستشوی آن هستید که در هر موقعیتی امکان‌پذیر نیست. اما در ایمپلنت‌ها همچون دندان‌های طبیعی می‌توانید از مسواک و نخ دندان استفاده کنید و رعایت بهداشت در ایمپلنت آسان‌تر است.

2- ماندگاری و طول عمر

ایمپلنت به دلیل موادی که در ساختار آن استفاده می‌شود دوام و ماندگاری بسیاری بالایی دارد و علاوه بر این که خود تا آخر عمر در جای خود همچون یک دندان طبیعی باقی می‌ماند از دندان‌های کناری نیز محافظت می‌کند.

مقایسه‌ی دندان مصنوعی و ایمپلنت - دکتر متوسلی در شهر رشت

اما دندان‌های مصنوعی حداکثر تا 10 سال عمر مفید دارند و پس از گذشت این زمان لثه در اثر قرار گرفتن زیر بافت مصنوعی از حالت اولیه‌ی خود خارج می‌شود و دچار پوسیدگی می‌شود، به همراه خود بافت دندان مصنوعی را هم پوسیده می‌کند.

3- زیبایی چهره

زیبایی یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای انتخاب نوع دندان جایگزین است. حتما می‌دانید تاثیری که دندان در لبخند و زیبایی دارد غیر قابل انکار است. ایمپلنت‌ها اگر درست و طبق اصول جایگزین شوند از نظر زیبایی بهتر از دندان مصنوعی عمل می‌کنند.

دندان پزشک شما می‌تواند در نهایت ایمپلنت را کاملا شبیه به دندان خود شما در آورد و اگر بلافاصله بعد از کشیدن دندان و قبل از تغییر شکل لثه گذاشته شود نتیجه بهتری خواهد داشت.

هزینه‌ی ایمپلینت دندان چقدر است؟

در ابتدا شاید به نظر برسد که دندان مصنوعی هزینه‌ی کمتری دارد و مناسب‌تر است اما با گذشت زمان دندان مصنوعی فرسوده می‌شود و پس از گذشت چند سال احتیاج به تمدید دارد اما ایمپلنت ثابت است و پوسیده و خراب نمی‌شود بنابراین برای ایمپلنت فقط یکبار هزینه می‌کنید و این هزینه همیشگی است. در این مقاله سعی کردیم تا به طور کامل به مقایسه‌ی دندان مصنوعی و ایمپلنت بپردازیم.

دکتر صفا متوسلی متخصص جراحی فک وصورت در شهر رشت انتخاب بسیار مناسبی جهت مشاوره و راهنمایی شما می‌باشد.