آیا شما هم از عوارض عمل بینی بیشتر از خود عمل می‌ترسید؟! آیا می‌خواهید اطلاعات جامع‌تری از عوارض عمل بینی بدانید و خود را برای آن آماده کنید؟ مطلب امروز را برای شما عزیزانی تهیه نموده‌ایم که قصد جراحی بینی دارید، با ما همراه باشید.

عمل بینی جز عمل‌های بسیار رایج و محبوب در شهر رشت می‌باشد. عمل‌های زیبایی مخصوصا عمل بینی غالبا در بین خانم‌ها انجام می‌گردد ولی این روزها شاهد افزایش جراحی بینی در میان آقایان همچنین هستیم. همانطور که می‌دانید هر نوع عملی یک سری عوارض برای شخص ایجاد می‌کند، جراحی بینی هم از این قاعده مستثنی نمی‌باشد. برای جراحی بینی موفق، باید پروسه استاندارد و مناسبی طی گردد تا شخص به نتیجه مطلوب خود برسد و این امر بدون مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی و مهمتر از آن انتخاب بهترین جراح بینی در رشت امکان پذیر نیست.

انتخاب یک جراح بینی متخصص و با مهارت بالا از اولین اقدامات قبل از عمل بینی است که ارتباط مستقیمی‌با نتیجه جراحی خواهد داشت. غالبا افراد متقاضی این جراحی، فقط به ایجاد تغییر در ظاهرشان فکر می‌کنند در حالی که با انتخاب پزشک نامناسب، این عمل می‌تواند عوارض جبران ناپذیری را با خود همراه بیاورد. ممکن است پس از جراحی زیبایی بینی بنا به دلایلی (مانند آسیب دیدن مجرای اشکی بینی، عدم درمان انحراف بینی، چسبندگی داخل بینی و تنگ شدن دریچه تنفسی داخلی و خارجی) مشکلات تنفسی برای متقاضی ایجاد گردد.

عوارض عمل بینی

عوارض عمل بینی

جراحی زیبایی بینی فقط کوچک کردن بینی نیست، بلکه ایجاد تناسب بینی با دیگر قسمت‌های صورت می‌باشد. کوچک‌ شدن بینی اگر به شیوه درست انجام نگردد، ممکن است سبب ایجاد مشکلاتی هر چند نادر گردد. از قبیل:

 • کم شدن حس بویایی
 • بی حسی ناحیه ای پوست
 • سوراخ شدن تیغه بینی
 • افزایش تنفس دهانی
 • عفونت
 • مشکل در عملکرد تنفسی بینی و…

از این رو باید پزشک نهایت صداقت را با شما داشته باشد و بهترین و مناسبترین شیوه جراحی را برایتان انجام دهد. یک متخصص خوب باید تنها به دنبال جراحی افرادی باشد که در حقیقت به آن نیاز دارند، در غیر اینصورت او را آگاه سازد.

ما در این قسمت از مقاله قصد داریم تا با ذکر نکاتی که باید قبل و بعد از عمل بینی رعایت گردد به شما کمک نماییم تا اگر تصمیم به انجام این کار گرفته اید، بهترین نتیجه ممکن عایدتان شود.

25 نکته برای به حداقل رساندن عوارض عمل بینی

خیلی از مراجعه کنندگان در مطب، از چگونگی کاهش عوارض جراحی بینی از ما می‌پرسند و یکی از دلایلی که از انجام این عمل امتناع می‌کنند، ترس از عوارض آن است. یکی از مراحل مهم در هر جراحی آمادگی داشتن برای انجام آن می‌باشد. شما با رعایت نکاتی ساده می‌توانید از بروز عوارضی پیچیده و بد جلوگیری نمایید.

همچنین برای اطلاع از عمل رینوبلاستی می‌توانید مقاله عمل رینوبلاستی چیست از وب سایت دکتر متوسلی را مطالعه کنید.

پس جهت افزایش کیفیت جراحی و رضایت خود، این مطلب را با دقت بخوانید و رعایت نمایید:

قبل از عمل بینی:

 • مصرف هر گونه قرص (از قبیل آسپرین، بروفن، ویتامین E، ناپروکسن و سایر داروهای ضد التهابی و مکمل‌ گیاهی) از دو هفته قبل از عمل ممنوع. این داروها سبب رقیق شدن خون می‌شوند. مصرف استامینوفن و یک مولتی ویتامین در روز بدون مشکل است.
 • دو هفته قبل و دو هفته بعد از جراحی، استفاده از هر گونه نیکوتین ممنوع: نیکوتین موجود در سیگار، به شدت روند درمان و ترمیم بینی را کند می‌نماید.
 • انجام آزمایشات تجویز شده در جهت کنترل انعقاد خون و برای بررسی وضعیت سلامتی شخص
 • ·          همراه داشتن تعداد کافی مرطوب کننده لب و نوشیدنی خنک
 • مطلع ساختن پزشک در صورت داشتن بیماری خاص و یا حتی حساسیت داشتن به برخی داروها
 • مشاوره با دکتر جهت انتخاب فرم بینی مورد نظر
 • حفظ آرامش و غلبه بر ترس و استرس خود به کمک پزشک و کادر پزشکی
 • به همراه داشتن لباس مناسب و کافی
 • انجام تست بارداری برای اطمینان از باردار نبودن فرد
 • استحمام در شب قبل از انجام جراحی بینی
 • خوردن شام سبک و خودداری کردن از خوردن و آشامیدن در حدود شش تا هشت ساعت قبل از مراجعه به بیمارستان

بعد از عمل بینی:

پایین نگه داشتن سر به مدت طولانی ممنوع

ورم صورت تا ٤٨ ساعت بعد از عمل زیبایی بینی طبیعی می‌باشد. تورم صورت در روزهای دوم و سوم به بیشترین حد خود می‌رسد و سپس از روز چهارم به تدریج کم می‌گردد. اما اگر سر خود را برای مدت طولانی پایین نگه دارید ورم صورتتان زیاد می‌شود. سعی کنید در هفته‌های اول بعد از عمل، همیشه چند عدد بالش زیر سرتان بگذارید.

کمپرس آب سرد و آب گرم

 تا ۴۸ ساعت اول عمل و قبل از بیرون آوردن تامپون باید هر ۲ ساعت یکبار به مدت ۲۰ دقیقه از کمپرس آب سرد و سپس در ۴۸ ساعت دوم جهت کاهش کبودی و ورم (به همان ترتیب قبلی) از کمپرس آب گرم استفاده نمایید. مراقب باشید که کمپرس را مستقیم بر روی بینی قرار ندهید. گذاشتن کمپرس روی گونه‌ها مناسب است.

استفاده به موقع و مکرر داروهای تجویز شده توسط پزشک.

تا دو هفته پس از جراحی خود، از قرص آسپرین و بروفن و… استفاده نکنید.

خودداری کردن از انجام فعالیتهای جسمی‌مثل ورزش کردن و بلند نمودن اجسام سنگین.

فین کردن ممنوع

از فین کردن به مدت دو هفته یا حتی یک ماه خودداری کنید. پس از گذشت ۶ هفته از عمل می‌توانید فین کنید. در صورت داشتن ترشح یا خونابه فقط باید با یک دستمال کاغذی نرم بینی را پاک نمایید، اصلا به بینی دست نزنید.

روش عطسه و سرفه

اگر عطسه یا سرفه سر زده‌ای به سراغتان آمد، دهانتان را باز کنید و از طریق دهان عطسه یا سرفه نمایید تا كمترین فشار به بینی شما منتقل گردد.

عینک نزنید!

هر نوع عینک آفتابی، مطالعه یا طبی و هر چیزی که باعث فشار آوردن به بینی گردد می‌تواند کبودی و تورم را افزایش داده و یا باعث ایجاد فرو رفتگی گردد که در این حالت نیاز به جراحی بینی ترمیمی‌خواهید داشت. خبر خوب این که، پس از بهبودی کامل بینی و محکم شدن استخوان، می‌توانید عینک بزنید. ضمنا در مواقع ضروری هم می‌توانید از لنز استفاده کنید.

مراقبت‌های بعد از جراحی بینی

برخی دیگر از مراقبت‌های بعد از جراحی

 • از خوردن غذا سفت اجتناب نمایید و فقط غذاهای نرم سریع الهضم و مایعات سرد مصرف کنید.
 • برای مدتی از مسواک کودکان که بسیار نرم و کوچک است استفاده نمایید.
 • از استحمام کامل و خیس شدن گچ و چسب بینی جدا خودداری کنید.
 • از کارهایی که موجب تحریک شدید عضلات صورت می‌گردند پرهیز نمایید (مانند خندیدن، گریه کردن، مکالمات زیاد و…)
 • ·          از لباس دکمه داراستفاده نمایید
 • استفاده از مرطوب کننده هوا و شستشوی بینی با سرم برای ۲ هفته پس از جراحی توصیه می‌گردد.
 • از مقاربت جنسی تا ۱۰ روز پس از عمل خودداری نمایید

شما می‌توانید برای کم کردن عوارض عمل بینی خود تا حد زیادی با رعایت مواردی که اشاره نمودیم از بروز این عوارض جلوگیری کنید، ولی  به یاد داشته باشید که انتخاب پزشک حاذق در روند جراحی و نتیجه نهایی آن بسیار موثر و مهم است. شما می‌توانید جهت دریافت مشاوره و دیدن نمونه کار بیشتر با مطب دکتر صفا متوسلی بهترین جراح بینی در رشت در تماس باشید.

تلفن تماس مطب: 01332124400

از ساعت 16 الی 20