هیچ کس دوست ندارد کشیدن دندان را تجربه کند و تنها مزیت آن این است که معمولا خیلی سریع انجام می‌شود. با این حال در برخی موارد کارهای خاصی باید انجام پذیرد که به معنای ارجاع شما از طرف دندان پزشک به یک جراح دهان، فک و صورت می‌باشد. اگر نمی‌دانید که چرا باید کسی غیر از دندان پزشک دندان شما را بکشد به خواندن این مقاله ادامه دهید. بسته به چگونگی قرار گرفتن دندان قبل یا حین کشیدن ممکن است نیاز به کمک از خارج از حوزه دندان پزشکی باشد.
جراح دهان یا دندان پزشک چه تفاوتی دارد؟

اکثر ما با کارهایی که یک دندان پزشک انجام می‌دهد آشنا هستیم؛ جرم‌گیری، معاینه، کشیدن دندان، پر کردن دندان و از این دست. جراح دهان یک قدم فراتر از این کارها است. جراحان دهان در امر جراحی دندان برای انجام کارهایی که نیاز به برشش لثه یا کار روی استخوان فک دارد آموزش دیده‌اند. به عبارتی دیگر هر پروسیجری که نیاز به جراحی داشته باشد. دندان پزشک می‌تواند دندان را بکشد. اما جراح دهان قادر است با باز کردن بافت لثه دندانی که هنوز درنیامده را بکشد. همچنین می‌تواند برای پر کردن جای یک دندانی خالی ایمپلنت قرار دهد.

دندان پزشکان نیز در صورت داشتن آموزش‌های لازم قادر به انجام جراحی دهان هستند. این کار به مطب آن دندان پزشک بستگی دارد. بنابراین شاید شما به دندان پزشکی ارجاع داده شوید که مطب مجهزتری دارد.

چه چیزی در مورد دندان عقل بخصوص است؟

چرا دندان عقل نهفته می‌شود؟

کشیدن اکثر دندان‌ها کار ساده‌ای برای یک دندان پزشک است. ارجاع به جراح دهان تنها در صورتی است که مشکلی پیش بیاید؛ مثل شکستن بخشی از ریشه دندان هنگام کشیدن. (قبل از نگران شدن لطفا توجه داشته باشید که شکستن ریشه دندان آن قدرها شایع نیست و به احتمال زیاد مشکلی پیش نمی‌آید.)

دندان عقل یا آخرین دندان مولار کمی تفاوت دارد. در صورت درآمدن کامل می‌تواند مثل بقیه دندان‌ها آن را هم کشید. بسیاری از دندان پزشکان می‌توانند دندان عقل را در همان مطب بکشند. با این حال دندان عقل اغلب در نمی‌آید. یعنی یا قسمتی از آن بیرون می‌زند یا به طور کامل داخل لثه مانده و باعث به هم ریختگی نظم دندان‌های مجاور می‌گردد. دندان عقل نهفته را باید با جراحی کشید. همیشه اول برای معاینه پیش دندان پزشک خود بروید. اما برای در صورت داشتن دندان عقل درنیامده برای رفتن پیش جراح دهان آمادگی داشته باشد.

تفاوت دیگر در این است که کار کردن با دندان عقل اغلب دشوار بوده و به این راحتی‌ها کشیده نمی‌شود. برای بیشتر دندان پزشکان این کار با دادن سداتیوها کنترل می‌شود. اگر دندان پزشکی نحوه دادن ماده بی‌حسی را به خوبی بلد نباشد، بهتر است جراح دهان این کار را انجام دهد. اگر چه بسیاری از دندان پزشکان در درآوردن دندان‌های عقل سرسخت با حداقل کار آموزش دیده و در این امر مهارت دارند. این کار فقط به مراقبت‌های خاص نیاز دارد.

اگر دندان عقل شما به طور کامل درآمده باشد، پس از تزریق بی‌حسی دندان پزشک دندان شما را خواهد کشید. در برخی دندان پزشکی‌ها هدفون‌هایی در اختیار شما قرار می‌گیرد تا برای پرهیز از شنیدن صدای کشیدن دندان – این دندان در نزدیکی ساختارهای گوش قرار گرفته است – که برای برخی از بیماران آزار دهنده است، به موسیقی یا تلویزیون گوش دهید.

مراقبت‌های پس از کشیدن دندان

مراقبت‌های دقیق پس از کشیدن دندان به روش مورد استفاده بستگی دارد. اگر جراحی شده باشید، مسکن‌های قوی به مدت چند روز به شما داده می‌شود. اگر دندان شما کشیده شده، مسکن‌های معمولی در اختیار شما قرار می‌گیرد. انجام دقیق تمامی دستورالعمل‌ها لازم است، با این حال از نی استفاده نکنید. مکش لازم برای استفاده از نی درون دهان، حتی یک مکش ساده، می‌تواند لخته‌ای را که در محل قبلی دندان است جابجا کند. از این عارضه باید دوری کرد.

مشکلات آرام بخشی (سداسیون)

اگر می‌خواهید هنگام کشیدن دندان چیزی نفهمید باید در مورد آرام بخشی یا بیهوشی خفیف مشورت بگیرید. اگر دندان پزشک توانایی تزریق آرام بخش‌ها را داشته باشد می‌توان کار را در همان مطب انجام داد. در غیر این صورت این کار باید توسط جراح دهان انجام شود. توجه داشته باشید که آرام بخشی را بیهوشی عمومی تفاوت دارد، اما شما باید مثل بیهوشی عمومی با آن برخورد کنید، کسی باید شما را به خانه ببرد، چون قادر به رانندگی نخواهید بود. در صورتی که تنها مشکل شما کشیدن دندان باشد ممکن است از آرام‌بخش دوری کنید؛ چون کشیدن دندان ساده بسیار سریع‌تر انجام می‌گیرد. زیاد روی صندلی دندان پزشکی نمی‌نشینید؛ دندان کشیدن‌های امروزی مثل چند دهه قبل نیست و معمولا هیچ مشکلی پیش نمی‌آید.

ممکن است برخی از دندان پزشکان شما را برای موارد عارضه دار شده و نیازمند بیهوشی خفیف به یک جراح ارجاع دهد، اما دندان پزشک‌های داخل مطب می‌توانند اکثر دندان کشیدن‌های ساده را انجام دهند. دندان پزشک‌ها می‌توانند ناحیه بسته شده را در صورت لزوم بخیه هم بزنند و در صورت پیشامد هر عارضه‌ای می‌توانید برای دریافت توصیه‌های لازم با مطب تماس بگیرید.

پس از کشیدن دندان

دندان‌های انسان

دندان‌های عقل با دندان مصنوعی یا ایمپلنت جایگزین نمی‌شوند؛ این دندان‌ها معمولا در گوشه دهان جای گرفته و اغلب به صورت جفت کشیده می‌شوند. اما برای بقیه دندان‌ها درباره‌ی ایمپلنت سوال کنید. ایمپلنت دندان مصنوعی دو قسمتی است که از یک پیچ دائمی کاشته شده و یک تاج تقریبا دائمی که باید از آن مراقبت کنید تشکیل شده است. در صورت آسیب دیدگی تاج می‌توان آن را تعویض کرد. گزینه دیگر گذاشتن دندان مصنوعی است.

جایگزینی بسیار ضروری است؛ چون در صورت وجود فضای خالی بین دندان‌ها امکان کج شدن آن‌ها وجود دارد. این اتفاق می‌تواند به نحوه بسته شدن دندان‌ها آسیب برساند. این مسئله هم به نوبه خود به آسیب بیشتر دندان‌ها می‌انجامد. چون دندان‌های آسیاب و سایر دندان‌ها کج می‌شوند. هنگام جویدن نیز ممکن است دندان‌ها با یکدیگر برخورد کرده و ترک بردارند.

اجازه ندهید افکار زمان کودکی‌تان درباره‌ی کشیدن دندان شما را از مراقبت‌هایی که نیاز دارید بازدارد. کلینیک ایرانیان جایی است که باید برای کشیدن دندان یا هر کار دندان پزشکی دیگر با آن تماس بگیرید. برای ویزیت تماس گرفته یا از طریق وبسایت اقدام کنید. پس از مشاوره با دندان پزشک نیازهای شما و این که آیا در این مرکز قابلیت انجام کار شما وجود دارد بحث خواهد شد.