چانه از جمله اجزای صورت است که در زیبایی صورت افراد بسیار تاثیرگذار است. کوچک بودن چانه یا فک پایینی موجب بزرگ به نظر رسیدن ناحیه بالایی صورت و بینی می‌شود؛ در حالی که بزرگ‌تر بودن چانه باعث کوچک به نظر رسیدن ناحیه بالایی صورت خواهد شد. همچنین کج بودن یا انحراف چانه نیز از جمله مواردی است که می‌تواند به راحتی زیبایی و فرم صورت را به هم بزند. در هر صورت مشورت با پزشک متخصص بهترین راه برای رسیدن به فرم دلخواه است. دکتر صفا متوسلی، متخصص جراحی فک و صورت در شهر رشت می‌تواند به شما برای یافتن بهترین راه کمک کند. در ادامه این مقاله به بررسی عمل جراحی ژینوپلاستی خواهیم پرداخت.

ژینوپلاستی چیست؟

عمل جراحی ژینوپلاستی (Genioplasty) نوعی عمل جراحی برای اعمال تغییر در ناحیه فک پایین یا همان چانه (Menton) است. هدف از این عمل جراحی، جلو یا عقب بردن چانه، کوچک یا بزرگ کردن چانه و اصلاح نقص‌هایی مانند انحراف چانه است. پروتز چانه نیز از دیگر راهکارهایی است که می‌توان از آن برای بزرگ کردن چانه یا حتی حذف غبغب استفاده کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره این نوع جراحی زیبایی چانه و همچنین تفاوت آن با پروتز چانه در اختیارتان قرار دهیم.

مزایای جراحی ژینوپلاستی - مطب دکتر متوسلی در رشت

چه کسانی ممکن است به عمل ژینوپلاستی نیاز داشته باشند؟

به طور کلی با افزایش سن، شکل ظاهری چانه نیز دستخوش تغییر می‌شود. به دلیل از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست، چانه مقداری عقب‌تر از حالت عادی به نظر می‌رسد. علاوه بر این، چانه ممکن است به دلیل آسیب‌دیدگی فک یا استفاده از دندان مصنوعی نیز کمی پسروی داشته باشد. برای تصحیح فرم چانه در این افراد می‌توان از جراحی زیبایی چانه استفاده کرد. همچنین، برای افرادی که فک پایین یا چانه آن‌ها بزرگ‌تر یا جلوتر از حد معمول است و یا دچار انحراف شده است، این نوع جراحی زیبایی چانه می‌تواند بهترین روش باشد. برای انجام عمل ژینوپلاستی می‌توانید به جراحان فک و یا جراحان پلاستیک مراجعه کنید. اگر شما نیز فکر می‌کنید جراحی زیبایی چانه می‌تواند راه‌حلی مؤثر برای بهبود ظاهرتان باشد، می‌توانید برای مشورت و یافتن بهترین راه با دکتر صفا متوسلی متخصص جراحی فک و صورت در شهر رشت تماس حاصل کنید.

تفاوت ژینوپلاستی و پروتز چانه

پروتز چانه نیز از دیگر راهکارهای ایجاد توازن در صورت با استفاده از بزرگ کردن چانه است. در عمل پروتز چانه پس از ایجاد برش در دهان یا زیر فک، چند لایه از بافت پوست بریده می‌شود و پس از ایجاد کردن یک ناحیه خالی در بافت زیر چانه، پروتز در آن ناحیه قرار داده می‌شود. عمل پروتز چانه به طور کلی 30 تا 60 دقیقه زمان می‌برد. این عمل جراحی برای کوچک یا بزرگ کردن و همچنین اصلاح انحراف در چانه صورت می‌گیرد؛ در صورتی که پروتز چانه می‌تواند تنها برای بزرگ کردن چانه استفاده شود.

همچنین، اگر اندازه یا پسرفت چانه بیش از حد باشد، استفاده از عمل پروتز مناسب نیست و ژینوپلاستی جایگزین بهتری برای آن است. بهتر است به این مورد نیز توجه شود که محل پروتز چانه در طول زمان می‌تواند دچار تغییر شود. با گذشت زمان، جاذبه زمین می‌تواند پروتز را به سمت پایین کشیده و فرم صورت را بهم بزند.

ژینوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

اولین قدم مراجعه به پزشک متخصص برای بررسی فرم فک و چانه است. پزشک متخصص می‌تواند با در نظر گرفتن فرم صورت شما، برای موزون‌سازی چهره، حالتی مناسب برای فک و چانه در نظر بگیرد. عمل جراحی ژینوپلاستی نیز بدین صورت است که جراح، پس از اعمال بیهوشی موضعی با ایجاد برشی از طریق لثه در داخل دهان با استفاده از یک اره‌برقی با تیغه‌ای کوچک و مخصوص قسمتی از چانه را که به شکل نعل اسب است برش می‌دهد. سپس، قسمت بریده شده به مکان دلخواه انتقال داده می‌شود و توسط پیچ‌هایی از جنس تیتانیوم، صفحات فلزی و سیم‌های مخصوص، در جای خود قرار گرفته و مستحکم می‌شود.

عوارض ژینوپلاستی - مطب دکتر متوسلی در رشتبخیه‌هایی که برای بستن زخم در ناحیه لثه استفاده می‌شوند، قابل جذب بوده و نهایتاً تا دو هفته پس از جراحی جذب می‌شوند. این جراحی به طور معمول بین یک تا دو ساعت به طول می‌انجامد.همچنین شما می‌توانید مطالب مفیدی در زمینه جراحی بینی و زاویه‌دار کردن فک و صورت را در وب‌سایت دکتر متوسلی مطالعه کنید.

دوران نقاهت این عمل جراحی چقدر است؟

پس از پایان یافتن عمل، یک گِن مخصوص به بیمار داده می‌شود. بیمار موظف است به طول یک هفته پس از انجام جراحی، در تمام طول شبانه‌روز از این گن مخصوص استفاده کند. گن به کاهش حرکت چانه و همچنین کنترل درد و تورم کمک بسزایی خواهد کرد. بهتر است بدانید، پس از انجام عمل، ناحیه فک و چانه دچار کبودی و تورم خواهد شد که پس از استراحت به مدت چند روز و استفاده از کمپرس آب سرد رفع می‌شود. به طور کلی جراحی زیبایی چانه دردناک نیست؛ اما امکان بروز درد تا یک هفته پس از عمل وجود دارد. پس از یک هفته بیمار می‌تواند به روند عادی زندگی خود ادامه دهد. تنها نکته قابل توجه این است که توصیه می‌شود تا 6 ماه پس از عمل، هیچ‌گونه فعالیت سنگین و ورزشی انجام نشود.

عوارض جراحی ژینوپلاستی

اگر پزشکی با تجربه و متخصص این جراحی را انجام دهد، عوارض جدی پس از عمل در انتظار شما نخواهد بود؛ اما در بعضی بیماران ممکن است برخی از عوارض زیر پس از عمل ظاهر شوند:

  • کوفتگی، کبودی و تورم ناحیه فک و چانه
  • عفونت و بروز درد
  • آسیب به اعصاب لب پایین و بی‌حس شدن آن
  • تشکیل بافت اسکار پس از عمل

ژینوپلاستی - مطب دکتر متوسلی در رشتتوجه داشته باشید که در صورت بروز هر کدام از علائمی که در بالا ذکر شد، باید آن‌ را با پرشک خود در میان بگذارید. همچنین توجه به توصیه‌های پزشک کمک بسزایی در تسریع روند بهبودی شما خواهد داشت.

سخن پایانی

همان‌طور که گفتیم، ژینوپلاستی نوعی عمل جراحی برای تصحیح محل قرارگیری چانه در صورت است. با استفاده از این نوع جراحی زیبایی چانه می‌توان چانه را عقب‌تر یا جلوتر برد و یا حتی انحرافات ناحیه فک را اصلاح کرد. این عمل نهایتاً 2 ساعت به طور خواهد انجامید و پس از انجام آن، هیچ زخمی قابل مشاهده نخواهد بود. دوران نقاهت این عمل حداکثر دو هفته است. البته بسیاری از بیماران پس از هفته اول می‌توانند به انجام امور عادی خود بپردازند. اگر فرم چانه شما نیز باعث بهم ریختگی توازن صورتتان شده است، بهتر است به یک جراح فک و صورت یا جراح پلاستیک مراجعه کنید. دکتر صفا متوسلی متخصص جراحی فک و صورت در شهر رشت می‌توانند در این زمینه به شما یاری رسانند.