داشتن دندان‌های سالم و زیبا یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های اکثر افراد است. برخورداری از سلامت دهان و دندان می‌تواند تا حد زیادی سلامت جسم شما را نیز تضمین نماید. یکی از مواردی که ممکن است سلامت دندان‌های شما را به خطر اندازد، دندان‌های پنهان است. جراحی دندان‌ های نهفته نیازمند تخصص، تبحر و سابقه می‌باشد. معاینات دوره‌ای توسط پزشک ماهر می‌تواند خیال شما را از داشتن دندان‌هایی سالم و نداشتن بیماری‌های لثه‌ای راحت نماید. دکتر متوسلی آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان در رشت می‌باشد.

دندان نهفته چیست؟

دندان‌های نهفته به دندان‌هایی گفته می‌شوند که به دلیل کوچک بودن فک و نبود فضای کافی برای رشد دندان، متناسب نبودن قوس دندانی، تراکم غیرطبیعی استخوان فک و اشغال فضا و فشار دندان‌های مجاور، در زمان مناسب رشد نکرده و در درون بافت لثه ایجاد شده و روی آن با استخوان، بافت مخاطی و یا هر دوی آن‌ها پوشیده می‌شود. عموماً دندان‌های عقل و دندان نیش، دچار این مشکل شده و توانایی خارج شدن و نمود بیرونی پیدا کردن ندارند. باید توجه داشته باشید که جراحی دندان‌ های نهفته باید تا قبل از 35 سالگی صورت گیرد.

جراحی دندان نهفته و مزایامضرات وجود دندان نهفته در دهان

دندان‌ها علاوه بر افزایش زیبایی صورت، هر کدام دارای وظیفه‌ای خاص هستند که اگر نتوانند وظیفه خود را به‌درستی انجام دهند، علاوه بر آسیب به مینای دندان، لثه و سایر اندام‌های درونی بدن را نیز با مشکل و بیماری روبرو می‌کنند. صحبت کردن و غذا خوردن تنها بخشی از وظایف دندان است که باید به بهترین نحو انجام گیرد. وظیفه برخی از دندان‌ها آسیاب کردن غذا، برخی دیگر بریدن غذا و پاره کردن آن را بر عهده دارند. آسیب در هر کدام از این دندان‌ها می‌تواند سایر اعضای بدن از جمله معده را با مشکل روبرو سازد. عوارضی همچون عفونت، بیماری‌های لثه‌ای و تشکیل کیست دهانی، از دیگر عوارض وجود دندان‌های نهفته است.

لبخندهای زیبا نیز حاصل وجود دندان‌های سالم و زیباست. در صورت وجود دندان‌های نهفته و عدم پیگیری برای درمان آن، فشار بین دندان‌ها زیاد شده و همین مسئله موجب روی هم رفتگی دندان‌ها خواهد شد. دندان‌های نیش پنهان به دلیل در معرض دید بودن، تا حد زیادی از زیبایی صورت شما خواهند کاست. به همین دلیل بهره‌گیری از دانش پزشکانی همچون دکتر متوسلی می‌توانند با جراحی دندان ‌های نهفته علاوه بر زیبایی، سلامتی را نیز به شما هدیه دهند.

از دیگر مضرات وجود دندان‌های نهفته در دهان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. پوسیدگی دندان‌های مجاور
  2. عدم امکان ترمیم و پر کردن دندان‌های مجاور
  3. تحلیل ریشه دندان مجاور
  4. چرخش دندان‌های مجاور
  5. شکستگی فک پایین به دلیل کمبود استقامت استخوان
  6. دردهای عصبی صورت

جراحی دندان نهفتهروش‌های درمان دندان‌های نهفته

جراحی دندان ‌های نهفته همیشه چاره کار نمی‌باشد بلکه روش‌های متفاوتی برای درمان آن وجود دارد. به‌طورکلی می‌توان دندان‌های نهفته را به 2 دسته تقسیم کرد. دسته اول دندان‌هایی هستند که به درمان ارتودنسی پاسخ داده و از طریق آن به قوس دندانی بازمی‌گردند و دسته دوم دندان‌هایی که با هیچ روش درمانی نمی‌توان آن‌ها را به قوس دندانی بازگرداند. این دسته از دندان‌ها نیازمند جراحی هستند تا از فک خارج شوند. عدم توجه به این دسته از دندان‌ها می‌تواند فشار بسیار زیادی را به سایر دندان‌ها وارد آورد و موجب سایش و پوسیدگی در آن‌ها شود.

همچنین در مطب دکتر متوسلی خدمات مربوط به ایمپلنت و جراحی دندان عقل نیز ارائه می‌شود و شما برای دریافت این خدمات می‌توانید به مطب ایشان مراجعه کنید.

بهترین سن جهت جراحی دندان‌های نهفته

نمی‌توان سن دقیق و قطعی برای جراحی دندان‌ های نهفته در نظر گرفت و این مسئله به‌عنوان یکی از مسائل اختلافی در بین متخصصین امر است اما همگی بر این نظرند که جراحی در سنین پایین بسیار بهتر و مناسب‌تر است زیرا در این زمان فک دارای انعطاف بیشتری بوده و نتیجه بهتری به دست خواهد آمد. برخی 35 سالگی و برخی 20 سالگی را حداکثر زمان ممکن برای این نوع جراحی می‌دانند. ضرورت اقدام به‌موقع و سریع در خصوص جراحی دندان‌های این‌چنینی به این دلیل است که با افزایش سن احتمال ابتلا به مشکلاتی از قبیل فشارخون، دیابت، بیماری‌های قلبی و ریوی، عدم انعطاف کافی فک و همچنین روند کند ترمیم استخوان و مخاط بالا می‌رود. به همین دلیل بهتر است بلافاصله پس از مشاهده علائم وجود دندان‌های نهفته، برای رفع این مشکل اقدام نمایید.