ایمپلنت امروز دیگر جای روش‌های سنتی و پروتزهای دندانی را گرفته است و افراد ترجیح می‌دهند تا دندان‌هایی با بیش‌ترین شباهت به دندان‌های طبیعی خود داشته باشند تا احساس خوبی را نسبت به خود و دندان‌های جدید تجربه کنند. با توجه به اینکه در روش کاشت ایمپلنت، لثه و استخوان فک بیش‌تر از روش‌های دیگر درگیر می‌شوند، این سوال پیش می‌آید که آیا این روش برای همه افراد مناسب خواهد بود؟ در بیماری‌های خاص مانند مشکلات قلبی، فشار خون و یا دیابت، انجام ایمپلنت امکان پذیر است یا نه؟ در ادامه این مطلب سعی داریم تا توضیح مفصل و کاملی در رابطه با ایمپلنت برای افراد دیابتی ارائه دهیم تا هر سوالی که در این باره در ذهن شما نقش بسته است جواب داده شود.

پس برای دریافت این اطلاعات تا انتهای این مطلب با سایت دکتر متوسلی همراه شوید. بهتر است پیش از هر چیزی کمی با بیماری دیابت آشنا شویم  و بدانیم این بیماری چه عوارض و مشکلاتی را به وجود می‌آورد و چه ارتباطی با بهبود زخم و یا ایجاد عفونت دارد.

دیابت چیست و به هنگام ایجاد زخم در بدن افراد دیابتی، چه اتفاقی می‌افتد؟

هرمونی به نام انسولین در بدن ما وجود دارد که تعیین کننده میزان قند یا همان گلوکز در خون ما است. اگر اختلالی در میزان ترشح این هرمون ایجاد شود و میزان قند خون بالا برود، سیستم بدن دچار مشکل شده و فرد بیمار دیابتی تلقی می‌شود. دیابت دو نوع اصلی دارد: دیابت نوع1 و دیابت نوع 2.

دیابت نوع 1 :در دیابت نوع 1 بدن مقدار کافی انسولین تولید نمی‌کند و بیمار با مصرف انسولین، فعالیت بدنی و تغذیه مناسب می‌توان بیماری را کنترل کند. این نوع دیابت ممکن است در هر سنی رخ دهد.

ایمپلنت برای افراد دیابتی -مطب دکتر متوسلی در رشت

دیابت نوع 2 :در دیابت نوع 2 بدن در تولید انسولین مشکلی ندارد، اما نمی‌تواند از این هرمون به درستی استفاده کند. این نوع از دیابت معمولا در سنین بالا بروز می‌کند. در فرد دیابتی، با بالا رفتن میزان قند خون مشکلاتی برای بدنش ایجاد می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به، آسیب به اعصاب بدن و بی‌حسی، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن و تنگ شدن عروق اشاره کرد و دقیقا به همین دلیل است که در اجرای ایمپلنت برای افراد دیابتی ، با چالش روبه‌رو هستیم.

همچنین به علت آسیبی که به اعصاب وارد می‌شود، بیمار متوجه زخم و تاول نمی‌شود تا زمانی که اوضاع بدتر شده و زخم عفونت کند. از طرفی ضعیف شدن سیستم ایمنی، سطح دفاعی بدن را پایین آورده و حتی ممکن است یک زخم کوچک نیز عفونت کند.  تنگ شدن عروق نیز باعث می‌شود خون کم‌تر به زخم‌ها برسد و همین موضوع باعث کد شدن روند بهبودی زخم‌ها می‌شود.

زخم ایمپلنت و دیابت

ایمپلنت‌ها نوعی پین باریک هستند که با ایجاد شکاف در لثه، درون استخوان فک کار گذاشته می‌شوند. همانطور که متوجه شدید این کار نوعی جراحی است و با ایجاد شکاف، زخم و همچنین کار گذاشتن جسمی خراجی داخل استخوان انجام می‌گیرد. زمانی که پین داخل استخوان قرار گرفت، حدود 3 تا 6 ماه طول می‌کشد تا استخوان اطراف آن، رشد کرده و ترمیم شود. در واقع در این صورت است که ایمپلنت از سوی بدن پذیرفته شده و انجام آن موفقیت آمیز بوده است. حالا ایمپلنت دندان برای افراد دیابتی این چالش را پیش رو دارد که آیا زخم ایجاد شده در لثه و استخوان فک بهبود خواهد یافت یا نه؟ آیا امکان عفونت آن وجود دارد؟ بیایید بررسی کنیم که آیا اجرای ایمپلنت برای افراد دیابتی امکان پذیر است یا این افراد باید به سراغ روش‎های دیگری مانند پروتز بروند.

معایب ایمپلنت برای افراد دیابتی - مطب دکتر متوسلی در رشت

آیا امکان ایمپلنت برای افراد دیابتی وجود دارد؟

با توجه به اینکه افراد دیابتی تحت نظر پزشک بوده و با مصرف دارو، انسولین و رعایت تغذیه در حال کنترل بیماری خود هستند، اگر بتوانند با استفاده از این داروها و رژیم غذایی، میزان قند خون خود را زیر ۱۴۰ نگه دارند، اجرای ایمپلنت برای افراد مبتلا به دیابت با درصد موفقیت بالا، امکانپذیر است. به‌طور کلی اجرای ایمپلنت برای افراد مبتلا به دیابت امکانپذیر است، اما مسئله اصلی این است که به همان میزان که قند خون افراد بالاتر باشد، امکان موفقیت در ایمپلنت کاهش می‌یابد.

دیابت موجب طولانی‌تر شدن  مدت زمان بهبودی ایمپلنت برای این افراد می‌شود و همچنین نسبت به عفونت‌ها آسیب پذیری بیشتری خواهد داشت. در این افراد به دلیل سطح بالای قند خون بدن ممکن است واکنش متفاوتی نسبت به التهاب قبل از بهبودی نشان دهد. با توجه به پیشرفت علم و تحقیقات و مطالعات انجام شده قدم‌های بزرگی در اجرای ایمپلنت برای افراد دیابتی برداشته شده است.

امروزه با رعایت اصول و ملاحضات خاص، می‌توان ایمپلنت را بر روی فک افراد دیابتی کار گذاشت و نتیجه مطلوب را کسب کرد. البته مهم‌ترین مسله این است که به پزشک ماهر و متخصص مراجعه کنید. چراکه تشخیص روش‌های مناسب ایمپلنت برای افراد دیابتی بسیار مهم و حساس است. اگر ایمپلنت برای افراد مبتلا به دیابت توسط متخصص ایمپلنت ماهر انجام شود، احتمال عفونت و شکست ایمپلنت به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت. دکتر متوسلی دارای بورد تخصصی ایمپلنت دندان برای دریافت راهنمایی و مشاوره، در خدمت شما عزیزان است. در مطب ایشان علاوه بر ایمپلنت دندان، خدمات دیگری مانند جراحی دندان عقل و جراحی دندان نهفته و… نیز ارائه می‌شود.

انجام ایمپلنت برای افراد دیابتی - مطب دکتر متوسلی در رشت

مشکلات رایج ایمپلنت برای افراد دیابتی

رایج‌ترین مشکل در ایمپلنت دندان برای افراد دیابتی، احتمال ابتلا به بیماری لثه است. دیابت کنترل نشده، احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد. بیماری لثه در ابتدا زیاد مشکل ساز نخواهد بود اما اگر پیشرفته شود موجب ایجاد فاصله بین دندان‌ها و لثه شده و باعث ضعیف شدن استخوان و لق شدن دندان‌ها خواهد شد. به همین دلیل تا زمانی که عفونت لثه رفع نشود امکان موفقیت ایمپلنت وجود ندارد.

نتیجه‌گیری

در حالت کلی می‌توان گفت اجرای ایمپلنت برای افراد مبتلا به دیابت نوع دوم و همچنین دیابت کنترل شده، با رعایت ملاحظات و نکات پزشکی، امکان پذیر بوده و احمال موفقیت ایمپلنت بالا خواهد بود. نوع ایمپلنتی که کار گذاشته می‌شود و همچنین نوع دیابت و سابقه بیمار، در انجام این عمل بررسی شده و به دقت در نظر گرفته می‌شوند. اگر قصد ایمپلنت دندان دارید اما به علت بیماری دیابت دچار نگرانی شده‌اید، برای دریافت مشاوره و معاینات اولیه به مطب دکتر متوسلی، متخصص ایمپلنت مراجعه کرده تا ایشان بهترین راه را به شما پیشنهاد دهند.