رعایت نکات بهداشتی مرتبط با دهان و دندان از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌کند؛ بنابراین بهتر است مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و درمان دندان‌های پوسیده را جدی بگیرید. در این مطلب از وب‌سایت دکتر متوسلی متخصص جراحی فک و صورت سعی کردیم تا به سؤالات متداول در زمینه بیماری لکوپلاکی مانند لکوپلاکی چیست؟ علائم، علل، تشخیص و درمان پاسخ دهیم پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

لکوپلاکی چیست؟ علائم، علل، تشخیص و درمان

بیماری لکوپلاکی چیست؟

نوعی بیماری است که بر اثر آن تکه‌های ضخیم و سفید رنگی در داخل دهان و اکثراً بر روی لثه‌ها و داخل گونه‌ها به وجود می‌آید. همچنین در برخی موارد بر روی زبان نیز این عارضه به وجود می‌آید که به آن لکوپلاکی زبان گفته می‌شود. در حال حاضر همچنان علت بروز این بیماری ناشناخته است اما بر اساس تحقیقات انجام شده، علت بیماری لکوپلاکی را می‌توان به نوعی تحریک مزمن بافت‌های دهان بر اثر استفاده از تنباکو دانست. جالب است بدانید که اغلب این تکه‌های سفید رنگ که جزو علائم مهم وجود این بیماری در افراد هستند، خوش‌خیم‌اند و تنها در موارد کمی سرطانی تشخیص داده می‌شوند؛ بنابراین به شما توصیه می‌کنیم در صورت وجود چنین عارضه‌ای در دهان خود سریعاً به پزشک مراجعه کنید تا اقدامات درمانی زودتر آغاز شود و از رشد و وخامت آن جلوگیری شود.

لکوپلاکی چیست؟ علائم، علل، تشخیص و درمان - مطب دکتر صفا متوسلی در رشت

علائم بیماری لکوپلاکی

همان‌طور که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم، یکی از نشانه‌های مهم این بیماری ایجاد تکه‌های سفید رنگ در داخل دهان است. از دیگر علائم و نشانه‌های لکوپلاکی می‌توان به تکه‌های سفید و خاکستری مقاوم بر روی لثه‌ها و ضایعات قرمز رنگ و برآمده اشاره کرد. وجود این ضایعات قرمز رنگ می‌تواند نشانه مهمی از بروز سرطان باشد.

علت لکوپلاکی چیست؟

در ادامه این مقاله با عنوان لکوپلاکی چیست؟ علائم، علل، تشخیص و درمان به بررسی علت بروز این بیماری می‌پردازیم. در حال حاضر علت به وجود آمدن این بیماری مشخص نیست اما پزشکان احتمال می‌دهند که استفاده از تنباکو، سیگار کشیدن و مصرف دخانیات عامل اصلی ایجاد بیماری لکوپلاکی باشد. این بیماری در میان کسانی که به طور مداوم از تنباکو و مشتقات آن استفاده می‌کنند رایج‌تر است. از دیگر عوامل مهمی که می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد این بیماری شود می‌توان به استفاده از مشروبات الکلی در طولانی‌مدت و سایش زبان بر اثر وجود دندان مصنوعی شکسته و دندان‌های طبیعی که دچار ناهنجاری‌های ظاهری هستند اشاره کرد.

چگونه می‌توان بیماری لکوپلاکی را تشخیص داد؟

پزشک معمولاً با معاینه و بررسی تکه‌های سفید رنگی که در دهان به خصوص بر روی لثه‌ها و زبان به وجود می‌آید، این بیماری را تشخیص می‌دهد. همچنین اگر پزشک وجود این بیماری را در شما به صورت قطعی تشخیص دهد، علائم اولیه سرطان را نیز بررسی خواهد کرد. دو روش مرسوم برای تشخیص سرطان وجود دارد که در ادامه آن‌ها را به شما توضیح خواهیم داد.

بیوپسی: در روش بیوپسی از سطح ضایعات دهان با استفاده از برس‌های مخصوص نمونه‌برداری صورت می‌گیرد. این روش تشخیص سرطان غیرتهاجمی است ولی نتایج حاصل از این روش همواره درست و قطعی نیست.

بیوپسی جراحی: روش بیوپسی جراحی بسیار دقیق‌تر از روش قبلی است و نتایج حاصل از آن منجر به تشخیص قطعی خواهد شد. در این روش بخشی از تکه‌های لکوپلاکی به شیوه جراحی از دهان بیمار برداشته می‌شود. اگر جواب حاصل از این آزمایش مثبت باشد پزشک مجبور خواهد شد تا تمام آن ضایعه را دهان بیمار خارج کند. در برخی موارد که اندازه این ضایع‌ها بسیار بزرگ‌تر است پزشک ترجیح می‌دهد تا درمان بیماری توسط یک پزشک جراح دهان یا متخصص گوش، حلق و بینی ادامه یابد. همچنین شما می‌توانید مطالب مفیدی در زمینه سرطان زبان، جراحی شکاف لب و جراحی فک را در وب‌سایت دکتر متوسلی مطالعه کنید.

لکوپلاکی چیست؟ علائم، علل، تشخیص و درمان - مطب دکتر صفا متوسلی در شهر رشت

نحوه درمان بیماری لکوپلاکی

اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، روند درمان بسیار سریع‌تر آغاز خواهد شد و بهبودی فرد نیز هر چه سریع‌تر حاصل می‌شود؛ اما در مواردی که بیماری بسیار پیشرفت کرده است و ضایعات سرطانی هستند، پروسه درمان بسیار طولانی و پیچیده است؛ بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که در صورت وجود علائم بیماری لکوپلاکی هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید. در اغلب موارد افراد مبتلا به این بیماری با مصرف نکردن تنباکو و الکل بهبود پیدا می‌کنند اما اگر بهبودی با حذف این دو عامل حاصل نشود و یا لکوپلاکی سرطانی تشخیص داده شود، پزشک معمولاً برداشتن تکه‌های لکوپلاکی با استفاده از جراحی یا لیزر را تجویز می‌کند. همچنین به این مسئله توجه داشته باشید که احتمال حاد شدن این بیماری در فرد مبتلا وجود دارد؛ بنابراین بهتر است به صورت منظم چکاپ‌های لازم در بازه‌های زمانی مشخص انجام شود.

چگونه از ابتلا به بیماری لکوپلاکی پیشگیری کنیم؟

در این بخش از مقاله لکوپلاکی چیست؟ علائم، علل، تشخیص و درمان به نحوه پیشگیری از این بیماری می‌پردازیم. یکی از مهم‌ترین نکاتی که می‌تواند در پیشگیری از بیماری لکوپلاکی بسیار مؤثر باشد، رعایت بهداشت دهان است. در ادامه ساده‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری را برای شما توضیح خواهیم داد؛ پس با ما همراه باشید.

 • چکاپ توسط دندان‌پزشک و یا توجه به علائم بیماری توسط خود فرد در منزل
 • پرهیز از استعمال دخانیات و تنباکو
 • عدم استنشاق محصولات حاوی شاهدانه، رزین و میخک
 • عدم مصرف مشروبات الکلی
 • کاهش مصرف نوشیدنی‌ها و غذاها به صورت داغ
 • نداشتن رابطه‌های جنسی پرخطر
 • داشتن یک رژیم غذایی سالم که سرشار از مواد مغذی باشد.
 • مصرف نکردن غذاهایی که باعث ایجاد آلرژی در فرد می‌شوند.
 • جرم‌گیری دندان‌ها
 • استفاده نکردن از محصولاتی که باعث سایش دندان‌ها می‌شوند مانند برخی سفیدکننده‌های دندان
 • در صورت نیاز به پر کردن دندان‌ها باید به گونه‌ای دندان‌ها اصلاح شوند که سطوح آن‌ها ناهموار یا خشن نباشد.
 • در صورت بروز زخم‌هایی در داخل دهان، هر چه سریع‌تر نسبت به درمان آن اقدام کنید.

لکوپلاکی چیست؟ علائم، علل، تشخیص و درمان - مطب دکتر متوسلی در رشتسخن پایانی

 در این مقاله با عنوان لکوپلاکی چیست؟ علائم، علل، تشخیص و درمان سعی کردیم تا تمام نکات مهم درباره این بیماری را با شما در میان بگذاریم. همان‌طور که بارها در این مقاله اشاره کردیم، انجام چکاپ در بازه‌های زمانی مشخص در تشخیص زودهنگام بیماری لکوپلاکی بسیار مهم است. شما می‌توانید برای انجام معاینات مربوط به دهان و دندان به مطب دکتر صفا متوسلی متخصص جراحی فک و صورت در شهر رشت مراجعه کنید.