شکاف لب یکی از اختلالات شایع مادرزادی است که به‌ صورت باز بودن غیرطبیعی لب بالا و یا تشکیل ناقص لب بالایی در کودکان دیده می‌شود. هر ساله کودکان بسیاری با این نقص مادرزادی به دنیا می‌آیند. آمارها نشان می‌دهد در ایران از هر 1200 تولد یک نوزاد به این نقص مادرزادی مبتلا است. در این مقاله تلاش کرده‌ایم با همراهی دکتر متوسلی متخصص جراحی فک و صورت در رشت به‌ تمامی سؤالات شما در زمینه‌ی جراحی شکاف لب در رشت پاسخ‌ دهیم، پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

علت بروز شکاف لب چیست؟

در فاصله هفته ششم تا یازدهم دوران جنینی بخش‌های مختلف لب بالا در کنار یکدیگر قرار گرفته و لب بالا را تشکیل می‌دهند. در برخی از کودکان این تکامل به‌طور کامل انجام نمی‌شود و به دلیل عدم وجود بافت کافی برای تشکیل لب بالایی و پوشش سقف دهان، عارضه‌ای به نام «لب‌شکری» ایجاد می‌گردد. نوزاد مبتلا به لب‌شکری یا شکاف لب ممکن است هم‌زمان شکاف کام نیز داشته باشد که به این عارضه «کام شکری» گفته می‌شود.

هزینه جراحی شکاف لب در رشت - مطب دکتر متوسلی در رشتبا وجود تحقیقات فراوان دانشمندان، هنوز علت دقیق بروز این عارضه روشن نیست اما به نظر می‌رسد زمینه‌ی ارثی در ایجاد شکاف لب و شکاف کام نقش داشته باشد. تحقیقات نشان داده است چنانچه این ناهنجاری در فرزند اول وجود داشته باشد احتمال بروز آن در فرزند دوم نیز وجود دارد و مشاوره ژنتیک در این موارد توصیه می‌گردد. همچنین برخی دانشمندان معتقدند مصرف الکل و کشیدن سیگار در دوران بارداری، سن بالای پدر، مصرف بعضی داروها در حاملگی، عفونت‌ها و بیماری‌های دوران بارداری نیز ازجمله عوامل مؤثر در ایجاد شکاف لب و کام در نوزادان است.

انواع مختلف شکاف لب و کام

به‌طورکلی سه نوع شکاف لب در نوزادان وجود دارد:

شکاف لب بدون شکاف کام: این عارضه ممکن است یک‌ سویه یا دو سویه باشد و گاهی تا حفره بینی امتداد می‌یابد. شکاف لب در برخی موارد بسیار ضعیف است و تنها به‌صورت یک فرورفتگی در لب بالا است و گاهی ممکن است خیلی عمیق بوده و از لب بالا شروع‌شده و تا داخل سوراخ بینی امتداد یابد.

شکاف کام بدون شکاف لب: این عارضه به‌ صورت سوراخی در سقف دهان بروز می‌کند و حفره‌ی بینی و دهان را به یکدیگر مرتبط می‌نماید.

شکاف لب و کام با هم: این نوع شکاف رایج‌ترین شکل شکاف در کودکان است و تقریباً نیمی از شکاف‌ها از این نوع هستند. این نوع شکاف در پسربچه‌ها شایع‌تر است.

مشکلات ناشی از شکاف لب

در برخی موارد شکاف لب به داخل سوراخ بینی گسترش پیدا می‌کند و ساختار دندان‌های کودک را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در برخی از کودکانی که دچار شکاف لب هستند مشکلاتی مانند نداشتن بعضی از جوانه‌های دندانی، بی‌دندانی، دندان‌های اضافه و تغییر رنگ دندان دیده می‌شود. همچنین شما می‌توانید مطالب مفیدی در زمینه سرطان زبان و جراحی زیبایی چانه  در وب‌سایت دکتر متوسلی متخصص فک و صورت مطالعه کنید.

جراحی شکاف لب در رشت - مطب دکتر صفا متوسلی در رشتدرمان شکاف لب

بهترین شیوه درمان برای شکاف لب انجام جراحی ترمیمی است که توسط متخصص جراحی پلاستیک صورت می‌گیرد. کودکانی که دچار مشکل شکاف لب و کام هستند باید تا سن 18 سالگی تحت نظر پزشک باشند و مراحل درمان را پیگیری نمایند. مراحل درمان شکاف لب و جراحی شکاف لب در رشت در ادامه بررسی شده است. بهترین زمان برای انجام عمل جراحی لب بین 3 تا 6 ماهگی نوزاد است. در این جراحی پزشک متخصص با ایجاد برش‌های خاص قسمت‌های جدا از هم را به‌منظور تشکیل یک لب واحد و سالم به یکدیگر نزدیک نموده و بخیه می‌زند. این عمل با بیهوشی عمومی نوزاد صورت می‌گیرد. همچنین مدت‌زمان این عمل بسته به پیچیدگی و نوع شکاف متفاوت است.

پس از انجام عمل جراحی شکاف لب در رشت، ممکن است کودک در سنین 5 تا 6 سالگی مجدداً نیاز به یک جراحی اصلاحی جزئی داشته باشد. متخصصین توصیه می‌کنند کودکانی که دچار شکاف لب هستند و عمل جراحی شکاف لب را انجام داده‌اند تا سن 18 سالگی تحت نظر یک پزشک متخصص باشند تا وضعیت آن‌ها مورد پایش قرار گیرد و در صورت نیاز عمل‌های جراحی ترمیمی ازجمله بایمکس و رینوپلاستی در سنین بالاتر برای این افراد انجام شود.

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی شکاف لب در رشت

  • طی 24 تا 48 ساعت اول پس از انجام عمل جراحی شکاف لب از داروهای مسکن برای کودک استفاده می‌شود. پس‌ از این زمان چنانچه کودک شما بی‌قرار است یا از شیر خوردن امتناع می‌کند ممکن است درد داشته باشد و نیاز به مصرف مسکن دارد.
  • پس از انجام جراحی شکاف لب در رشت لازم است تا سه هفته حرکت بازوهای کودک را محدود نمایید و مانع قرار دادن انگشت یا اسباب‌بازی در دهان کودک شوید.
  • بهترین وضعیت پس از انجام جراحی برای کودکان حالت طاق‌باز یا پهلو است. حتماً توجه داشته باشید که در حالت پهلو کودک را طوری قرار دهید که لب او با ملافه تماس نداشته باشد.
  • تا سه هفته پس از انجام جراحی از پستانک استفاده نکنید.
  • تغذیه کودک در روزهای اول پس از جراحی شکاف لب باید به‌گونه‌ای باشد که به خط بخیه فشاری وارد نکند به همین جهت بهتر است از مایعات و شیر شروع کنید و این مواد غذایی را از طریق قطره‌چکان یا سرنگ با نوک پلاستیکی از کنار لب وارد دهان کودک نمایید.
  • تا جای ممکن برای جلوگیری از وارد آمدن فشار به خط بخیه از گریه کودک ممانعت کنید.
  • محل عمل را به‌طور مرتب تمیز کنید و از پمادهای تجویزشده برای بهبود سریع‌تر آن استفاده نمایید.
  • توجه داشته باشید که کودکان پس از عمل از طریق دهان نفس می‌کشند و این امر باعث می‌شود لب‌های آن‌ها خشک‌شده و ترک بخورد. برای پیشگیری از این مشکل به‌طور مرتب لب‌ها را چرب نمایید.
  • برای تنفس بهتر کودک می‌توانید از دستگاه بخور در اتاق او استفاده نمایید.
  • پس از هر بار تغذیه حتماً دهان کودک را با سرم مخصوص شستشو داده و محل عمل را توسط یک پنبه یا گاز نرم از ترشحات پاک‌کنید.

جراحی شکاف لب در رشت - مطب دکتر متوسلی در رشتسخن پایانی

مصرف اسیدفولیک و ویتامین A در دوران بارداری می‌تواند از تولد نوزادانی با شکاف لب و کام جلوگیری نماید همچنین توصیه می‌شود برای پیشگیری از بروز این مشکل مادران باردار از مصرف داروهای ضد صرع پرهیز نمایند. خوشبختانه عارضه‌ی شکاف لب در همان دوران نوزادی با انجام جراحی شکاف لب قابل‌ترمیم است و این عمل در اغلب شهرهای بزرگ کشور توسط متخصصین زبده و ماهر انجام می‌شود. دکتر متوسلی جراح فک و صورت در رشت یکی از بهترین متخصصین جراحی شکاف لب در رشت هستند که می‌توانند در این زمینه به شما مشاوره دهند.