جراحی فک پایین یکی از انواع جراحی فک و یا ارتوگناتیک است که با هدف اصلاح ناهنجاری­‌های فک و حتی زاویه­‌دار کردن صورت توسط متخصصان جراحی زیبایی انجام می‌­شود. تاثیر جراحی فک و متناسب­‌سازی آن با سایر اجزای صورت در جذابیت‌ چهره فرد کاملا مشهود است. از آن­جایی که معیارهای زیبایی‌­شناسی امروزه تغییر کرده، زاویه‌­دار بودن فک و هماهنگی فک پایین با فک بالا از المان‌های زیبایی محسوب می‌شود؛ به همین دلیل عمل اصلاح ناهنجاری­‌های فک طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

 جراحی فک چگونه است؟

اصطلاح ارتوگناتیک به درمان ناهنجاری­‌ها و ناهماهنگی­‌های فک با جراحی اشاره دارد که با هدف صاف کردن و تنظیم کردن مجدد فک بیمار، صورت می‌­گیرد. طرفداران این جراحی کسانی هستند که فک­‌های بزرگ، عقب­‌رفته، جلو آمده و به طور خلاصه ناهماهنگ دارند. جراحی فک نه تنها به عملکرد طبیعی فک کمک می‌کند، بلکه زیبایی و هماهنگی را در میان قوس دندانی و هر دو فک ایجاد می‌کند.

جراحی فک پایین - مطب دکتر متوسلی در رشتجراحی فک پایین در چه مواقعی صورت می‌گیرد؟

1- وجود تومور و یا کیست در استخوان فک

فک از بافت‌های مختلف از جمله عضله، غدد، استخوان و… ساخته شده است. همین موضوع باعث می‌شود که احتمال به وجود آمدن کیست و تومور در فک زیاد باشد. اگر این تومور در اطراف استخوان فک، رشد داشته باشد برای جلوگیری از بدفرمی فک‌، جراحی توصیه‌ می‌شود.

2-انحراف فک

درصورتی‌که فک بالا و پایین با یکدیگر تقارن نداشته باشند از جراحی برای رفع این مشکل استفاده می‌شود. در بعضی از موارد عدم تقارن در قرارگیری دندان‌ها بر روی یکدیگر موجب ایجاد مشکل در جویدن غذا و یا گاهی تکلم می‌شود همچنین این عارضه می‌تواند دردناک باشد و بیمار را آزار دهد. جلورفتگی فک پایین می‌تواند به دلیل رشد بیش از اندازه‌ (مندیبل هایپرپلازی) یا عدم رشد کافی در استخوان فک پایین (ماگزیلا هایپرپلازی) صورت گرفته باشد.

اگر فک پایین عقب‌تر از فک بالا قرار گرفته باشد می‌تواند به دلیل رشد بیش از اندازه‌ی فک بالا (ماگزیلا هایپرپلازی) و یا عدم رشد کافی در فک پایین (مندیبل هایپرپلازی) باشد. جراحی فک پایین عقب‌­رفته از پرطرفدارترین و نتیجه­‌بخش­‌ترین انواع جراحی­‌های فک می‌­باشد. انحراف و عدم تقارن (آسیمتری) فک می‌تواند مادرزادی یا  ابتلا به سندرم‌هایی خاص باشد که از رشد کافی و درست استخوان فک جلوگیری می‌کند.

3- برخورد ضربه به صورت

گاهی در اثر ضربه آسیبی به صورت وارد می‌شود که فک را دفرمه می‌کند. برای بازگرداندن فک به حالت اولیه بیمار به جراحی نیاز دارد.

جراحی فک پایین - مطب دکتر متوسلی در رشت

چه ناهنجاری‌هایی با جراحی فک پایین برطرف می‌شود؟

1- رفع مشکل فک پایین عقب‌رفته

در بین ناهنجاری‌های فک، از فک پایین عقب‌رفته نیز نام بردیم. در موارد حاد برای رفع این ناهنجاری از جراحی فک پایین استفاده می‌شود. در این جراحی ابتدا دندان‌ها در موقعیت صحیح  قرار داده می‌شود  و بعد از آن، فک و استخوان‌ها متناسب با ناهنجاری و نیاز بیمار تراش داده شده و یا جا‌به‌جا می‌شود. در این جراحی برش‌های نسبتا کوچکی ایجاد می‌شود و ممکن است مقداری از استخوان برداشته شود و یا تغییراتی در آن صورت گیرد. جراحی در این موارد بیش از یک ساعت طول می‌کشد و بیمار به بیهوشی عمومی نیاز دارد.

2-رفع ناهنجاری فک پایین جلو آمده

جلوآمدگی فک پایین یکی از ناهنجاری‌های مربوط به فک پایین است. در موارد تداخلات دندانی، جلوآمدگی فک پایین توسط ارتودنسی رفع می‌شود. جراحی فک جلو آمده به این صورت انجام می‌گیرد که استخوان عقبی فک را از قسمت جلویی جدا می‌کنند و سپس قسمتی از فک که محل قرارگیری دندان‌ها بر روی آن است به عقب برده می‌شود و با فک بالا تراز می‌شود. گاهی انجام این کار به بیش از یک جراحی نیاز دارد. هر چه سن بیمار کمتر باشد احتمال به دست آوردن نتیجه‌ی مطلوب بالاتر می‌رود بنابراین چکاپ دندان کودکان در سن هفت سالگی می‌تواند بسیار موثر باشد.

نکاتی که باید قبل از جراحی فک بدانید.

طبیعتا اولین قدم برای تصمیم در مورد هر جراحی به ویژه جراحی فک، انتخاب جراح ماهر است. زیرا تاثیر و عملکرد جراح در طی جراحی در میزان و سرعت بهبودی تاثیر چشم‌گیری دارد.

1- بیمارانی که تصمیم به جراحی فک دارند مدت‌ها قبل از جراحی باید از مصرف داروهای منعقدکننده‌ی خون از جمله آسپرین و ژلوفن جدا خودداری کنند. این داروها احتمال خونریزی حین جراحی را به شدت افزایش می‌دهند.

2- بیماران باید مدتی قبل از عمل از مصرف دخانیات اجتناب کنند چرا که مصرف آن‌ها باعث اختلال در اکسیژن‌رسانی در زمان جراحی می‌شود.

3- بهتر است بیمار مدتی قبل از جراحی از مصرف الکل خودداری کند تا در روند جراحی اختلال ایجاد نشود.

همچنین شما عزیزان می‌توانید مطالب مفیدی در زمینه جراحی دندان عقل و جراحی دندان نهفته در وب‌سایت دکتر متوسلی مطالعه کنید.

روش‌های جراحی فک پایین - مطب دکتر متوسلی در رشتعوارض بعد از عمل فک پایین

بعد از جراحی احساس درد شدید، قرمزی، خواب رفتگی و مورمور شدن در ناحیه‌ی فک کاملا طبیعی است. حتی ممکن است بیمار توانایی روی هم قرار دادن فک خود را نداشته باشد. درد در ناحیه‌ی گلوی بیمار به دلیل لوله‌گذاری طبیعی است و به مرور زمان بهبود می‌یابد. این عوارض یک هفته و یا نهایتا دو هفته طول می‌کشد و بعد از آن بیمار می‌تواند به راحتی فک خود را روی هم قرار دهد.

چه عواملی باعث تسریع بهبودی بیمار می‌شود؟

  • از مصرف دخانیات اکیدا اجتناب کنید.
  • بیمار نباید در معرض آلودگی قرار بگیرد. هر گونه آلودگی منجر به ایجاد عفونت در بدن بیمار می‌شود.
  • مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک تجویز شده باید به موقع و دقیق انجام شود.
  • برای کاهش کبودی یا تورم می‌توان از کمپرس یخ استفاده کرد.
  • گاز روی زخم باید هر روز تعویض شود و تمیز کردن و ضدعفونی کردن زخم فراموش نشود.
  • در صورت احساس درد زیاد و غیر قابل تسکین سریعا به پزشک مراجعه شود.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی جراحی فک پایین و نکات مراقبت بعد از عمل جراحی فک پرداختیم. دکتر صفا متوسلی متخصص جراحی فک و صورت در شهر رشت با تجربه فراوان در این عمل جراحی می‌توانند به شما مشاوره‌ای دقیق ارائه دهند.