بسیاری از بیمارانی که به مطب دکتر متوسلی مراجعه می‌کنند، اطلاعات کامل و درستی در رابطه با ناهنجاری‌های فک و دندان ندارند، و گاه حتی خبر ندارند که مشکل آن‌ها تنها با ارتودنسی قابل حل است. یا گاهی بسیاری از متقاضیان جراحی فک، اصرار دارند تا جراحی فک بدون ارتودنسی برایشان انجام دهیم، در حالی که از عواقب و مشکلات آن اطلاعی ندارند. در این مقاله سعی شده است تا در رابطه با ناهنجاری‌های فک و امکان عمل جراحی فک بدون انجام ارتودنسی، اطلاعاتی ارائه شود تا شما عزیزانی که متقاضی جراحی فک هستید با روش اصولی این عمل جراحی مهم، آشنا شوید.

مشکلات فک و دندان‌ها

مشکلات ظاهری و عملکردی در فک و دندان‌ها می‌تواند چه از نظر روحی و چه جسمی بسیار آزار دهنده باشد. این مشکلات در اکثر مواقع مادرزادی بوده و یا در طول دوران رشد اتفاق می‌افتند، هرچند که در مواردی نیز تصادفات و از دست‌رفتن دندان‌ها، باعث ایجاد ناهنجاری‌های فک و دندان می‌شوند. برخی از این مشکلات با ارتودنسی قابل رفع بوده و نیاز به جراحی ندارند. اما برخی دیگر مشکلاتی هستند که اغلب مربوط به استخوان فک است و ارتودنسی به تنهایی قادر به رفع آن‌ها نبوده در نتیجه نیاز به جراحی فک بدون ارتودنسی و یا همراه با ارتودنسی دارند.

جراحی فک بدون ارتودنسی- مطب دکتر متوسلس در رشت

جراحی فک با چه هدفی و چگونه انجام می‌گیرد؟

به عملی که به منظور رفع ناهنجاری‌های فک انجام می‌گیرد، جراحی فک گفته می‌شود. هدف در این جراحی صاف کردن و تنظیم موقعیت قرارگیری فک بالا یا پایین است. در واقع هر مشکل فک و دندان‌ که نتوان با ارتودنسی آن را رفع کرد، نیاز به جراحی فک دارد. به گفته دکتر متوسلی، روش جراحی فک برای افرادی که دارای ناهنجاری شدید فک هستند، بسیار موثر است. هر چند که در اکثر بیماران این جراحی به تنهایی جوابگو نخواهد بود. این مسئله را که جراحی فک بدون ارتودنسی جوابگو است یا با ارتودنسی، بعدا بررسی خواهیم کرد.

شاید بپرسید ناهنجاری‌ فک به چه مشکلاتی گفته می‌شود؟ فردی دارای این ناهنجاری است که بین فک بالا و پایین او و یا در موقعیت قرارگیری دندان‌های هر دو فک از نظر ظاهری یا عملکردی هماهنگی وجود نداشته باشد. مشکلاتی مانند: فاصله بین دندان‌های دو فک، بیرون‌زدگی یا عقب رفتگی فک بالا یا پایین، بزرگی فک، تنفس دهانی غیر ارادی، عدم تقارن در صورت و مشکلات مربوط به جویدن، در دسته ناهنجاری‌های قابل درمان با جراحی فک قرار می‌گیرند.

معمولا پس از ارتودنسی و قرارگیری دندان‌های هر دو فک در موقعیت مناسب، جراحی فک به منظور تنظیم ناهنجاری فک انجام می‌گیرد. این جراحی تحت بی‌هوشی و در بیمارستان انجام گرفته و متناسب با شدت مشکل، حدود یک تا چهار ساعت طول می‌کشد. در این جراحی تمامی برش‌ها از داخل دهان انجام می‌گیرد. و فقط در موارد معدودی نیاز به برش بیرونی است. تقریبا بعد از یک هفته از عمل جراحی فک، بیمار می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را از سر گیرد.

ارتباط بین ارتودنسی و جراحی فک

حالا که با جراحی فک آشنا شدید، تصور کنید که فک دچار ناهنجاری باشد و دندان‌ها طی سال‌ها با توجه به ناهنجاری موجود در موقعیتی متناسب با آن حرکت کرده و جا گرفته باشند. حالا اگر جراحی فک بدون ارتودنسی انجام بگیرد و ناهنجاری فک رفع شود چه خواهد شد؟ بی‌شک موقعیت قرارگیری دندان‌ها تغییر خواهد کرد و نسبت به یکدیگر در موقعیت مناسب نخواهند داشت. راه‌حل این مشکل انجام ارتودنسی قبل از عمل جراحی فک است. با این کار دندان‌ها موقعیت مناسب را پیدا کرده و بعد از عمل نیز مشکلی به وجود نخواهد آمد. چرا که پزشک هنگام ارتودنسی، وضعیت بعد از عمل را پیش‌بینی کرده است. ارتودنسی از الزامات جراحی فک است و اغلب بعد از جراحی نیز روی دندان‌ها باقی می‎ماند. در واقع بسیاری از متخصصین معتقدند انجام جراحی فک با ارتودنسی، نتیجه مطلوبی به همراه خواهد داشت.

روش جراحی فک بدون ارتودنسی - مطب دکتر متوسلی در رشت

همچنین شما می‌توانید جهت انجام ایمپلنت دندان و جراحی دندان عقل نیز به مطب دکتر متوسلی متخصص جراحی فک و صورت در شهر رشت مراجعه کنید.

جراحی فک بدون ارتودنسی چگونه انجام می‌شود؟

بسیاری از بیماران اصرار دارند تا جراحی فک برای آن‌ها بدون ارتودنسی انجام گیرد، اما آیا این کار درستی است؟ نظر بسیاری از متخصصین بر این است که حتما پیش از جراحی فک، دندان‌های بیمار با انجام ارتودنسی در موقعیت مناسب قرار گرفته و سپس جراحی فک انجام گیرد. در این روش به هنگام جراحی، لاینر‌های ارتودنسی کماکان در دهان بیمار قرار دارند و طول مدت درمان ممکن است تا چند ماه بعد از جراحی نیز ادامه یابد.

تنها برای برخی از افراد معدود که موقعیت قرارگیری دندان‌هایشان برای جراحی فک مناسب است، می‌توان بدون ارتودنسی جراحی انجام داد. اما توجه به این نکته الزامی است که این بیماران نیز بعد از جراحی نیاز به ارتودنسی خواهد داشت و فقط زمان اجرای آن به بعد از عمل موکول می‌شود.

مراقبت‌های بعد از جراحی فک بدون ارتودنسی و یا همراه با ارتودنسی

در عمل جراحی فک بدون انجام ارتودنسی نیز مانند تمامی عمل‌های جراحی، درد و تورم از عوارض طبیعی خواهد بود. این وضعیت تا روزها ادامه خواهد داشت. استفاده از داروهای مسکن و ضد التهاب، کمپرس سرد و گرم در این دوران ضروری است. با توجه به شدت مشکل و عمل انجام شده، طول دوران بهبودی نیز افزایش می‌یابد. در کسانی که هر دو فک بالا و پایین تحت جراحی قرار گرفته است، دوران بهبودی ممکن است ماه‌ها به طول انجامد.

برای جلوگیری از بروز عفونت، استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده توسط پزشک و رعایت نکات بهداشتی مانند شستشوی دهان با آب نمک یا دهان‌شویه الزامی است. تا چند روز بعد از عمل، بیمار فقط باید خوراکی‌های مایع مصرف کند و بعد از گذشت دوره نقاهت، غذاهای نرم به رژیم بیمار اضافه شود. در این دوران میکس کردن غذاها و یا مصرف سوپ و مکمل‌ها گزینه مناسبی به نظر می‌رسد. مراقبت از برخورد ضربه به فک، پرهیز از استعمال دخانیات و مصرف الکل، خم نکردن سر، پرهیز از مصرف آسپرین و داروهای رقیق کننده خون از دیگر مواردی است که حتما باید در طول دوران نقاهت رعایت شوند.

انجام جراحی فک بدون ارتودنسی - مطب دکتر متوسلی در رشت

سخن پایانی

در پایان باید گفت که جراحی فک بدون ارتودنسی، فقط در موارد بسیار معدود قابل انجام است و شما باید به توصیه‌های پزشک متخصص توجه کنید. بی‌شک یک پزشک مجرب بهترین روش درمانی را برای رفع ناهنجاری شما پیشنهاد خواهد داد. در صورتی که نیاز به مشاوره دارید می‌توانید به مطب دکتر متوسلی جراح فک و صورت در شهر رشت مراجعه کنید.