دندان عقل که به عنوان سومین دندان آسیا می‌روید، در دهان برخی از افراد به دلیل کمبود فضا نهفته باقی می‌ماند. این دندان که به معضلی برای بسیاری از افراد تبدیل شده است، در بسیاری از موارد نیاز به جراحی برای خارج کردن دارد. باید توجه داشته باشید که کشیدن دندان عقل به‌سادگی میسر نمی‌باشد به همین دلیل نیز مراقبت‌های بعد از جراحی دندان عقل بسیار مهم می‌باشد. از این رو قصد داریم تا در این مقاله شما را با مهم‌ترین نکات پس از جراحی آشنا سازیم.

دندان عقل ما بین سنین 17 تا 21 سالگی در می‌آید. اما برخی از افراد به دلیل آناتومی خاص فکشان فضایی برای رویش دندان جدید نداشته و باید فوراً دندان عقل خود را جراحی کنند.

انواع دندان عقل

دندان عقل از لحاظ میزان رویش به چند دسته تقسیم می‌شوند: روییده، نیمه نهفته و دندان نهفته.

در برخی از موارد نیز ممکن است افراد بیش از یک دندان عقل نهفته در هر سمت داشته باشند. در بسیاری از موارد دلیل نهفته و یا نیمه نهفته بودن دندان، نبود فضای کافی در قوس فکی است. وجود دندان و یا نهفته یا نیمه نهفته بودن آن به وسیله رادیوگرافی مشخص خواهد شد و به‌راحتی می‌توان آن را جراحی نمود. مراقبت‌های بعد از جراحی دندان عقل، مسئله مهمی است که اگر نیاز به جراحی پیدا کردید، باید به آن نیز توجه داشته باشید.

جراحی دندان عقل

اگر دندان‌های سالمی دارید که فضای کافی نیز برای رشد داشته و بافت لثه آن نیز سالم می‌باشد، نیاز به کشیدن و جراحی نخواهید داشت اما در بسیاری از موارد بیماری‌های لثه‌ای، پوسیدگی و تشکیل کیست می‌تواند به سلامت دهان و دندان شما آسیب وارد آورد. در زیر به برخی از شایع‌ترین بیماری‌های دهان و دندان ناشی از دندان عقل اشاره خواهیم کرد.

روشهای مراقبت پس از جراحی دندان عقل - مطب دکتر متوسلی در رشت

پوسیدگی دندان

یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که دندان عقل می‌تواند برای خود و دیگر دندان‌ها ایجاد کند، پوسیدگی است. اگر دندان عقل نیمه نهفته باشد، ذرات غذا و پلاک اطراف دندان جمع شده و موجب پوسیدگی خود و دندان‌های کناری خواهد شد.

به هم فشردگی دندان

یکی از موضوعاتی که می‌تواند ظاهر دندان‌های شما را نازیبا کند، دندان عقل است. اگر فک شما فضای کافی نداشته باشد، دندان عقل با وارد آوردن فشار به دندان‌های کناری، باعث خواهد شد تا اکثر دندان‌های شما با مشکل کجی روبرو شوند.

ورم لثه

دندان عقلی که به‌طور کامل در نیامده و یا کج درآمده است، منبع اصلی باکتری در دهان شماست. این مسئله موجب بروز انواع عفونت‌های لثه‌ای خواهد شد. عفونت مذکور با درد، حرکت محدود فک، ورم صورت و بوی بد دهان همراه خواهد بود.

کیست دهانی

ایجاد تومور و کیست در اطراف دندان عقل نهفته یکی از مهم‌ترین معضلاتی است که درنهایت به تخریب استخوان فک و دندان‌های مجاور می‌انجامد. برای درمان این مشکلات بهتر است با پزشکانی مجرب ازجمله دکتر متوسلی مشورت نمایید.

راههای مراقبت های پس از جراحی دندان عقل - مطب دکتر متوسلی در رشتمراقبت‌های بعد از جراحی دندان عقل

  1. طول درمان جراحی کاملاً به نوع دندان و میزان آسیب‌هایی است که به دندان‌های مجاور و یا فک وارد آورده وابسته است. برای بهبود محل دندان کشیده شده تنها 5 تا 7 روز زمان لازم است اما اگر دندان عقل موجب بروز آسیب به فک شده باشد، ممکن است درمان تا 6 ماه زمان نیاز داشته باشد.
  2. بهتر است برای کنترل خونریزی در روز اول، یک‌تکه گاز استریل تمیز و مرطوب بر روی محل جراحی قرار دهید تا به انعقاد خون کمک کند. این عمل در عرض 5 دقیقه خون‌ریزی شما را بند خواهد آورد. برخی از افراد از راهکارهای سنتی استفاده می‌کنند که می‌تواند مفید باشد. استفاده از چای کیسه‌ای به دلیل خاصیت تانیک اسید نیز موجب انعقاد خون خواهد شد.
  3. از مک زدن و خالی کردن آب دهان خود خودداری کنید.
  4. بعد از جراحی خم نشوید و از چند بالش برای زیر سر خود استفاده کنید.
  5. داروهای تجویزشده را کامل و به‌موقع استفاده کنید.
  6. برای از بین بردن ورم صورت بهتر است از کیسه یخ استفاده کنید. کیسه مذکور باید به مدت 10 دقیقه بر روی ورم گذاشته شود و به مدت 20 دقیقه برداشته شود. چندین بار این عمل را تکرار کنید تا ورم شما به کمترین مقدار ممکن رسد.
  7. در خصوص مراقبت‌های بعد از جراحی دندان عقل در حوزه تغذیه نیز باید گفت که پس از جراحی نباید از غذاهای گرم استفاده کرد زیرا به خونریزی مجدد لثه می‌انجامد. سعی کنید مقدار زیادی شیر، آب‌میوه و مایعات دیگر استفاده کنید تا آب ازدست‌رفته از بدنتان جبران شود. می‌توانید از بستنی نیز برای انعقاد سریع‌تر خون استفاده کنید. برای از بین بردن هر نوع میکروب، یک روز پس از جراحی از محلول آب و نمک استفاده کنید و با شستشوی دهان خود، خون آبه های موجود و میکروب‌های ایجادشده را دفع نمایید.

سخن آخر

امیدواریم این مقاله به شما در رابطه با مراقبت‌های پس از جراحی دندان عقل کمک کرده باشد. دکتر متوسلی یکی از بهترین جراح‌های فک و صورت در شهر رشت هستند که شما می‌توانید برای جراحی دندان عقل خود به ایشان مراجعه کنید.