اقدامات بعد از جراحی دندان عقل چیست؟ دندان عقل چرا به وجود آمده است؟ آیا نکشیدن دندان عقل باعث ایجاد مشکلاتی در آینده خواهد شد؟ اجداد ما به دلیل استفاده از مواد غذایی خام برای هضم غذا، نیاز به دندان آسیاب سومی داشتند که ما به آن دندان عقل می‌گوییم. با ما در این مقاله از وب‌سایت دکتر متوسلی متخصص جراحی فک و صورت در شهر رشت همراه باشید تا اطلاعات کاملی در رابطه با درمان دندان عقل به دست آورید.

دندان عقل چیست؟

به صورت معمول هر نفر در دهان خود 3 دندان کرسی دارد؛ این دندان‌ها در قسمت راست فک فوقانی، سمت راست فک تحتانی، سمت چپ فک فوقانی و سمت چپ فک تحتانی رویده می‌شوند. همچنین اولین دندان کرسی انسان در سن 6 سالگی درمی‌آید. به سومین دندان کرسی در هر سمت فک، دندان عقل گفته می‌شود. شاید دلیل این نام‌گذاری را بتوان با زمانی که این دندان درمی‌آید؛ مرتبط دانست. چراکه این دندان در سن 17 تا 21 سالگی درمی‌آید. این دندان اگر مانند دیگر دندان‌ها رشد کند و به صورت مناسبی در جای خود بیرون بیاید، می‌تواند مانند دیگر دندان‌ها در جویدن غذا مورد استفاده قرار گیرد؛ اما این دندان در اکثر مواقع به صورت طبیعی درنمی‌آید و همواره شخص را با مشکلاتی رو به رو می‌سازد.

اقدامات بعد از جراحی دندان عقل - مطب دکتر متوسلی در شهر رشت

از جمله نمونه‌های تکامل بشری را می‌توان وجود دندان عقل دانست. انسان‌های اولیه دارای استخوان‌بندی بزرگ‌تری نسبت به ما بوده‌اند و از تحقیقات انجام شده مشخص است که این انسان‌ها دارای 3 دندان آسیاب بزرگ بوده‌اند؛ دلیل وجود این 3 دندان را می‌توان در تغذیه انسان‌های اولیه دانست. به دلیل این که انسان‌های اولیه عموماً از گوشت خام تغذیه می‌کردند و نیاز به جویدن بیشتری داشته‌اند، دندان سومی به نام دندان عقل در فک آن‌ها وجود داشته است. انسان به مرور درک کرده است که غذا را می‌تواند بپزد و به همین دلیل و به مرور زمان دندان سوم، یعنی همان دندان عقل جایگاه خود را در فک انسان از دست داده است.

چرا درد دندان عقل به وجود می‌آید؟

از جمله دلایل ایجاد درد در دندان‌های عقل را می‌توان عفونت، بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان دانست. اگر مسواک زدن را به یک عادت روزانه تبدیل کنید، احتمالاً میزان این مشکلات برای شما کمتر خواهد شد. از جمله مواردی که باعث ایجاد دردهای ناگهانی در دندان و فک می‌شود، ایجاد کیست در زیر دندان عقل است. این کیست باعث می‌شود که استخوان موجود در فک از بین برود و فشار زیادی بر اعصاب فرد وارد شود. جالب است بدانید کشیدن دندان عقل در جوانی بسیار آسان‌تر خواهد بود چراکه ریشه‌های دندان عقل در استخوان فک هنوز محکم نشده‌اند و پزشک به راحتی می‌تواند دندان را از دهان خارج سازد.

کشیدن این دندان باعث خواهد شد خطر آسیب به عصب‌های اصلی فک کاهش یابد و سلامت دهان و دندان فرد در طول زندگی کمتر دچار خطرات احتمالی شود. درد دندان‌های عقل در انتهای فک احساس می‌شود. پس از احساس این درد می‌توانید به جلوی آینه بروید و دندان عقل بیرون زده خود را مشاهده نمایید. لازم به توضیح است که این امکان وجود دارد که دندان عقل شما به صورت نهان رشد کرده باشد. نهان بودن به این معنی است که دندان روند رشد خود را در زیر لثه انجام می‌دهد و فرد متوجه رشد آن نخواهد شد. در این صورت دندان نیاز به جراحی دارد که پس از آن نیاز است اقدامات بعد از جراحی دندان عقل را به درستی انجام دهید.

از جمله علائم رشد دندان عقل به صورت نهان را می‌توان درد در گوش عنوان کرد. اگر در یکی از گوش‌های خود احساس درد می‌کنید؛ احتمالاً دندان عقل شما به صورت نهان رشد کرده است. پزشک برای اطلاع از وجود دندان عقل نهان آزمایش او پی جی (OPG) برای شما خواهد نوشت.

اقدامات بعد از جراحی دندان عقل - مطب دکتر صفا متوسلی در شهر رشت

آیا کشیدن دندان عقل واجب است؟

شاید کشیدن دندان عقل دردسر و مشکلاتی برای شما ایجاد کند؛ اما توجه داشته باشید که نکشیدن این دندان مشکلات بسیار زیادی را در آینده به شما تحمیل خواهد کرد. اغلب دندان‌های عقل به دلیل نهان بودن کشیده می‌شوند. در موارد بسیار نادری می‌توان دندان عقلی را مشاهده نمود که به صورت صحیح رشد کرده باشد و برای فرد مشکلاتی را ایجاد نکند. از آنجایی که دندان عقل باعث ایجاد باکتری و عفونت در دهان می‌شود و همچنین باعث رشد کیست در فک خواهد شد، دکتر متوسلی متخصص جراحی فک و صورت پیشنهاد می‌کنند هر چه سریع‌تر برای کشیدن دندان عقل خود اقدام نمایید.

درمان‌های خانگی برای کم کردن درد دندان عقل

در ادامه این مقاله از سری مقالات آموزشی به درمان‌های خانگی تسکین درد دندان خواهیم پرداخت. لازم به توضیح است که این روش‌ها تنها برای تسکین موقتی خواهد بود و برای درمان دائمی نیاز است به دندان‌پزشک مراجعه نمایید. همچنین شما می‌توانید مطالب مفیدی در زمینه جراحی زبان، جراحی فک و دندان نهفته را در وب‌سایت دکتر متوسلی مطالعه کنید.

1- استفاده از یخ

از اولین کارهایی که به ذهن هر فردی برای کاهش درد دندان می‌رسد، استفاده از تکه‌های یخ است. شما همچنین می‌توانید از یخ برای کاهش تورم ایجاد شده به دلیل درد دندان عقل استفاده نمایید. لازم به توضیح است که برای شروع نشدن درد می‌توانید در زمانی که هنوز درد دندان نمایان نشده است، مقداری یخ را بر روی دندان و لثه خود بگذارید.

2- استفاده از مسکن‌ها

عموماً مسکن‌ها می‌توانند به طور موقت میزان درد و ناراحتی شما را کاهش دهند. شما از این مسکن‌ها می‌توانید برای کاهش درد دندان عقل استفاده نمایید. لازم به توضیح است که روند استفاده از این مسکن‌ها نباید رو به افزایش باشد و شما باید هر چه زودتر برای درمان دائمی به دندان‌پزشک مراجعه نمایید و پس از جراحی، اقدامات بعد از جراحی دندان عقل را به خوبی انجام دهید.

آشنایی با اقدامات بعد از جراحی دندان عقل - مطب دکتر متوسلی در رشت3- استفاده از محلول آب و نمک

از دیگر اقداماتی که باعث کاهش درد دندان می‌شود، استفاده از محلول آب نمک است. شما می‌توانید حدود هشت اونس آب را با دو قاشق چای‌خوری نمک مخلوط کنید و از آن برای تمیز کردن دهان و دندان و همچنین بیرون آوردن ذرات و باکتری‌های موجود در دهان استفاده نمایید.

اقدامات بعد از جراحی دندان عقل

پس از این که دندان عقل شما کشیده شد. نیاز است مراقبت‌های از این دندان به عمل بیاورید. ما در ادامه این مقاله از وب‌سایت دکتر متوسلی متخصص جراحی فک وصورت به توضیح اقدامات بعد از جراحی دندان عقل خواهیم پرداخت؛ همچنان با ما همراه باشید.

– بعد از جراحی نیاز است بر روی دندان کشیده شده گاز استریل قرار دهید و با فک مقداری بر این گاز فشار وارد نمایید.

– به شدت از مک زدن و خالی کردن آب دهان که با مقداری خون قاطی است خودداری کنید.

– از دیگر اقدامات بعد از جراحی دندان عقل می‌توان به استفاده از غذاها و مواد آشامیدنی سرد اشاره کرد. فرد باید تا چند روز از خوردن غذاهای گرم به شدت پرهیز نماید.

– لازم است پس از کشیدن بخیه‌ها، دهان تا چند روز با آب و نمک شستشو داده شود.

– در صورت مشاهده خونریزی شدید پس از جراحی دندان عقل، نیاز است سریعاً به دندان‌پزشک مراجعه نمایید.