رینوپلاستی نوعی عمل جراحی بینی است که برای تغییر شکل بینی انجام می‌شود. انگیزه‌ی انجام عمل جراحی بینی می‌تواند تغییر ظاهر بینی، بهبود تنفس یا هر دو باشد. دکتر صفا متوسلی در کلینیک ایرانیان مفتخر است که خدمات و درمان‌های جراحی دهان، فک و صورت را در بالاترین سطح ممکن به بیماران گرامی ارائه می‌دهد.

قسمت بالای ساختار بینی، استخوانی و قسمت پایینی آن، غضروفی است. رینوپلاستی می‌تواند استخوان، غضروف، پوست یا هر سه را تغییر دهد. با جراح‌تان در رابطه با اینکه آیا رینوپلاستی برای شما و آن‌چه می‌خواهید مناسب است، صحبت کنید.

هنگام برنامه‌ریزی برای عمل جراحی بینی، جراحتان سایر ویژگی‌های صورتتان، پوست روی بینی و چیزی که می‌خواهید تغییر کند را درنظر می‌گیرد. اگر قرار است مورد جراحی قرار گیرید، جراح برایتان برنامه‌ای شخصی را می‌نویسد. گاها قسمتی یا تمام عمل بینی توسط بیمه پوشش داده می‌شود.

عمل جراحی بینی چرا انجام می‌شود؟

رینوپلاستی می‌تواند اندازه، شکل یا تناسب دماغتان را تغییر دهد. این عمل می‌تواند جهت ترمیم بدشکلی‌های ناشی از آسیب، اصلاح ناهنجاری‌های مادرزادی یا بهبود برخی مشکلات تنفس انجام شود.

خطرات عمل جراحی بینی

مانند هر عمل جراحی بزرگی، عمل جراحی بینی هم خطرهایی دارد. نظیر:

 • خونریزی
 • عفونت
 • عوارض جانبی ناشی از بیهوشی

خطرات احتمالی دیگری که به خاطر رینوپلاستی به وجود بیایند؛ شامل:

 • مشکل در تنفس با بینی
 • بی‌حسی دائمی درون و اطراف بینی
 • احتمال ناصاف بودن بینی
 • درد، تغییر رنگ یا تورم که می‌تواند باقی بماند
 • جای زخم
 • وجود سوراخ در سپتوم (دیواره‌ی وسط بینی)
 • نیاز به جراحی‌ اضافی

با پزشک خود درباره‌ی خطرهایی که ممکن است شما را تهدید کنند، صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: معیار های عمل جراحی بینی خوب

چگونه باید برای عمل جراحی بینی آماده ‌شوید

باید قبل از برنامه‌ریزی برای عمل جراحی بینی، با جراحتان ملاقات کنید تا درباره‌ی عوامل مهمی که شانس موفقیت جراحی را تعیین می‌کند صحبت کنید. این ملاقات معمولاً باید شامل موارد زیر شود:

 • سابقه پزشکی بیمار. مهم‌ترین سوالی که پزشک از شما می‌پرسد انگیزه و هدفتان برای انجام این عمل جراحی بینی است. پزشک مربوطه هم‌چنین درباره‌ی سابقه پزشکی شامل سابقه‌ی انسداد بینی، جراحی‌ها و داروهایی که مصرف می‌کنید، می‌پرسد. در صورتی که اختلال خون‌ریزی مانند هموفیلی داشته باشید، ممکن است متخصص مربوطه شما را از انجام این عمل منع کند.
 • معاینه‌ی بالینی. پزشکتان معاینه‌ی کامل از جمله تست‌های آزمایشگاهی مثل آزمایش خون انجام می‌دهد. وی هم‌چنین ویژگی‌های ظاهری و داخل و خارج بینی‌تان را نیز معاینه خواهد کرد.

معاینه‌ی بالینی به پزشکتان کمک می‌کند تا دریابد که چه تغییراتی نیاز است انجام شود و ویژگی‌های صورت شما مانند ضخامت پوست یا استحکام غضروف انتهایی بینی چگونه بر نتیجه اثر می‌گذارد. معاینه‌ی بالینی بر ارزیابی نتیجه‌ی عمل جراحی بینی بر تنفس شما نیز ضروری است.

 • تصاویر. فردی در مطب پزشک از زوایای مختلف عکس‌هایی را از زوایای مختلف بینی‌تان می‌گیرد. جراح‌تان با استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری می‌تواند عکس‌ها را تغییر دهد تا نتیجه‌ای که از عمل جراحی بینی حاصل می‌شود را به شما نشان دهد. پزشکتان از این عکس‌ها برای ارزیابی قبل و بعد عمل و مرجعی در حین جراحی و بررسی‌های طولانی مدت استفاده خواهد کرد. از همه مهم‌تر، این تصاویر اجازه‌ی بحث اختصاصی درباره‌ی اهداف جراحی را به شما می‌دهد.
 • بحث در رابطه با انتظاراتتان. شما و پزشک‌تان باید درباره‌ی انگیزه‌ها و انتظاراتتان صحبت کنید. وی به شما درباره‌ی کارهایی که عمل بینی می‌تواند و نمی‌تواند برایتان انجام دهد و این‌که نتایج چطور می‌تواند باشد، خواهد گفت. طبیعی است که هنگام سخن گفتن درباره‌ی ظاهرتان کمی احساس ناخوشایندی داشته‌ باشید، اما راحت بودن با جراح درباره‌ی تمایلات و اهدافتان از این جراحی، خیلی مهم است.

ممکن است اگر چانه‌ی کوچکی دارید، جراح درباره‌ی انجام جراحی برای بزرگ کردن چانه‌ نیز حرف بزند. این مسئله به این خاطر است که چانه‌ی کوچک، حس بزرگ بودن بینی را القا می‌کند. نیازی نیست که در این شرایط جراحی چانه انجام شود، اما می‌تواند تعادل شکل صورت را بهبود بخشد.

وقتی‌که جراحی برنامه‌ریزی شد، اگر قرار بر جراحی سرپایی است، نیاز دارید شخصی را موظف کنید که شما را به خانه برساند.

ممکن است چند روز اول بعد از بیهوشی، فراموشی، تاخیر در واکنش و اختلال در قضاوت داشته باشید. پس وقتی در روند بهبود از جراحی هستید، به یکی از اعضای خانواده یا دوستتان بسپارید تا برای یک یا دو شب با شما بماند تا برای مراقبت‌های شخصی به شما کمک کند.

غذا و داروها

از مصرف داروهایی مانند آسپیرین یا ایبوبروفن برای دو هفته قبل و بعد از عمل جراحی بینی، بپرهیزید. این داروها ممکن است باعث افزایش خون‌ریزی شوند. تنها داروهایی را که مورد قبول جراح هستند یا خودش آن‌ها را تجویز کرده، استفاده کنید. هم‌چنین از درمان‌های گیاهی و مکمل‌های بدون نسخه بپرهیزید.

اگر سیگار می‌کشید، سیگار کشیدن را ترک کنید. سیگار کشیدن روند ترمیم بعد از جراحی را کند کرده و می‌تواند شما را مستعد عفونت کند.

چه انتطاراتی می‌توانید از عمل جراحی بینی داشته باشید

رینوپلاستی برخلاف خیلی از عمل‌های دیگر، مراحل مشخص و ثابت ندارد. هر جراحی، خاص و شخصی‌سازی شده براساس آناتومی و اهداف فردی است که تحت عمل قرار می‌گیرد.

در حین جراحی

بسته به پیچیدگی عمل جراحی بینی و ترجیح جراح، رینوپلاستی نیاز به بیهوشی موضعی به ‌همراه آرام‌بخش یا بیهوشی عمومی دارد.‌ قبل از جراحی با جراح در رابطه با این‌که کدام نوع بیهوشی برای شما مناسب‌تر است، صحبت کنید.

 • بیهوشی موضعی به همراه آرام‌بخش. این نوع بیهوشی معمولاً در جراحی‌های سرپایی استفاده می‌شود. این بیهوشی محدود به قسمت خاصی از بدنتان است. پزشک داروی بی‌حس‌کننده را درون بافت‌های بینی تزریق کرده و با داروهایی که در سیاهرگ شما تزریق می‌کند، شما را آرام می‌کند. این کار شما را گیج می‌کند اما کامل به خواب نمی‌روید.
 • بیهوشی عمومی. شما دارو را استنشاق خواهید کرد یا آن را توسط لوله‌ی کوچکی که در سیاهرگ دست، گردن یا قفسه سینه‌تان قرار دارد، دریافت خواهید کرد. بیهوشی عمومی بر کل بدن شما تاثیر می‌گذارد و شما را در حین جراحی بیهوش می‌کند. بیهوشی عمومی به لوله‌ی تنفسی نیاز دارد.

رینوپلاستی ممکن است در درون بینی یا توسط برش کوچکی که در قاعده‌ی بینی و بین سوراخ‌های بینی زده می‌شود، انجام شود. احتمالا جراح، استخوان و غضروف زیر پوست را مجدد بازسازی ‌کند.

جراح می‌تواند شکل استخوان‌های بینی یا غضروف را به طرق مختلفی تغییر دهد که بستگی به ‌مقدار  مورد نیاز برای کاسته یا افزوده شدن، ساختار بینی و مواد موجود دارد. جراح برای تغییرهای کم، ممکن است از غضروفی از مناطق عمقی‌تر درون بینی یا از گوش استفاده کند. برای تغییرهای بزرگ، جراح می‌تواند از غضروف دنده، ایمپلنت یا استخوان از سایر قسمت‌های بدنتان استفاده کند. جراح پس از انجام این تغییرات، پوست بینی و بافت‌ها را سرجای خود برگردانده و برش‌های بینی را بخیه می‌کند.

اگر دیوار بین دو طرف بینی (سپتوم)، خم یا کج (منحرف) شده باشد، جراح می‌تواند آن‌را نیز برای بهبود تنفس، اصلاح کند.

پس از جراحی، شما در اتاق ریکاوری خواهید بود تا تکنسین‌ها بیدار شدن شما را تحت نظر داشته باشند. ممکن است همان‌روز آن‌جا را ترک کنید یا اگر مشکلات سلامتی دیگری داشته باشید، ممکن است یک شب در آن‌جا بمانید.

پس از جراحی

نیاز است تا پس از جراحی در تخت بمانید و سر خود را بالاتر از قفسه سینه نگه‌دارید تا از خون‌ریزی و تورم کاسته شود. ممکن است بینی‌تان به‌دلیل تورم یا به‌خاطر اسپلینت‌هایی (آتل‌) که در طول جراحی در بینی قرار داده شده‌اند، دچار گرفتگی باشد.

در اکثر موارد، پانسمان‌های درون بینی برای یک تا هفت روز بعد از جراحی، سر جای خود باقی می‌مانند. پزشکتان برای محافظت و حمایت از بینی، اسپلینتی را روی بینی شما چسب می‌کند. این اسپلینت معمولا برای یک هفته در جای خود می‌ماند.

مقدار کمی خون‌ریزی و خروج مخاط و خون قدیمی، تا چند روز پس از جراحی یا برداشتن پانسمان، طبیعی است. ممکن است پزشک‌تان تکه‌ی کوچکی گاز زیر بینی بگذارد تا این خروجی‌ها را جذب کند. به دستور پزشک گاز را تعویض کنید. لازم است بدانید که این گاز را نباید روی بینی به‌صورت فشرده قرار دهید.

برای کاهش بیشتر احتمال خون‌ریزی و تورم، ممکن است پزشک درخواست کند تا اقدامات احتیاطی را برای چند هفته بعد از جراحی انجام دهید. او ممکن است از شما بخواهد تا:

 • از فعالیت‌های شدید مانند ایروبیک یا دویدن بپرهیزید.
 • تا مادامی که روی بینی پانسمان دارید، به‌جای حمام کردن، دوش بگیرید.
 • فین نکنید.
 • غذاهای غنی از فیبر مثل میوه و سبزیجات بخورید تا از یبوست جلوگیری شود. یبوست می‌تواند باعث زور زدن و در نتیجه باعث فشار آمدن به ناحیه‌ی جراحی می‌گردد.
 • از حالات شدید صورت مثل لبخند زدن یا خندیدن بپرهیزید.
 • به آرامی مسواک بزنید تا حرکت لب بالایی خود را محدود کنید.
 • لباس‌هایی بپوشید که از جلو بسته می‌شوند. لباس‌هایی مثل پیراهن یا ژاکت را روی سر خود نکشید.

علاوه بر این، حداقل تا چهار هفته عینک طبی یا آفتابی را روی بینی نگذارید تا از گذاشتن وزن روی بینی، جلوگیری شود. می‌توانید از تکیه دهنده‌های بر گونه استفاده کنید یا تا زمانی‌که بینی بهبود یابد، عینک را بر پیشانی خود بچسبانید.

وقتی بیرون می‌روید، از ضدآفتاب‌های SPF 30، خصوصاً بر دماغتان، استفاده کنید. آفتاب طولانی مدت می‌تواند تغییر رنگ نامنظم به‌صورت دائمی به‌ وجود آورد.

بعضی تورم‌ها یا تغییر رنگ سیاه-آبی موقت در پلک‌ها می‌تواند تا دو یا سه هفته بعد از جراحی بینی اتفاق بیفتد. مدت بیشتری طول می‌کشد تا تورم بینی برطرف شود. محدود کردن استفاده‌ی سدیم کمک می‌کند تا این تورم زودتر برطرف شود. بعد از جراحی، چیزی من‌ جمله پک‌های سرد یا گرم روی بینی قرار ندهید.

بینی شما، چه عمل جراحی بینی کرده باشید و چه نه، در طول زندگیتان تغییر می‌کند. به همین دلیل، گفتن این‌که چه‌زمانی “نتیجه‌ی نهایی” را می‌توانید ببنید، سخت است. اگر چه بخش زیادی از تورم در سال اول  از بین‌ می‌رود.

نتایج

مقدار کمی تغییر در ساختار بینی، غالبا در حد میلی‌متر، می‌تواند تغییر زیادی در ظاهر بینی‌ ایجاد کند. اکثر اوقات، جراح باتجربه نتایجی به‌دست می‌آورد که هم خودش و هم شما راضی می‌شوید. اما در برخی موارد، تغییرات کوچک کافی نیستند و شما و جراحتان ممکن است تصمیم بگیرید برای تغییرات بیشتر، جراحی دیگری انجام دهید. اگر جز این دسته هستید، باید حداقل یک سال برای جراحی بعدی منتظر بمانید، چون بینی می‌تواند در این زمان دچار تغییراتی شود.

حرف آخر

در صورتی که شما یا یکی از نزدیکانتان از مشکلات دهان، فک و صورت رنج می‌برید و درمانی برای آن نمی‌یابید؛ می‌توانید با مراجعه به کلینیک ایرانیان ، واقع در رشت، گلسار – میدان باستانی شعار (صابرین) – مرکز خرید ایرانیان – طبقه نهم تحت درمان قرار گرفته و از طریق مشاوره با ایشان بهترین روش درمانی برایتان انتخاب گردد. لازم به ذکر است که خدمات مربوط به ایمپلنت دندان، جراحی دندان نهفته و جراحی  فک و صورت توسط دکتر صفا متوسلی به بیماران گرامی ارائه داده می‌شود.