بهترین نوع ایمپلنت دندان کدام است؟ این اولین سؤالی است که در ذهن افرادی که خواهان کاشت ایمپلنت هستند به وجود می‌آید. اگر شما هم برای اولین بار بخواهید اقدام به کاشت ایمپلنت دندان کنید، احتمالاً سؤالاتی از قبیل این‌که کدام شرکت سازنده بهترین نوع ایمپلنت دندان را می‌سازد؟ کدام کشور سازنده ایمپلنت دندان بهتری تولید می‌کند؟ ایمپلنت‌های تولیدی کشور آلمان بهتر است یا ایمپلنت‌های تولیدی کشور آمریکا؟ در ذهن شما هم به وجود می‌آید. جالب است بدانید بهترین نوع ایمپلنت دندان تنها به کشور سازنده و مدل آن بستگی ندارد، چراکه هر کارخانه تولید کننده ایمپلنت در کنار تولید ایمپلنت با کیفیت، ایمپلنت‌های با کیفیت پایین‌تری نیز تولید می‌کند. از همین رو نباید تنها به کشور سازنده و برند تولیدی ایمپلنت اهمیت داد. با ما در ادامه همراه باشید، تا در این زمینه اطلاعات مفیدی را به شما ارائه دهیم.

چگونه بهترین نوع ایمپلنت دندان را انتخاب کنیم؟

انتخاب بهترین ایمپلنت دندان در حال حاضر کمی مشکل است، اما با یک بررسی اجمالی می‌توان از روی سرمایه‌گذاری شرکت‌ها در واحد تحقیق توسعه و همچنین سابقه شرکت‌های تولیدکننده به اطلاعات خوبی دست یافت. اطلاع یافتن از میزان کارکرد و طول عمر ایمپلنت را می‌توان معیار خوبی برای سنجش کیفیت محصولات تولیدی شرکت‌های مختلف دانست. مورد دیگری که باید در انتخاب ایمپلنت دندان مورد توجه قرار گیرد، در دسترس بودن قطعات و اجزای مختلف ایمپلنت است. ایمپلنتی که قطعات و اجزایش به راحتی پیدا نمی‌شود، انتخاب خوبی نخواهد بود. در حالت کلی می‌توان گفت ایمپلنت‌های ارزان‌تر توسط شرکت‌های کوچک‌تر تولید می‌شوند. اگر می‌خواهید یک ایمپلنت خوب و مناسب انتخاب کنید حتماً به مدت زمان گارانتی و ضمانت‌نامه‌های آن دقت کافی را داشته باشید.

سازنده بهترین نوع ایمپلنت دندان - مطب دکتر متوسلی در رشتتقسیم‌بندی ایمپلنت‌ها بر اساس کشور سازنده

کشور‌های زیادی از تولیدکنندگان معروف ایمپلنت‌ها هستند، اطلاع از کشور سازنده ایمپلنت دندان می‌تواند معیار خوبی برای انتخاب یا عدم انتخاب ایمپلنت دندان باشد. از همین رو در ادامه به معرفی کشور‌های سازنده ایمپلنت‌های موجود در بازار ایران می‌پردازیم.

1- ایمپلنت‌های ساخت کشور سوئیس

این کشور برند‌های زیادی در تولید ایمپلنت دندان دارد، از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به Sic اشاره کرد، این برند به دلیل کیفیت، تکنولوژی بالا در ساخت و همچنین قیمت بسیار مناسبی که دارد بسیار محبوب است.

2- ایمپلنت‌های ساخت کشور آمریکا

تقریباً تمام محصولات تولید شده تحت لیسانس کمپانی‌های معتبر آمریکایی است و محل ساخت و بسته‌بندی آن در کشور کره جنوبی است. دلیل این امر را می‌توان در محدودیت‌های ایجاد شده میان ایران و آمریکا دانست.

3- ایمپلنت‌های ساخت کشور‌های اروپایی

این محصولات عموماً توسط کشور‌های آلمان، فرانسه و ایتالیا ساخته می‌شود. به دلیل قیمت نسبتاً بالایی که این ایمپلنت‌ها دارند، تعداد بسیار اندکی از این برند‌ها در ایران فعالیت دارند.

4- ایمپلنت‌های ساخت کشور کره

جالب است بدانید اکثر ایمپلنت‌های موجود در بازار ایران ساخت کشور کره است. دلیل این امر را می‌توان در قیمت پایین و کیفیت نسبتاً خوب این محصولات دانست.

بهترین نوع ایمپلنت دندان -مطب دکتر متوسلی در رشتتقسیم‌بندی بر اساس روش کاشت

1- ایمپلنت‌های مجهز به چارچوب راموس

از این روش تنها در زمانی استفاده می‌شود که فک پایین ریشه‌ای برای کاشت ایمپلنت نداشته باشد. در این مدل ایمپلنت‌ها محل قرارگیری ایمپلنت در نزدیکی چانه و دندان عقل است. پس از بهبود بافت لثه، میله‌ای فلزی در بالای لثه مشاهده خواهید کرد که در ادامه روند کاشت دندان‌های مصنوعی، دندان‌ها به صورتی ساخته می‌شوند که متناسب با این میله باشند. لازم به توضیح است که این روش تنها برای افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که دارای فک‌های ضعیف و ظریفی هستند.

2- ایمپلنت‌های فرورونده

از رایج‌ترین روش‌های کاشت ایمپلنت می‌توان به روش فرورونده اشاره کرد. در این روش، پیچ یا استوانه‌ای در استخوان فک قرار داده می‌شود که این پیچ یا استوانه متناسب با فک فرد می‌تواند دارای اندازه‌های متفاوتی باشد.

3- برسازی درون کاشت دندانی

در این روش قالب فلزی ساخته می‌شود و این قالب فلزی به استخوان فک چسبیده و در زیر لثه فرد قرار می‌گیرد. از این قاب فلزی برای نگه داشتن دندان‌های مصنوعی استفاده می‌شود. عموماً این مدل ایمپلنت‌ها برای افرادی استفاده می‌شود که امکان استفاده از دندان‌های مصنوعی را ندارند و یا بیمارانی که دچار مشکل، حداقل ارتفاع استخوان دندان هستند.

انواع ایمپلنت‌ها بر اساس دسته‌بندی

از آنجایی که شرکت‌های سازنده زیادی ایمپلنت دندان و قطعات آن را تولید می‌کنند، پزشکان گزینه‌های مختلفی را پیش روی بیمار قرار می‌دهند. از همین رو آگاهی از انواع دسته‌بندی‌های ایمپلنت می‌تواند در انتخاب بهترین برند کارساز باشد.

1- ایمپلنت‌های اندواستیل

این مدل در داخل استخوان فک بیمار فرو می‌رود و محکم به فک متصل می‌شود. استفاده از این ایمپلنت‌ها برای عمل‌های دو مرحله‌ای بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، دیگر نیازی به جایگزینی بریج یا دندان مصنوعی متحرک نیست.

2- ایمپلنت‌های ساب پریواستیل

در این روش داربست فلزی بر روی استخوان فک قرار می‌گیرد و این داربست به طور کامل روی لثه را می‌پوشاند. در این روش کاشت تنها پست‌ها از بافت لثه بیرون زده هستند تا بتوانند دندان را به شکلی اصولی نگه دارند. از این روش عموماً برای عمل‌های یک مرحله‌ای استفاده می‌شود و برای افرادی که دارای فک، با ارتفاع استخوان کمی هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کیفیت بهترین نوع ایمپلنت دندان - مطب دکتر متوسلی در رشتانواع ایمپلنت‌ها بر‌ اساس متصل‌کننده‌ها

تقسیم‌بندی دیگر ایمپلنت‌ها، بر اساس شکل ظاهری سر آن‌ها است.

متصل‌کننده‌های هشت‌ضلعی داخلی: این متصل‌کننده را که در سر ایمپلنت دندان وجود دارد دندان‌پزشک اباتمنت یا ترمیم را در آن پیچ می‌کند.

متصل‌کننده شش‌ضلعی خارجی: این متصل‌کننده در رأس سر ایمپلنت قرار می‌گیرد.

متصل‌کننده شش‌ضلعی داخلی: این متصل‌کننده مانند سوراخی در سر ایمپلنت است که دندان‌پزشک اباتمنت یا ترمیم را در آن پیچ می‌کند.

تقسیم‌بندی بهترین نوع ایمپلنت دندان بر اساس سطح

– سطح صاف

– سطح پوشیده

– سطح بافت‌دار

– سطح ماشینی

تقسیم‌بندی ایمپلنت بر اساس بدنه

– بدنه یکپارچه

– بدنه توخالی

– بدنه استوانه‌ای

– بدنه رزوه‌دار

– بدنه منفذ دار

– بدنه مسطح

سخن پایانی

اکثر بیماران هنگام مراجعه به دندان‌پزشک عموماً به دنبال انتخاب بهترین نوع ایمپلنت دندان هستند. دلیل این حساسیت و نکته‌سنجی بیماران را می‌توان در قیمت نسبتاً بالای آن دانست. هر چند میزان موفقیت در کاشت ایمپلنت دندان بیشتر به تجربه و دانش دندان‌پزشک بستگی دارد، اما انتخاب بهترین مدل ایمپلنت در ماندگاری و طول عمر محصول بسیار حیاتی است. اگر شما بهترین مدل ایمپلنت دندان را توسط ماهر‌ترین دکتر بکارید ولی مراقبت بعد از عمل را به درستی انجام ندهید، به‌جرئت می‌توان گفت ایمپلنت کاشته شده از طول عمر بالایی برخوردار نخواهد شد. در صورت داشتن هر گونه سؤال می‌توانید به مطب دکتر متوسلی جراح فک و صورت با تجربه فراوان در زمینه کاشت ایمپلنت در شهر رشت مراجعه کنید.