در این مقاله قصد داریم به بررسی جراحی زبان بپردازیم. جراحی سرطان زبان چیست و به چند طریق مختلف انجام می‌شود؟ از مراقبت‌های پس از جراحی زبان اطلاع دارید؟ چه عوارضی ممکن است بعد از جراحی سرطان زبان به وجود بیاید؟ تا انتهای این مطلب با دکتر متوسلی متخصص جراحی فک و صورت در رشت همراه باشید.

علل و راه‌های تشخیص سرطان زبان را بشناسید.

سرطان زبان نوعی سرطان دهانی است که معمولاً در سلول‌های پوششی سطح زبان گسترش می‌یابد. مشخص‌ترین علائم سرطان زبان ایجاد زخم‌هایی بر روی زبان است که بهبود نمی‌یابند و باعث ایجاد درد در نواحی قسمت‌های مختلف زبان می‌شوند. علائم سرطان زبان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • گلو درد هنگام بلعیدن غذا
 • ظاهر شدن لکه‌های قرمز یا سفید رنگ در آستر دهان
 • زخم‌هایی که خوب نمی‌شوند
 • احساس درد در نواحی گوش یا گردن
 • ضخیم شدن آستر دهان
 • ایجاد تورمی که بیش از یک هفته باقی می‌ماند.

به‌طور کلی زبان به دو قسمت تقسیم می‌شود؛ زبان دهان و انتهای زبان. سرطان می‌تواند در هر دو بخش ذکر شده، توسعه یابد و این علائم را ظاهر کند. در واقع برای زبان دو نوع سرطان وجود دارد؛ یکی از این سرطان‌ها بر روی قسمت جلویی زبان تأثیرگذار است و دیگری در انتهای زبان اتفاق می‌افتد. نکته قابل توجه این است که سرطان زبان نسبت به دیگر سرطان‌ها کم‌تر شایع است و اکثراً افراد در بزرگسالی به آن دچار می‌شوند. قبل از اینکه به بررسی جراحی سرطان زبان بپردازیم باید ببینیم چه عواملی در بروز سرطان زبان نقش دارند و برای پیشگیری از آن چه اقداماتی باید انجام داد؟

بررسی انواع جراحی زبان - مطب دکتر متوسلی در رشتعواملی که منجر به بروز سرطان زبان می‌شوند.

ویروس پاپیلومای انسانی و یا همان ویروس HPV که ناحیه تناسلی را آلوده می‌کند، می‌تواند منجر به بروز سرطان در انتهای زبان شود. این ویروس علاوه بر ناحیه تناسلی و زبان می‌تواند دهانه‌ی رحم و مقعد را هم آلوده کند؛ از این جهت افرادی که در معرض خطر به HPV هستند شانس ابتلا به سرطان نیز در آن‌ها بیشتر است. عوامل زیر هم می‌توانند در بروز سرطان زبان نقش داشته باشند:

 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 • مصرف الکل
 • استفاده از تنباکو و استعمال دخانیات
 • دندان‌های ناهموار

قبل از جراحی زبان، سرطان زبان با معاینات پزشکی و اسکن با پرتو ایکس یا سی تی اسکن تشخیص داده می‌شود. یکی‌دیگر از راه‌های تشخیص سرطان زبان، بیوپسی است. بیوپسی به معنای نمونه‌برداری از بافت زبان برای آزمایش است. سرطان زبان مراحل متعددی دارد؛ به عنوان مثال این سرطان می‌تواند فقط در حفره‌ی دهان یا لب باشد. این تومور‌های سرطانی در مراحل متفاوت اندازه‌هایی متفاوت نیز دارند. مثلاً ممکن است در یک مرحله تومور 2 سانتی‌متر و یا کوچکتر باشد. در مرحله‌ی بعدی تشخیص سرطان زبان تومور بزرگ‌تر از 2 سانتی‌متر و کوچک‌تر از 4 سانتی‌متر است؛ و در مرحله‌ی آخر تومور سرطانی بزرگ‌تر از 4 سانتی‌متر است که سرطان به یک گره لنفاوی در گردن گسترش یافته است. طبیعتاً هر چقدر زود‌تر و در مراحل ابتدایی این سرطان تشخیص داده شود، جراحی زبان موفقیت‌آمیز‌تر خواهد بود.

درمان سرطان زبان به چند روش ممکن است؟

انتخاب روش درمانی برای تومور‌های سرطانی زبان به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ به‌طور مثال مرحله‌ی سرطان، بهداشت عمومی دهان و دندان و همچنین ناحیه درگیر سرطان در زبان می‌توانند در انتخاب نوع درمان این عارضه تعیین‌کننده باشند؛ ولی به‌طور کلی روش‌هایی مثل جراحی، رادیوتراپی، شیمی درمانی و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع جراحی زبان - مطب دکتر متوسلی در رشت

1- جراحی زبان

در این روش، جراح بافت‌های سرطانی و کمی از بافت سالم و نرمال اطراف آن را برمی‌دارد؛ در واقع با این اقدام اطمینان حاصل می‌شود که همه‌ی سرطان حذف شده و دیگر به قسمت‌های سالم بافت زبان سرایت نمی‌کند. انواع مختلفی از جراحی سرطان زبان وجود دارد؛ اگر سرطان در مراحل ابتدایی و کوچک باشد، عمل سختی را در پیش ندارید و می‌توان با بیهوشی موضعی و یا جراحی لیزر این سرطان را از بین برد؛ اما اگر سرطان در مراحل پیشرفته و بزرگ باشد ممکن است عمل سخت و پیچیده‌تری را تجربه کنید. برای جراحی زبان دو روش وجود دارد؛ گلوستوکومی جزئی و گلوسکتومی کامل که در انتهای مقاله به بررسی این دو روش می‌پردازیم.

2- رادیوتراپی

در این روش از انرژی‌های بالا مانند اشعه ایکس برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. معمولاً رادیوتراپی به همراه شیمی درمانی به عنوان درمان‌های کمکی بعد از جراحی زبان به منظور تسریع بهبودی صورت می‌گیرند.

3- شیمی درمانی

پس از جراحی زبان اگر خطر عود سرطان بالا باشد معمولاً شیمی درمانی برای بهبود این سرطان به عنوان روش اصلی درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش‌ از دارو‌های ضد سرطان برای از بین بردن سرطان استفاده می‌شود؛ در مواردی ممکن است شیمی درمانی به همراه رادیوتراپی انجام شود.

انواع روش‌های جراحی زبان

جراحی سرطان زبان معمولاً به دو روش گلوسکتومی جزئی و گلوسکتومی کامل صورت می‌گیرد. در روش گلوسکتومی جزئی بخش کوچکی از زبان برداشته می‌شود؛ اما در گلوسکتومی کامل برخلاف روش قبل، قسمت عمده‌ای از زبان برداشته می‌شود. مسلماً در این روش با مشکل مواجه شدن بلع و آسپیراسیون دور از انتظار نیست چرا که بخش داخلی و اصلی زبان بیمار برداشته می‌شود. قبل از جراحی، جراح متخصص و سایر اعضای تیم هر اطلاعاتی که لازم باشد را در اختیار شما قرار می‌دهند و سپس به منظور آمادگی برای انجام عمل جراحی باید خوردن و آشامیدن و مصرف برخی از دارو‌ها را به توصیه‌ی پزشک خود محدود کنید. جراحی سرطان زبان با بی‌هوشی صورت می‌گیرد.

معایب جراحی زبان - مطب دکتر متوسلی در رشتاین جراحی می‌تواند عوارضی داشته باشد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • دیس آرتری یا اختلال در تکلم
 • اختلال در بلع بسته به میزان بافتی که از زبان برداشته می‌شود
 • عفونت
 • خون‌ریزی؛ اگر فرد بیمار خونریزی زیادی داشته باشد ممکن است پزشک مجبور شود او را به اتاق عمل برگرداند تا از خونریزی جلوگیری کند.
 • اختلال در دم و بازدم
 • فیستول بزاق؛ زمانی که بزاق از دهان به گلو نشت پیدا می‌کند.

جمع‌بندی

بهبود بعد از جراحی زبان به میزان زیادی به تکنیک‌های مورد استفاده و نواحی بازسازی شده بستگی دارد. اگر سرطان زبان در مراحل اولیه تشخیص داده شود و در همین مراحل ابتدایی که تومور کوچک‌تر است، برای درمان آن اقدام شده باشد؛ مسلماً عمل آسان‌تری خواهید داشت و ممکن است بعد از چند ساعت ماندن در اتاق ریکاوری به منزل بازگردید. اما در برخی موارد دیگر به علت سنگینی جراحی انجام شده ممکن است حتی تا 2 هفته نیز بستری بمانید.