عفونت ریشه دندان می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از این دلایل می‌توان به پوسیدگی عمیق دندان و یا آسیب‌های ناشی از ضربه به دندان اشاره کرد. عفونت دندان خود دارای سه نوع مختلف است که دردناک‌ترین و اصلی‌ترین آن عفونت ریشه دندان است. عفونت ریشه دندان دارای چه علائمی است و آیا قابل درمان است؟ در این مقاله از وب‌سایت دکتر متوسلی متخصص جراحی فک و صورت سعی کردیم تا به این قبیل سؤالات پاسخ دهیم پس با ما همراه باشید.

عفونت ریشه دندان چگونه رخ می‌دهد؟

به طور کل پوسیدگی دندان ابتدا در مینا و عاج دندان رخ می‌دهد. اگر در این مرحله درمان صورت بگیرد، عفونت به ریشه نرسیده و نیاز به عصب کشی وجود ندارد. ولی اگر درمان صورت نگیرد، عفونت به پالپ نرم دندان وارد شده و التهاب و درد شدیدی را در لثه به وجود می‌آورد. همچنین عفونت موجب افزایش حجم دندان شده که به همین دلیل فشار داخل محفظه پالپ بالا می‌رود و فشار به پایه‌های عصب دندان وارد می‌شود.

عفونت ریشه دندان - مطب دکتر متوسلی در شهر رشتعلائم عفونت ریشه دندان چیست؟

بارزترین نشانه عفونت ریشه دندان ‌درد است. این درد می‌تواند در هنگام جوییدن غذا، لمس منطقه آسیب دیده و درد در هنگام خوردن نوشیدنی‌های سرد و داغ به وجود بیاید. درد به وجود آمده در صورت عفونت کردن دندان رفته رفته بیشتر شده و به حدی می‌رسد که فرد قادر به تحمل آن نیست. همچنین به دلیل فشارخون بیشتر داخل پالپ در هنگام شب، درد عفونت دندان شب‌ها بسیار بیشتر می‌شود. از دیگر علائم عفونت ریشه دندان می‌توان به حس درد در نواحی گوش، فک و گردن، تب، بوی بد دهان، طعم بد دهان و بی‌خوابی اشاره کرد.

این مسئله که دندان نیاز به عصب‌کشی دارد یا خیر؟ توسط دندان‌پزشک و به کمک عکس‌برداری از دندان‌های بیمار مشخص می‌شود. در عکس‌برداری است که پزشک به طور قطع می‌تواند در مورد مشکلات دندان اظهار نظر کند. برای کمتر شدن درد دندان تا زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنید، می‌توانید مواردی مانند پرهیز از خوردن غذاهای خیلی سرد و گرم، پرهیز از استفاده از نخ دندان و استفاده از مسواک نرم را رعایت کنید.

مراحل عصب‌کشی به چه صورت است؟

زمانی که دندان نیاز به عصب‌کشی داشته باشد، برای درمان عفونت دندان از درمان کانال ریشه استفاده می‌شود. برای انجام عصب‌کشی در ابتدا باید عفونت دندان درمان شود. قبل از انجام عصب‌کشی از یک بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود ولی به این معنا نیست که مراحل درمان دندان بدون درد پیش خواهد رفت. برای شروع عصب‌کشی، دندان‌پزشک ابتدا دندان را کاملاً تمیز کرده و پس از آن پوسیدگی‌ها را خارج می‌کند. بعد از این مراحل نوبت به پالپ دندان رسیده که به وسیله لوازم مخصوص و به همراه شستشوی فراوان، عصب از داخل ریشه‌ها خارج شده و کانال‌ها از میکروب پاکسازی می‌شوند. پس از آن برای جلوگیری از عفونت‌های بعدی، ریشه دندان توسط مواد سازگار با نسوج انسانی پر می‌شود. در آخر تاج دندان پر شده و در صورت نیاز دندان روکش می‌شود.

هدف از انجام تمامی این مراحل به وجود آوردن امکان باقی ماندن دندان در دهان است به طوری که دندان عصب زنده‌ای نداشته باشد تا در هنگام جوییدن غذا فرد دچار درد نشود. این نوع از درمان به طور معمول موفق است و از هر بین 10 نفر، 9 نفر از آن‌ها می‌توانند تا 10 سال دندان خود را نگه دارند.

علائم عفونت ریشه دندان - مطب دکتر متوسلی در رشت

برای درمان عفونت ریشه دندان به چند جلسه عصب‌کشی نیاز است؟

تعداد جلسات مورد نیاز برای عصب‌کشی به تعداد کانال‌های دندان برمی‌گردد. هر چه تعداد کانال‌ها بیشتر باشد ممکن است درمان تا چندین جلسه نیز طول بکشد. همچنین تعداد جلسات به فرم دندان شما و میزان آسیب آن برمی‌گردد که با توجه به نظر دندان‌پزشک پیش خواهد رفت. اگر درمان چندین جلسه طول بکشد ممکن است دندان‌پزشک کمی دارو در کانال تمیز شده قرار دهد تا باکتری‌های باقی‌مانده به طور کامل از بین بروند. البته در فاصله بین دو جلسه دندان را با پر کردن موقت می‌بندد و در جلسه بعد آن را باز کرده به ادامه درمان می‌پردازند. اگر شما دارای عفونت بسیار زیاد و یا تورم‌ شدید باشید، امکان تجویز آنتی‌بیوتیک توسط دندان‌پزشک وجود دارد. همچنین شما می‌توانید در وب‌سایت دکتر متوسلی مطالب مفیدی را در زمینه جراحی دندان نهفته، مراقبت‌های پس از جراحی دندان عقل و جراحی زیبایی چانه مطالعه کنید.

مراقبت‌های پس از درمان عفونت ریشه دندان

تا چند روز پس از درمان ممکن است درد ادامه داشته باشد، در 2 تا 3 روز اول درد دندان شدیدتر بوده و کم کم درد آن کاهش پیدا می‌کند. در ابتدا دردها خود به خود صورت گرفته و دندان حساسیت بالایی در برابر لمس و فشار از خود نشان خواهد داد ولی کم کم دردها کمتر شده تا جایی که شاید تنها در هنگام خوردن غذا درد خفیفی حس شود. در برخی از موارد این دردها می‌تواند همراه با التهاب باشد ولی نگرانی وجود نداشته و پس از مدتی التهاب و درد از بین می‌رود. برای رفع درد بهتر است داروهای تجویز شده توسط دندان‌پزشک طبق دستورالعمل مصرف شود.

درمان عفونت ریشه دندان - مطب دکتر متوسلی در رشتشاید برای شما هم این سؤال پیش بیاید که چرا با این که دندان معالجه شده ولی پس از درمان درد حس می‌شود؟ به دلیل قطع نمودن اعصاب دندان از کانال ریشه در حین درمان عفونت ریشه دندان، زخم و التهابی در اطراف ریشه به وجود می‌آید که موجب درد می‌شود. دندان‌هایی که عفونت آن‌ها به ریشه رسیده است معمولاً دیواره‌های شکننده‌ای دارد از این رو زمانی که پانسمان برای دندان وجود دارد از غذا خوردن با آن اجتناب کرده و یا تنها مواد غذایی نرم میل شود. به دلیل زنده نبودن دندان درمان شده، اگر بهداشت آن به خوبی انجام نشود به راحتی پوسیده خواهد شد. همچنین باید از خوردن غذاهای سفت به همراه این دندان جلوگیری کرد زیرا این دندان مانند دندان‌های زنده محکم نیست.