بعد از شکستگی‌های بینی و گونه، سومین نوع شکستگی شایع شکستگی فک و صورت می‌باشد. برای جراحی فک باید پزشک علاوه بر دانش پزشکی در زمینه دندان‌پزشکی نیز دارای مهارت باشد. در ادامه مقاله به بررسی شکستگی صورت و فک می‌پردازیم.

عوامل شکستگی فک و صورت

شکسته شدن فک و صورت می‌تواند عوامل بسیار زیادی داشته باشد که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

– افتادن‌های تصادفی، این مورد برای بچه‌ها به ویژه هنگام بازی و شیطنت اتفاق می‌افتد.

– برخورد صورت و فک با داشبورد ماشین هنگام تصادف

– تصادف یا افتادن از دوچرخه و موتورسیکلت

– برخورد ضربه به فک

– افتادن یا برخورد شدید هنگام ورزش‌های پرتحرک مانند فوتبال

در اصطلاح پزشکی به استخوان فک، ماندیبول گفته می‌شود. ماندیبول یک استخوان بلند است که گونه را در برمی‌گیرد و ابتدای آن به دو طرف گوش نزدیک است. دو طرف انتهایی فک مانند یک توپ، گرد است که به آن کندیل گفته می‌شود. این قسمت در جلوی گوش قرار دارد. از کارکرد‌های این استخوان می‌توان به امکان باز و بسته کردن دهان اشاره کرد. بیشتر شکستگی‌های فک در دو قسمت اتفاق می‌‌افتد.

شکستگی‌های فک و صورت -مطب دکتر صفا متوسلی در تهرانمشکلات بعد از شکستگی‌های فک و صورت

در بیشتر مواقع روند درمان شکستگی‌های فک و صورت به خوبی پیش می‌رود، اگر سریع، به موقع و با روشی درست تحت درمان شکستگی فک قرار گیرد. هر چند وجود یک دندان در مسیر شکستگی می‌تواند مانع بهبود کامل شکستگی شود. اگر روند درمان شکستگی‌های فک و صورت به صورت کامل انجام نشود، می‌تواند مشکلات بسیاری در آینده برای بیمار ایجاد کند. از جمله مواردی که اگر درمان شکستگی‌های فک و صورت سریع و اصولی انجام نشود امکان دارد برای بیمار رخ دهد:

– بد فرمی صورت و فک

– درد مزمن و بی پایان در صورت

– محدود شدن حرکت‌های مفصل فک و صورت

– قرار گرفتن دندان‌ها در حالتی غیر از حالت نرمال و طبیعی

مشکلات در فک و صورت به چه صورت تشخیص داده می‌شود؟

پس از مراجعه شما به دکتر متخصص، دکتر برای درک بهتر شرایط فک شما، عکس رادیولوژی، ام آر آی یا سی تی اسکن از سر یا فک را تجویز می‌کند. برای عکاسی بهتر ممکن است که به بیمار یک مایع کنتراست دار تزریق شود تا شکستگی استخوان در تصویر عکاسی شده بهتر دیده شود. اگر به این مایع کنتراست دار حساسیت دارید، حتما باید پزشک معالج خود را در جریان این موضوع قرار دهید. توجه داشته باشید که در هنگام ورود به اتاق ام آر آی نباید اشیاء فلزی همراه خود داشته باشید.

شما می توانید مطالب مفیدی در زمینه جراحی فک پایین، جراحی فک بدون ارتودنسی و  زیبایی چانه را در وب‌سایت دکتر صفا متوسلی متخصص جراحی فک و صورت مطالعه کنید.

علامت‌های شکستگی فک و صورت

اگر علامت‌های زیر را در خود احساس می‌کند نیاز است که به یک جراح فک و صورت مراجعه نمایید.

– احساس تورم و درد در قسمت فک یا پایین گوش

– کبودی در قسمت فک

– در صورتی که ترتیب دندان‌ها به صورت معمول نباشد.

– ورم یا کبودی در لثه روی استخوان فک

– احساس درد هنگام باز کردن دهان

– احساس درد در مفصل فک

– بی‌حس شدن قسمت پایین دهان

درمان شکستگی‌های فک و صورت - مطب دکتر متوسلی در تهراناگر یکی از موارد زیر برای شما اتفاق افتاد لازم است که به دندان‌پزشک یا پزشک مراجعه کنید:

– بد شکلی و کج شدن فک و یا خارج شدن فک از جایگاه اصلی و طبیعی خود

– مشکل در فیت شدن دندان‌ها به صورت صحیح و معمولی

– گاز گرفتن همراه با اختلال

– درد یا تورم در ناحیه لثه‌ که شامل پوشش استخوان می‌شود

– بی‌حسی در لب پایینی و گونه

روند درمان شکستگی‌های فک و صورت به چه شکلی است؟

در ادامه شما را با روند درمان شکستگی فک و صورت ببشتر آشنا خواهیم کرد.

 درمان با دارو

برای کاستن از درد ناشی از شکستن می‌توان از مسکن‌ها استفاده کرد، معمولاً دکتر در جلسه اول برای کاهش درد مسکن تجویز می‌کند. همچنین برای جلوگیری از عفونت‌های ناشی از شکستن فک، دکتر معالج آنتی‌بیوتیک‌ تجویز خواهد کرد.

سیم‌کشی فک

عمل سیم‌کشی فک برای ثابت نگه‌داشتن فک بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کار باعث می‌شود که استخوان در جای خود ثابت نگه داشته شود و در محل مناسب خود جوش بخورد. پس از عمل سیم‌کشی، یک قطع‌کن به بیمار داده می‌شود تا در موارد اورژانسی از آن استفاده کند. همچنین پزشک به بیمار یاد می‌دهد که چگونه از این قطع‌کن استفاده کند. تا روزی که پزشک نیاز است سیم‌های دندان را قطع کند، بیمار باید این قطع کن را همراه خود داشته باشد.

درمان با جراحی

اگر میزان شکستگی زیاد باشد، امکان استفاده از روش جراحی برای ترمیم شکستگی زیاد است. در طی مراحل درمان شکستگی‌های فک و صورت ممکن است که از پلاک‌ها، پین‌ها و یا پیچ‌های که برای نگه داشتن استخوان‌های شکسته روی هم استفاده شود. در صورتی که مشکلاتی از قبیل بدفرمی و ترمیم بافت آسیب دیده دهان و زبان باشد، امکان دارد از روش جراحی برای رفع این موارد اقدام شود.

انواع شکستگی‌های فک و صورت - مطب دکتر متوسلی در رشتدرمان در خانه

برای کاهش درد‌های ناشی از شکستگی فک در خانه می‌توانید کارهایی را انجام دهید که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

– از مقداری یخ استفاده کنید. یخ را در پارچه‌ای گذاشته و روی محل قرار دهید تا درد کاهش یابد. گذاشتن یخ روی محل را هر 20 الی 25 دقیقه انجام دهید.

– از غذاهای نرم و تکه تکه شده مانند کلوچه استفاده کنید. اگر فک بیمار سیم‌کشی شده باشد لازم است بنابر دستور پزشک به مدت معلوم از غذاهای نرم و ریزریز شده استفاده شود. در مواردی نیاز است به بیمار غذای آبکی داده شود، بیمار این غذا را می‌تواند به وسیله نی بخورد.

– هر روز 6 الی 7 بار دهان خود را بشویید. دندان‌پزشکان می‌توانند روش صحیح شستن دهان را به شما آموزش دهند. شستن متوالی دهان در روز می‌تواند از انباشت خورده نان‌ و غذاها در دهان جلوگیری کند.

– از ورزش و فعالیت‌های پر‌تحرک به شدت بپرهیزید. نیاز است اگر هنوز فک شما به طور کامل جوش نخورده است از فعالیت ورزشی بپرهیزید چراکه این عمل باعث جابه‌جای فک شما می‌شود.

– پرهیز از وارد آوردن فشار زیاد به فک خود، در روند طول درمان نیاز است که به پشت بخوابید و از فشار آوردن به فک بپرهیزد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با شکستگی‌های فک و صورت و انواع روش‌های درمان آن آشنا کنیم. دکتر صفا متوسلی جراح فک و صورت در شهر رشت با سال‌ها تجربه می‌توانند به شما در این زمینه یاری رسانند.