از جمله مشکلاتی که ممکن است در ناحیه فک و دهان به وجود آید، ضایعات پاتولوژیک فک است. بسیاری از بیماران با مشاهده زخم‌هایی در دهان که در مدت طولانی درمان نشده‌اند، یا با احساس درد و همچنین مشاهده تورم و قرمزی در دهان، به پزشک متخصص مراجعه می‌کنند. بسیاری از این موارد توسط متخصص پاتولوژیست (متخصص آسیب‌شناسی) بررسی شده تا منشأ و بهترین راه درمان آن مشخص شود. اگر شما نیز علائم گفته شده در مقاله زیر را مشاهده کرده‌اید، می‌توانید با مراجعه به دکتر صفا متوسلی متخصص جراحی فک و صورت در شهر رشت، مشکل خود را با ایشان در میان گذاشته و مؤثرترین درمان را دریافت کنید.

ضایعات پاتولوژیک فک و دهان

ضایعات پاتولوژی فک و دهان به معنای مشکلات به وجود آمده در ناحیه فک است که می‌تواند توسط متخصص پاتولوژیست درمان شود. به طور کلی ضایعات پاتولوژیک فک شامل چندین دسته‌بندی می‌شود که در ادامه دو دسته از معمول‌ترین آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

1- تومورهای خوش‌خیم و بدخیم در ناحیه فک و صورت

تومورهای خوش‌خیم یا بدخیم از جمله ضایعات پاتولوژیک فک و صورت هستند که اگر به موقع درمان نشوند، می‌توانند مشکلات بیشتری را برای فرد بیمار ایجاد کنند. تومورهای خوش‌خیم (مانند آملوبلاستوما) رشد نسبتاً سریعی در ناحیه فک و صورت دارند و می‌توانند باعث تخریب بافت‌های مجاور شوند؛ اما تومورهای بدخیم علاوه بر تخریب بافت‌های مجاور، می‌توانند به بافت‌های دوردست مانند غدد لنفاوی و ریه و حتی مغز نیز رسیده و منتشر شوند. اگر فرد بیمار با مشاهده علائم به سرعت به پزشک متخصص مراجعه کند، می‌توان با درمان سریع مشکل را برطرف کرد؛ اما اگر بیمار به موقع به پزشک مراجعه نکند، ممکن است در انتها شیمی درمانی نیز برای معالجه لازم باشد.

انواع ضایعات پاتولوژیک فک - مطب دکتر متوسلی در رشت

علائم تومورهای فکی و دهانی

شیوع تومورها معمولاً در فک پایین بیشتر از فک بالاست. تومورهای دهانی می‌توانند در گلو نیز ظاهر شوند. به طور کلی از جمله علائم تومورهای دهانی، ایجاد زخم یا لکه‌های سفید و قرمز در دهان است که پس از گذشت مدت طولانی نیز از بین نمی‌روند. در صورت مشاهده چنین علائمی بهتر است در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه کنید. مطب دکتر صفا متوسلی متخصص جراحی فک و صورت در رشت آماده‌ی پاسخگویی به مشکلات شماست.

درمان تومورهای فکی و دهانی

پس از تشخیص تومور در دهان توسط متخصص مربوطه، محتمل‌ترین روش برای درمان جراحی است. به دلیل ماهیت تهاجمی تومورها، در جراحی بخشی از بافت‌های سالم اطراف تومور نیز برداشته می‌شود. در برخی از جراحی‌ها نیز با توجه به نوع تومور و پیشروی آن، ممکن است لزوم به برداشتن بخشی از فک نیز احساس شود.

2- ضایعات پاتولوژیک فک ؛ کیست‌های ناحیه فک و صورت و دهان

کیست‌های ناحیه دهان و صورت از دیگر ضایعات پاتولوژیک فک هستند که نیازمند درمان سریع می‌باشند. کیست‌های دهانی در صورتِ مراجعه دیر هنگام به متخصص پاتولوژیست می‌توانند باعث شکستگی استخوان‌های فک شوند که علاوه بر ضعف در عملکرد، نقص در زیبایی فرد را نیز به دنبال خواهد داشت. نکته مهم دیگر این است که اگر درمان کیست‌های دهانی به موقع انجام نشود، در انتها ممکن است فرد دچار کیست‌های سرطانی شود. در ادامه به توضیح علائم و درمان کیست‌ فکی خواهیم پرداخت.

علائم کیست‌های فک و صورت

کیست‌های دهانی به طور کلی می‌توانند بدون هیچ‌گونه علامت خاصی در دهان ظاهر شوند و معمولاً در معاینات دندانپزشکی تشخیص داده می‌شوند. کیست ممکن است به صورت یک ضایعه یا تاول در دهان قابل مشاهده باشد. اگر کیست آلوده باشد، نشانه‌هایی مانند قرمزی و التهاب یا درد را به همراه خواهد داشت. در هر صورت برای تشخیص قطعی وجود کیست در دهان، باید به متخصص مربوطه مراجعه شود.

ضایعات پاتولوژیک فک - مطب دکتر متوسلی در رشتدرمان کیست‌های فک و صورت

کیست‌های کوچک که نوعی ضایعات پاتولوژیک فک هستند، ممکن است علائم مشخصی نداشته و به درمان فوری نیز نیاز نداشته باشند. در هر صورت با توجه به انتشار و رشد کیست در دهان به مرور زمان، حذف به موقع آن پیشنهاد می‌شود تا از بروز مشکلاتِ بیشتر در آینده جلوگیری شود. برای درمان عفونت کیست معمولاً از آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شود؛ اما در موارد جدی‌تر بهتر است بافت چرکی تخلیه یا حذف شود. حذف یا تخلیه‌ی کیست‌های دهانی توسط جراحی انجام می‌شود. البته در بعضی موارد برخی از کیست‌ها بدون مداخله نیز قابل درمان هستند. با این وجود تخلیه یا حذف کیست موجب تسریع در روند درمان خواهد شد.

پاتولوژی به چه معناست؟

پاتولوژی (Pathology) به طور کلی به معنای آسیب‌شناسی است. این کلمه از دو بخش Patho به معنای درد و آسیب و Logy به معنای مطالعه و شناختن تشکیل شده است. به طور تخصصی پاتولوژی به معنای مطالعه تمام تغییرات سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌ها است که ممکن است زمینه بیماری را به وجود آورده باشند. در واقع از پاتولوژی برای جستجوی علت بیماری، تأثیر بیماری و پروسه درمان بیماری استفاده می‌شود. به کسی که در پاتولوژی تخصص دارد، پاتولوژیست گفته می‌شود.

پاتولوژیست چه وظیفه‌ای دارد؟

پاتولوژیست برای فهمیدن تغییرات ایجاد شده در سلول‌ها و بافت‌های بدن، از ترفندهای میکروب‌شناسی، ایمنی‌شناسی و مولکولی بهره می‌برد. پاتولوژیست‌ها وظیفه دارند که تمام تغییرات میکروسکوپی بدن (تغییراتی که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست)، تغییرات ماکروسکوپیک بدن (تغییراتی که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است) و همچنین تغییرات مایعات بدن (مانند ادرار) را برای بررسی علل بیماری شناسایی کنند. شما می‌توانید مطالب مفیدی در زمینه جراحی دندان‌های نهفته، درد فک و جراحی زیبایی چانه را در وب‌سایت دکتر متوسلی مطالعه کنید.

درمان ضایعات پاتولوژیک فک - مطب دکتر متوسلی در رشت

پاتولوژیست فک و دهان چه کسی است؟

همان‌طور که گفتیم پاتولوژی به معنای آسیب‌شناسی است و پاتولوژیست وظیفه دارد تمام تغییرات بدن و بافت‌ها را برای یافتن علل بیماری و درمان آن مطالعه کند. حال پاتولوژیست فک و دهان موظف است با مطالعه بافت‌های دهان و تاریخچه دندانپزشکیِ بیمار، علل مشکلات به وجود آمده را مشخص کرده و بهترین راه درمان را برگزیند. از جمله مشکلاتی که متخصص پاتولوژیست می‌تواند به حل آن کمک کند، ضایعات پاتولوژیک فک و دهان است.

سخن پایانی

پاتولوژی به معنای آسیب‌شناسی است و متخصص پاتولوژیست فک و دهان موظف است با بررسی کامل تغییرات بافت‌های دهان و همچنین تاریخچه دندانپزشکی بیمار، علل مشکلات به وجود آمده و بهترین راه درمان را بیابد.، بهتر است در صورت مشاهده هر یک از علائمی که در این مقاله ذکر شد، هرچه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کنید.