جراحی بازسازی گوش یا اتوپلاستی همانطور که از نام آن پیداست، یک عمل جراحی است که برای زیبایی گوش انجام می‌شود. گوش یکی از اجزای بدن است که در زیبایی ظاهری شخص نقش مهمی دارد. گوش‌هایی که ظاهر نامتعارفی دارند، می‌توانند جذابیت ظاهری شخص را تحت تاثیر قرار دهند و اعتماد به نفس او را برای حضور در مجامع عمومی کاهش دهند. خوشبختانه با پیشرفت علم برای این مشکل نیز راه حل‌هایی وجود دارد که از آن‌ها با نام جراحی گوش یاد می‌کنند.

برای انجام این عمل لازم است پزشکی حاذق در زمینه زیبایی و با تجربه در عمل جراحی بازسازی گوش پیدا کرده و زیبایی خود را به او بسپارید. برای این منظور ما به شما دکتر متوسلی یکی از بهترین جراحان زیبایی ایران با کلینیکی مجهز به پیشرفته‌ترین لوازم پزشکی روز دنیا را به شما معرفی می‌کنیم. با مراجعه به دکتر متوسلی می‌توانید از بابت انجام عمل به بهترین شکل و رعایت تمام نکات ضروری خیالی آسوده داشته باشید.

جراحی بازسازی گوش چیست؟

عمل جراحی بازسازی گوش به عملی می‌گویند که در طی آن ناهنجاری‌های گوش شخص برطرف می‌شود و ظاهری زیبا و متعارف به آن می‌دهد. این عمل جراحی که معمولا برای اشخاصی که دارای مشکل مادرزادی در گوش خود هستند، انجام می‌شود، یک عمل زیبایی محسوب می‌شود و تنها ظاهر گوش مورد عمل جراحی قرار می‌گیرد. همچنین برای اشخاصی که گوش آن‌ها دچار حادثه‌ای مانند سوختگی یا بریدگی شده است به گونه‌ای که ظاهر آن تغییر کرده و یا پوست و بافت آن از بین رفته است نیز، مناسب است.

مشکلات مادرزادی مانند وجود یک برآمدگی در گوش یا بزرگ بودن بیش از اندازه آن‌ها با این عمل از بین می‌روند. همچنین در طی این عمل می‌توان موقعیت قرار گیری گوش را نیز تغییر داد. برای انجام عمل جراحی بازسازی گوش در کودکان باید از بی هوشی عمومی استفاده کرد. اما در بزرگسالان می‌توان این عمل را با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام داد.

در این نوع عمل جراحی، معمولا لازم است که شکل غضروف گوش تغییر کند یا کوچک و یا بزرگ شود. برای دسترسی به غضروف گوش جراح در پشت گوش بیمار یک برش ایجاد می‌کند. در مواردی که نیاز به تغییر محل گوش باشد با استفاده از روش‌های مشخصی، محل استاندارد گوش به دست می‌آید و متناسب با آن عمل می‌شود. عمل جراحی بازسازی گوش بسته به کارهایی که باید انجام شود زمانی بین یک تا دو ساعت لازم دارد.

چه کسانی کاندید عمل بازسازی گوش هستند؟

چه کسانی کاندید عمل بازسازی گوش هستند؟

در حالت کلی می‌توان گفت کسانی که گوش آن‌ها ظاهر نامناسبی دارد، می‌توانند برای زیباسازی گوش خود از جراحی بازسازی گوش استفاده کنند. این ظاهر نامناسب، ممکن است به دلایل مادرزادی باشد و یا طی حادثه یا تصادفی برای فرد اتفاق افتاده باشد. 

اولین شرط برای شخصی که می‌خواهد جراحی بازسازی گوش را انجام دهد، این است که به سن مجاز رسیده باشد. حداقل سن برای انجام این عمل جراحی 6 سال است. دلیل این قانون است که در سن 5 تا 6 سالگی دوره رشد غضروف کامل می‌شود. به این معنی که در این سن غضروف گوش حالت نرمی را که دارد از دست داده و محکم‌تر می‌شود. پس برای رفع مشکلات مادرزادی و حوادث پیش آمده کودک باید حداقل تا 6 سالگی صبر کند. اگر بیمار بالای شش سال سن داشته باشد، در گام بعدی باید وضعیت جسمانی او تحت نظر قرار بگیرد.

باید بررسی شود که شخص در حال حاضر دچار بیماری نباشد و از نظر وضعیت جسمانی در سلامت کامل باشد. همچنین باید سابقه بیماری‌های خاص را نیز به پزشک اطلاع داد. به عنوان مثال باید حداقل یک سال از زمانی که شخص بیماری قلبی داشته است، گذشته باشد.

در گام بعدی باید سلامت گوش‌ها مورد بررسی قرار گیرد و از عدم وجود عفونت یا بیماری خاص دیگر در آن اطمینان حاصل کرد. مخصوصا اگر شخص مبتلا به عفونت مزمن گوش باشد، قبل از انجام جراحی بازسازی گوش باید حتما دوره درمان آن کامل شده باشد. 

از آنجا که مصرف مواد مخدر و دخانیات احتمال بروز عفونت در بدن را به اندازه زیادی افزایش می‌دهند، شخصی که می‌خواهد جراحی بازسازی گوش را انجام دهد، نباید مواد مخدر یا دخانیات مصرف کند. اگر این اشخاص قصد انجام این عمل را دارند، باید حداقل دو هفته قبل از عمل هیچ موادی مصرف نکرده باشند.

در نهایت شخصی که می‌خواهد این عمل زیبایی را انجام دهد، باید به آگاهی کامل درباره عملی که می‌خواهد انجام دهد، رسیده باشد. که در این زمینه دکتر متوسلی با حوصله به سوال‌های شما گوش داده و شما راهنمایی خواهد کرد. همچنین کودکان نیز باید بدانند که قرار است تحت چه عملی قرار بگیرند.

جراحی بازسازی گوش به چه روش‌های انجام می‌شود؟

جراحی بازسازی گوش به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که جراح با توجه به مشکلات گوش از آن‌ها استفاده می‌کند. این روش‌ها را می‌توان به دو دسته تقسیم بندی کرد:

برش غضروف در این روش که یک روش غیرتهاجمی است، غضروف برش می‌خورد و شکل آن تغییر می‌کند. گاهی نیاز است بعضی بافت‌های گوش حذف شوند. در حین انجام این عمل ممکن است اثر ایجاد شکاف روی گوش شخص باقی بماند. اما معمولا این جای برش‌ها به چشم دیگران نمی‌آیند. با این عمل معمولا گوش اشخاصی را که گوش‌های آن‌ها بیش از اندازه بزرگ است، کوچک کرده و به اندازه طبیعی در می‌آورند که در نتیجه آن گوش شخص از نظر انحنا و خمیدگی سایر قسمت‌ها نیز ظاهری طبیعی خواهد داشت. با این عمل همچنین می‌توان موقعیت قرار گیری گوش را نیز تغییر داد.

جراحی بازسازی ساختار گوش این روش معمولا برای اشخاصی استفاده می‌شود که گوش آن‌ها در حادثه‌ای آسیب دیده است. مواردی که معمولا برای درمان آن‌ها از این روش استفاده می‌شود، شامل سوختگی گوش به شکلی که بافت و پوست آن از بین رفته باشد، پارگی گوش، سوراخ شدن و وجود لکه‌های عفونی بر روی گوش، می‌شود. همچنین برای اشخاصی که گوش آن‌ها به صورت مادرزادی از حالت عادی کوچک‌تر است نیز، از این روش استفاده می‌شود.

برای ترمیم و اصلاح مواردی که ذکر شد، نیاز به پیوند غضروف است که این غضروف را از دنده‌های بیمار می‌گیرند. اگر نیاز به پیوند پوست هم باشد، معمولا از قسمت بالای باسن این پوست را گرفته و پیوند می‌زنند. در صورتی که نیاز به انجام پیوند باشد، لازم است که آزمایش‌ها و بررسی‌هایی صورت بگیرد که به دنبال آن هزینه بیشتری برای شخص در بر خواهد داشت.

 روند جراحی بازسازی گوش به چه صورت است؟

همانطور که گفتیم عمل بازسازی گوش به دلایل مختلفی انجام می‌شود که بسته به دلیل انجام این عمل جراحی، روش مناسبی برای آن توسط پزشک انتخاب خواهد شد. پس از انجام معاینه و بررسی‌های لازم و انتخاب روش جراحی، زمان آن است که پزشک نواحی را که باید برش خورده و اصلاح شوند مشخص کند و روند کار را تعیین کند. اگر بخواهیم مراحل عمل را به صورت مرحله به مرحله عنوان کنیم، روند زیر دنبال می‌شود:

 بیهوشی یا بی‌حسی موضعی در مرحله اول با توجه به سن شخص و میزان توانایی بدن وی برای تحمل عمل جراحی بازسازی گوش، مورد بیهوشی یا بی‌حسی موضعی قرار می‌گیرد. این وظیفه پزشک جراح است که تشخیص دهد بهترین روش برای شما کدام گزینه است. اگر فرد سن کمی داشته باشد و یا بدن وی توانایی تحمل عمل جراحی به صورت هوشیار را نداشته باشد، باید از بیهوشی کامل استفاده کرد. در غیر این صورت می‌توان با یک بی‌حسی موضعی این عمل جراحی را انجام داد.

ایجاد برش‌های لازم برای جراحی برای گوش‌هایی که مشکل بزرگی و برجستگی دارند باید در ناحیه صدفک گوش که همان بزرگترین و عمیق ترین فرورفتگی گوش است، برش ایجاد شود. سپس اندازه غضروف‌های بزرگ کاهش یافته و چین‌های داخلی که در لبه گوش قرار دارند، افزایش می‌یابد و به این شکل اندازه گوش کاهش می‌یابد.

برای گوش‌هایی که باید به روش جراحی بازسازی ساختار گوش، جراحی شوند، برش‌ها را در قسمت پشت گوش انجام می‌دهند. اگر نیاز باشد که قسمت جلوی گوش برش داده شود، این برش باید در قسمت چین‌های داخلی گوش انجام شوند که جای آن‌ها معلوم نباشد.  

عمل جراحی این عمل با توجه به مشکلات گوش و خواسته شخص انجام می‌شود. در مواردی که لازم است از غضروف و بافت‌ها برش داده و شکل آن‌ها را تغییر می‌دهند. در موارد دیگر که لازم باشد، عمل پیوند زدن انجام می‌شود. برای این کار بهتر است از غضروف دنده‌های خود شخص استفاده شود. برای پیوند بافت و پوست نیز از قسمت بالای باسن استفاده می‌شود. 

بخیه زدن پس از انجام عمل جراحی لازم است که جای برش‌ها به منظور بستن آن‌ها، بخیه بخورد. جنس نخ‌های این بخیه‌ها قابل جذب هستند و از آن‌ها برای شکل دادن به غضروف گوش و پایدار کردن شکل جدید آن‌ها استفاده می‌شود. روش‌های مختلفی برای بخیه زدن وجود دارد که پزشک متخصص باید با توجه به شرایط از آن‌ها استفاده کند. در حین عمل بخیه زدن جراح باید به این مسئله دقت کند که شکل گوش تغییر ناخواسته‌ای نکند و از حالت طبیعی خارج نشود. 

بهبودی و ملاحظه نتیجه پس از بخیه زدن، باید صبر کنیم تا زخم‌ها ترمیم و بسته شوند و نخ‌های بخیه جذب شوند. سپس می‌توانیم نتیجه کار را مشاهده کنیم و ببینیم که آیا به هدف خود رسیده‌ایم یا نه. در عمل جراحی بازسازی گوش برای گوش‌های بزرگ و برجسته، معمولا می‌توان نتیجه را بلافاصه بعد از عمل تشخیص داد. اما در کل نیاز است تا مدتی گوش پانسمان باشد و برای دیدن نتیجه نهایی صبر کرد. گاهی نیز گوش دچار ورم بعد از عمل می‌شود که مدتی را باید صبر کرد تا برطرف شود و نهایتا عمل گوش نتیجه نهایی خود را نشان دهد.

جراحی بازسازی گوش به چه روش‌های انجام می‌شود؟

جراحی بازسازی گوش در چه مواردی مفید است؟

همانطور که ذکر شد، عمل جراحی بازسازی گوش یک عمل زیبایی است که افرادی که می‌خواهند ظاهر گوش خود را تغییر دهند از آن استفاده می کنند. بعضی از مشکلاتی که به وسیله این عمل جراحی برطرف می شوند به شرح زیر می باشد: 

افرادی که به صورت مادرزدای فاقد لاله گوش هستند و گفته می‌شود که گوش کاگوت دارند. افرادی که انحنای گوش آن‌ها بیش از اندازه به سمت داخل متمایل شده است و اصطلاحا می‌گویند که گوش آن‌ها شبیه به فنجان است. گوش‌هایی که به سمت جلو لوله شده‌اند و دهلیز خارجی آن‌ها مسدود است. بعضی گوش‌ها به شکل افراطی تا شده‌اند و در بعضی از آن‌ها در گوش لبه ایجاد شده است. گوش‌هایی که شبیه به علامت سوال هستند، فاصله لاله گوش آن‌ها از جمجمه طبیعی نبوده و انحنای آن‌ها نیز در مکان طبیعی خود قرار نگرفته است. 

گوش‌هایی هستند که به ویلدرموت معروف می‌باشند. در این گوش جهت منحنی بالای گوش برعکس است. گوش‌هایی که بیش از اندازه کوچک هستند که به آن‌ها میکروتیا می‌گویند و یا بیش از اندازه بزرگ هستند که به آن‌ها ماکروتیا می‌گویند. برخی گوش‌ها در قسمت پشت خود به اندازه کافی غضروف و پوست ندارند و به نظر می‌رسد که حالت جمع شده دارند. برخی گوش‌ها نیز قسمت بالای منحنی آن‌ها در درون سر قرار گرفته که اصطلاحا به آن‌ها گوش مخفی می‌گویند. برخی گوش‌ها نیز قسمت حلزونی آن ها شکل صحیح و استاندارد ندارد، که به آن‌ها گوش برجسته می‌گویند.

سخن پایانی

در نهایت دقت کنید که شما در جلسات مشاوره قبل از عمل جراحی بازسازی گوش باید به دقت عمل کرده و سوالات خود را کامل بپرسید و خواسته خود را واضح و شفاف به پزشک بگویید. همچنین در پاسخ به سوالات پزشک دقت کرده و با صداقت و صراحت به او پاسخ دهید تا دچار مشکل نشوید. مخصوصا هنگام معاینه و بررسی وضعیت سلامت شما با پزشک همکاری کرده و پاسخ سوالات او را به درستی بدهید. 

شما برای رفع مشکلات گوش و ایجاد یک ظاهر زیبا می‌توانید عمل جراحی بازسازی گوش را در کلینیک دکتر متوسلی انجام دهید. در این مطب به شما مشاوره کامل داده خواهد شد و تمام بررسی‌های لازم برای این عمل انجام خواهد گرفت. دکتر متوسلی تا پایان انجام عمل با مهارت و تجربه خود در کنار شما خواهد بود. شما با مراجعه به سایت دکتر متوسلی https://drmotevaseli.com/ می‌توانید اطلاعات تماس را مشاهده کرده و ضمن دریافت پاسخ سایر سوالات خود نسبت به دریافت وقت قبلی اقدام کنید.